Beztroskę wakacji najczęściej przerywają zranienia, skaleczenia skóry i inne urazy. Rzadko bywa, by dziecko w tym okresie nie nabiło sobie guza, nie miało drzazgi lub otartych kolan. Drobne uszkodzenia skóry u dzieci zwykle nie są groźne, jednak nawet drobne ranki należy odkazić i zabezpieczyć plastrem z opatrunkiem. Nie należy lekceważyć również skręceń stawów czy bąbli. Sprawdźcie, jak udzielić pierwszej pomocy, aby urazy nie miały groźnych konsekwencji.

Najczęstsze wakacyjne urazy

O siniaki o wiele łatwiej w czasie wakacji. Ładna pogoda zachęca do aktywnego wypoczynku. Wystarczy nieforsowna jazda rowerem lub na rolkach, by pojawiły się guzy i siniaki. Powstają one, gdy wskutek upadku lub uderzenia ulegną uszkodzeniu drobne naczynia krwionośne. Na guzy i siniaki najlepszy jest zimny okład, który zmniejsza obrzęk i krwawienie podskórne. Po upływie doby do guza lub siniaka przykładamy ciepły wilgotny kompres. Naczynia krwionośne rozszerzają się w wyższej temperaturze, co sprzyja gojeniu. Jeżeli stłuczenia są rozległe warto poradzić się lekarza, ponieważ mogło dojść do pęknięcia kości.

Uwaga na głowę

Na stłuczone miejsce przykładaj często zimne okłady. Jeżeli rana jest cięta, staraj się zatamować krwotok, a następnie załóż jałowy opatrunek i jak najszybciej udaj się z dzieckiem do lekarza. Jeżeli po urazie z nosa, ust lub ucha cieknie krew, trzeba zabrać dziecko do szpitala. Tak samo należy postąpić, gdy źrenice są nierówne, pojawią się kłopoty z oddychaniem, zaburzenia świadomości i mowy, wymioty czy wahania tętna.

Pamiętaj o tężcu

Praktycznie każda rana zaczyna się goić w przeciągu 48 godzin. Jeżeli nie, to należy ją uznać za zakażoną tężcem i udać się do lekarza. Zarazki tężca występują w glebie, ale przenoszą się również w powietrzu. Gdy trafią do krwi, uwalniają toksyny wywołujące porażenie mięśni. Dzieci chroni przed tężcem szczepionka.

Rany i skaleczenia

Każda, nawet najmniejsza rana czy zadrapanie, mogą ulec zakażeniu. Trzeba więc starannie oczyścić ranę z resztek ziemi, najlepiej za pomocą wody. Następnie zdezynfekować i zabezpieczyć plastrem lub jałowym opatrunkiem. Przydadzą się również nowoczesne preparaty, działające na zasadzie opatrunku w żelu , które pomagają w gojeniu. Jeśli otarcie jest niewielkie, po oczyszczeniu można je pozostawić bez opatrunku.

Bąble na stopach

Pojawiają się najczęściej, gdy dziecko chodzi w nieodpowiednich butach i skarpetkach. Powstają wskutek tarcia lub odparzenia. Aby pomóc dziecku trzeba wymoczyć stopy w letniej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. To zmniejszy obrzęk i pęcherze. Następnie delikatnie osuszamy stopy, uważając, by nie zerwać skóry. Jeżeli bąble są bardzo duże, można nakłuć je wysterylizowaną igłą i usunąć płyn, przykładając do pęcherza jałowy gazik. Skórę dociskamy do stopy i zaklejamy plastrem z opatrunkiem.

Skręcenie stawu

To przypadłość bolesna, ale nie groźna. W przypadku skręcenia stawu, ból nasila się przy próbie poruszenia kończyną i dotykaniu, staw może być lekko obrzęknięty, a po kilku dniach pojawia się siniak. W takim przypadku najlepiej stosować zimne kompresy przez pierwszą dobę. Można również założyć bandaż elastyczny lub opaskę uciskową, pamiętając, aby nie były za ciasne.

Ciało obce w oku

Wystarczy drobinka kurzu, by pojawił się ostry ból i silne łzawienie. W tej sytuacji przede wszystkim nie wolno pocierać oka. Trzeba natomiast mrugać, żeby zwiększyć wydzielanie łez i wypłukać owada lub piasek. Jeżeli to nie pomoże, należy przepłukać oko czystą wodą lub solą fizjologiczną. oko przepłukać czystą wodą lub solą fizjologiczną.

Więcej porad znajdziecie na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments