Przed nami noworoczny weekend w Lublinie. Sprawdziliśmy na co warto się wybrać w piątek (30 grudnia), w sylwestra (31 grudnia) oraz w Nowy Rok (1 stycznia).

Sylwestrowa Masa Krytyczna

W piątek (30 grudnia) z placu Litewskiego wyruszą rowerzyści w ramach kolejnego przejazdu Lubelskiej Masy Krytycznej. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.

Rowerzyści co miesiąc spotykają się w ostatni piątek, aby zamanifestować swoją obecność na ulicach Lublina. Tym razem, przejadą oni w sylwestrowych strojach i mikołajkowych czapkach

Ze względu na to, że o godzinie 18:00 jest już ciemno organizatorzy proszą o dobre oświetlenie swoich pojazdów i odzieży, aby być widocznym na drodze. Przejazdu będzie pilnować policja. Jeśli pogoda będzie sprzyjać po przejeździe odbędzie się wspólne ognisko na Bike Parku w Lublinie.

Wstęp wolny.

Poławiacze Pereł

Poławiacze Pereł Improv Teatr w piątek (30 grudnia) po raz ostatni w tym roku zaprezentują swoje improwizowane show. Wystąpią oni w Qulturalnej, a wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00.

Co zobaczymy tym razem? Postanowienia noworoczne, szczere podsumowania kończącego się roku, wspomnienie sałatki jarzynowej oraz sposoby na dietę po świętach. W dniu występu od godziny 18.00 do zamknięcia na hasło „Poławiacze” otrzymacie zniżkę 10 procent na wszystkie pozycje z karty Qulturalnej.

Kolędowanie w szopce

W piątek (30 grudnia) po raz ostatni w 2022 roku będziemy mogli zobaczyć występy w szopce miejskiej przed lubelskim Pedetem. W ten dzień o godzinie 16:00 wystąpi Chór młodzieżowy Miasta Lublin. Wstęp jest wolny.

Kolędy świata

Kolędy Świata TGD zawitają do dziewięciu polskich miast: Poznania, Szczecina, Lublina, Rzeszowa, Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Katowic i Warszawy. Chór, orkiestra i Kuba Badach wykonają znane i lubiane utwory. Nie zabraknie również nowych aranżacji, które 18 listopada ukażą się na albumie „Kolędy Świata 3”. Impreza odbędzie się 30 grudnia o godz. 19 w CSK.

Bilety możecie nabyć na stronie eventim.pl od 99 zł.

Wystawa w Galerii Ratusz

Galeria Ratusz zaprasza na wyjątkową wystawę prac ukraińskiej artystki Oleny Kovalenko, która w swojej twórczości pielęgnuje tradycję malarskiej szkoły Petrykiwki. Na ekspozycji zaprezentowane są także wybrane prace jej polskich uczniów i uczennic, którzy w swoich obrazach tworzonych za pomocą tej techniki przedstawili kulturę i symbolikę naszego kraju.

Petrykiwka jest rodzajem dekoracyjnego malarstwa ukraińskiego. Głównym motywem obrazów malowanych tą techniką są kwiaty, a do ich tworzenia używa się dłoni oraz pędzla z kociej sierści. Jej nazwa wywodzi się od wsi Petrykiwka, w której powstała.

Wstęp jest wolny. Wystawę można zwiedzić w piątek (30 grudnia).

Iluminacje

Przez cały weekend od placu Litewskiego aż do placu Po Farze będziemy mogli zobaczyć iluminacje bożonarodzeniowe. Wśród nich znajdziemy liczne figury wolnostojące, a na Starym Mieście gwiazdki autorstwa Jarosława Koziary.

Wystawa Dominiki Wilk

W piątek (30 grudnia) i w sobotę (31 grudnia) w Domu Kultury Czechów w godzinach jego otwarcia możecie zobaczyć wystawę prac lubelskiej artystki Dominiki Wilk. Wstęp na nią jest bezpłatny.

Martwa natura Jerzego Zyśko

W piątek (30 grudnia) i w sobotę (31 grudnia) w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Peowiaków 12) można oglądać nową wystawę „Martwa natura” – Jerzy Zyśko. Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia Centrum Kultury.

Jerzy Zyśko to malarz, autor obiektów i instalacji artystycznych, grafik, rysunków, prac site-specific i rzeźb. Ponadto jest autorem tekstów poetyckich i prozy. Urodził się w Lublinie w 1963 roku, gdzie mieszka i tworzy. Dyplom w pracowni prof. Józefa Hałasa otrzymał w 1990 roku. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2005 i 2006.

Lumina Park

Lumina Park wrócił do Lublina w nowej odsłonie. W Ogrodzie Botanicznym UMCS możecie już zwiedzić Park Iluminacji, czyli niesamowitą zimową atrakcję w postaci multimedialnego spaceru w bajkowej krainie. W tym sezonie pomysłodawcy zapraszają do „Tajemniczego Ogrodu”. Park otwarty jest przez cały weekend. Wstęp od godziny 16:00. Lumina Park otwarty jest również w niedzielę (1 stycznia).

Beksiński w Lublinie

Na wystawie „Beksiński w Lublinie” w CSK zaprezentowanych zostało 50 obrazów, ale też fotografie, fotomontaże i grafiki komputerowe wraz z obszerną wystawą multimedialną „Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition”, która zabiera nas w klimatyczną podróż ukazującą przekrój jego twórczości. Wystawa otwarta będzie w piątek i sobotę (30/31 grudnia).

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments