Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje, warto zabezpieczyć się na każdą okoliczność. Karta EKUZ uchroni cię przed dodatkowymi kosztami na wypadek potrzeby leczenia. Zobacz, gdzie i jak ją wyrobić oraz jakie możliwość daje ona posiadaczowi.

Co to jest karta EKUZ?

Pełna nazwa brzmi: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Podczas tymczasowego pobytu na terenie innego państwa UE/EFTA ma ona potwierdzać prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ.

Karta EKUZ może zostać wydana każdemu, kto posiada prawo do świadczeń zdrowotnych, które są finansowane ze środków publicznych oraz osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego. Warto przejrzeć szczegółową listę opisującą, kto może skorzystać z karty. Jest ona dostępna na stronie NFZ. Należy pamiętać, że korzystanie z EKUZ za granicą podlegamy takim samym obowiązkom i prawom, jak osoba ubezpieczona w danym kraju. Tzn., jeśli obywatel danego kraju musi płacić za niektóre usługi zdrowotne, wtedy i nas to czeka.

Jak wyrobić kartę EKUZ

Kartę możemy wyrobić bezpłatnie. W celu jej uzyskania należy:

1. Wypełnić wniosek (dostępne są dwie wersje: dla osób planujący pobyt czasowy turystyczny lub naukowy oraz pobyt pracowniczy) – odpowiedni dokument wraz ze wzorem wypełnienia można pobrać na oficjalnej stronie NFZ.

2. Przekazać wypełniony i podpisany wniosek:

* zeskanowany przesłać mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ (ul. Szkolna 16, 20-124 Lublin), wf03@nfz.gov.pl – lista numerów telefonów do poszczególnych komórek oddziału dostępna także na stronie NFZ,

* wydruk przesłać pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ,

* wysłać za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP,

* złożyć osobiście w oddziale lub jednej z delegatur NFZ.

Uwaga! Każdy uczeń, student oraz doktorant, który po ukończeniu 18 lat został zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny, powinien dołączyć do wniosku ksero legitymacji lub innego dokumentu potwierdzającego kontynuowanie nauki.

3. Odebrać kartę zależnie od wybranej na wniosku opcji: osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ, listownie lub na poczcie, upoważnić osobę trzecią do odbioru karty w swoim imieniu (upoważnienie do pobrania na stronie NFZ). Czas oczekiwania na kartę może wahać się od 3 do około 10 dni roboczych, ponieważ w okresie wakacyjnym, ze względu na dużą liczbę składanych wniosków, ten czas może zostać wydłużony.

Działanie karty

Karta EKUZ ważna jest od 42 dni do nawet 5 lat, jednak standardowo dla osób ubezpieczonych jest to okres 12 miesięcy, natomiast dla osób pobierających świadczenie emerytalne – 5 lat.

Często zastanawiamy się nad tym, czy warto wyrobić kartę EKUZ wyjeżdżając na wakacje. Oczywiście, że tak. W każdym momencie wypoczynku może przydarzyć nam się nieszczęśliwy wypadek czy nawet zatrucie pokarmowe, które będzie wymagało interwencji lekarza.

Pamiętajcie jednak, że aby skorzystać z refundowanej pomocy, możemy zgłosić się jedynie do placówek, które w danym kraju mają umowę z NFZ! Koniecznie sprawdźmy przed wyjazdem na wakacje czy dane państwo ma nawiązaną taką umowę oraz zabierzmy ze sobą listę placówek, znajdujących się w pobliżu docelowego miejsca pobytu. Zwróćmy też uwagę na fakt, iż zależnie od zasad obowiązujących w danym kraju, może zajść konieczność dopłaty do świadczeń.

Dodatkowe ubezpieczenie

Jako dodatkową ochronę na czas wakacji możemy zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne obowiązujące w konkretnym okresie pobytu za granicą. Oferowane jest przez wielu ubezpieczycieli stacjonarnych oraz online. Często istnieje także możliwość zakupu polisy w biurach podróży. Zazwyczaj jest to bardzo korzystna opcja, ponieważ pozwala na rozszerzenie limitów wysokości kosztów leczenia oraz zakresu o NNW, OC, ubezpieczenie bagażu, kosztów ratownictwa, zaostrzenia lub powikłań chorób przewlekłych, ubezpieczenie uprawiania różnych, także ekstremalnych sportów oraz obejmuje transport medyczny do Polski. Co bardzo istotnie dla wielu podróżnych – aby wezwać pomoc za granicą należy wybrać telefon alarmowy z polisy, wówczas polskojęzyczna obsługa organizuje nam wizytę u lekarza lub przyjazd karetki (o instrukcje postępowania w razie wypadku pytajcie konkretnego ubezpieczyciela).

Wakacje to czas beztroskiego wypoczynku, szaleństwa i zabawy, jednak pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby spędzić je bezpiecznie oraz być pod odpowiednią opieką w razie nieszczęśliwego wypadku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments