W Kraśniku powstanie duża farma fotowoltaiczna, która pozwoli na uniezależnienie energetyczne regionu. W środę (24 sierpnia) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia pierwszego na świecie GreenZero Park. Jego koszt opiewa na 5 miliardów zł.

– GreenZero Park to coś co ma pokazać, że będzie można uczestniczyć w tzw. transformacji energetycznej, czyli budowaniu ładu, który swoim zasięgiem w pewnej perspektywie ma objąć Polskę i inne kraje Europy – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

GreenZero Park ma być neutralnym klimatycznie parkiem przemysłowym, rolniczym, jak i naukowym. Powstanie on w Kraśniku (powiat kraśnicki). Najważniejszą częścią tej inwestycji jest stworzenie farmy fotowoltaicznej, która docelowo będzie wynosiła 500 ha. GreenZero Park ma przyczynić się do uniezależnienia Polski i regionu od importowanych, kopalnych surowców energetycznych: węgla i gazu ziemnego. Realizacja tego projektu ma ruszyć w 2023 roku.

– Traktuję to jako bardzo dobry prognostyk rozwoju Kraśnika na przyszłość. To bardzo ważne dla miasta, jak i dla całego powiatu. W Kraśniku przygotowujemy się do tego starając się stworzyć nowe tereny inwestycyjne – zaznacza Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika.

Najbardziej ambitną częścią inwestycji jest zeroemisyjna produkcja. Zakładane jest, że do 2050 roku zaoszczędzimy dzięki temu 10 mln ton CO2.

Pierwszy moduł projektu to fabryka do produkcji nanopowłok. Technologia ta może być wykorzystywana do pozyskiwania energii słonecznej, ale także do jej magazynowania i użytkowania w klimatyzacji czy oświetleniu.

GreenZero Park opiera się na współpracy z Politechniką Lubelską. Również na potrzeby tej inwestycji Polish Wind Power od kilku miesięcy prowadzi prace związane ze stworzeniem czterech parków wiatrowych i fotowoltaicznych w gminach: Kraśnik, Urzędów, Wilkołaz oraz w Józefowie nad Wisłą.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments