W niedzielę, 23 września, rozpocznie się głosowanie w V edycji Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. W propozycjach pojawiło się wiele projektów z różnych dzielnic. Obejmują one m.in. nowe oświetlenia, parkingi, remonty nawierzchni, czy siłownie na świeżym powietrzu.

Jedną z ciekawszych inicjatyw jest projekt dla Zemborzyc – „Kontener kultury”. Duża inwestycja nad samym Zalewem Zemborzyckim ma zjednoczyć całą dzielnicę.

W Zemborzycach blisko działki, na której miałaby powstać inwestycja, działa niewielka biblioteka znajdująca się na piętrze budynku bez windy. Z tego powodu osoby starsze, niepełnosprawne i matki z dziećmi w wózkach, nie mogą z niej korzystać.

Mieszkańcy nie mogą też uczestniczyć w organizowanych w bibliotece warsztatach i zajęciach dla dzieci i dorosłych, ponieważ w niewielkich pomieszczeniach zemborzyckiej biblioteki mieści się tylko jeden stolik.

– Wielokrotnie dzieci z przedszkola siedziały na podłodze, kiedy zapraszałyśmy je do biblioteki na różne zajęcia – podkreśla Małgorzata Wojciechowska, organizatorka warsztatów dla mieszkańców Zemborzyc.

– W Zemborzycach brakuje miejsca, gdzie moglibyśmy się wspólnie spotykać, organizować warsztaty, spotkania dla dzieci i dorosłych. Zależy nam, żeby ludzie wspólnie spędzali wolny czas – dodaje Renata Bieńko, koordynatorka warsztatów.

Autorki projektu organizowały w Zemborzycach już wiele warsztatów, na które zdobyły granty. – Niestety znaczna część pieniędzy, które otrzymywałyśmy, przeznaczana była na wynajem sali, która pomieści wszystkich zainteresowanych – ubolewa Renata Bieńko. – Ogranicza nas również czas. Gdybyśmy nie musiały opłacać sali, mogłybyśmy warsztaty podzielić na kilka grup – dodaje.

Kontener, o którym w projekcie wspominają autorki, służyłby do organizowania nie tylko różnych zajęć i warsztatów, ale również kursów i lekcji tańca, czy zabaw dla dzieci i młodzieży.

– Zabudowa kontenerowa pozwala też na jej sukcesywne rozbudowywanie. Z czasem na wyznaczonym terenie może powstać kilka kolejnych pomieszczeń, jeśli taka będzie potrzeba. Co istotne, kontener będzie też miał zapewniony węzeł sanitarny – zaznacza radna Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, która wspiera autorki projektu.

Miejsce, w którym miałby stanąć „Kontener kultury” znajduje się w centrum dzielnicy, nad samym Zalewem Zemborzyckim w niedalekim sąsiedztwie ścieżki rowerowej, biblioteki, Zespołu Szkół nr 8 i Domu Parafialnego.

W tym miejscu stanąłby “Kontener kultury”
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments