Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (12 stycznia) do niedzieli (14 stycznia).

Planszowa sobota

W sobotę (13 stycznia) od 11:00 do 22:00 w ACKiM Chatka Żaka odbędzie się Planszowa sobota z 3k6. Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z dobrze wyposażonego Games Roomu, zagrać w turnieje m.in. w Neuroshimę Hex oraz Rummikub, a także wziąć udział w sesji RPG w świecie Warhammmera. Co ważne, podczas Planszowej soboty będzie można wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, stąd też nauka oraz eliminacje do Mistrzostw Polski w grę Pol’and’Rock. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również gryneczek, który będzie okazją do wymiany planszówkami z innymi uczestnikami. Planszowa sobota z 3k6 stanowi preludium do kwietniowej, drugiej edycji 3k6 Festiwalu Gier.

Lumina Park

Park Iluminacji to niesamowita zimowa atrakcja w postaci multimedialnego spaceru w bajkowej krainie wykreowanej światłem i dźwiękiem. To fantastyczna przygoda dla całych rodzin, a także świetny pomysł na wieczorny spacer dla wielbicieli nowoczesnych multimediów. Tegoroczna odsłona Parku Iluminacji w Ogrodzie Botanicznym UMCS ma zupełnie nową tematykę. Mowa o „Historii Światła” – haśle z jednej strony obiecującym dawkę wiedzy i odkrywanie naukowych ciekawostek, z drugiej strony – skupiającym się na ciekawych zjawiskach związanych ze światłem.

Godziny otwarcia zależne będą od zachodu słońca. Park otwarty będzie od 16.00, 16.30 lub 17.00 do godziny 21.00, ostatnie wejście przewidziane jest o godz. 20.00.

Ceny biletów: Wtorek-czwartek: ulgowy 28 zł, normalny 31 zł, rodzinny 109 zł. Piątek-niedziela-święta : ulgowy 31 zł, normalny 35 zł, rodzinny 119 zł.

Noc Biologów w Lublinie

Jak wyhodować rośliny w probówce? Co kryje hemolimfa owadów? Czy zioła są dobre na wszystko, a rośliny mogą zastąpić węgiel? I czy można zobaczyć DNA na własne oczy? M.in. o tym będą mogli przekonać się już w piątek (12 stycznia) uczestnicy tegorocznej Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Zaplanowano wykłady, warsztaty laboratoryjne, ciekawe pokazy i wystawy. Tegoroczne hasło przewodnie to: „Tajemnice życia od komórek do biosfery”. I co ważne – wydarzenie w całości obędzie się w formie stacjonarnej, a więc na wszystkie zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy. Oficjalna inauguracja wydarzenia rozpocznie się o godzinie 15:00 w „Galerii pod Palmą” na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS (ul. Akademicka 19, hol główny, parter).

Dworzec Lublin – Dni otwarte dla mieszkańców

Z okazji otwarcia nowoczesnego i największego centrum komunikacyjnego odbędą się Dni Otwarte dla mieszkanek i mieszkańców. W weekend (13-14 stycznia) budynek i przestrzeń wokół niego wypełnią liczne atrakcje, a dojazd na wydarzenia zapewnią bezpłatne linie komunikacji miejskiej. Podczas Dni Otwartych wystąpią Poławiacze Pereł ze specjalnie przygotowanym programem. Będzie można również przenieść się w czasie, przebierając się w stroje z przyszłości i wykonując pamiątkowe zdjęcie. W organizację wydarzenia włączyła się również Lokalna Organizacja Turystyczna Metropolia Lublin. Przewodnicy oprowadzą po budynku i okolicy Dworca. Przewidziano także możliwość mobilnego zwiedzania z pokładu pojazdu komunikacji miejskiej.

Program uświetnią też pokazy Sztukmistrzów oraz występy taneczne lubelskiego zespołu UDS. Z kolei układy łączące elementy tańca, akrobatyki i gimnastyki zaprezentują cheerleaderki Perełki Tytanów. Sobotnie (13 stycznia) wydarzenia zakończy wieczorny (o godz. 17.00) koncert Łukasza Jemioły oraz Tomasza Delmaczyńskiego. Muzycy zaprezentują autorski repertuar z wykorzystaniem elektroniki. Z kolei w niedzielę (14 stycznia) o godz. 12:00 Łukasz Jemioła wystąpi w duecie z Pawłem Błędowskim. Artyści wykonają piosenki własne oraz polskie przeboje i zespołu The Beatles.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

Dzienne zwiedzanie Lublina | Szlakami Unii Jagiellońskiej

Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza w piątek na dzienne zwiedzanie Lublina, w którym w czasach jagiellońskich narodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz kwitł wielki handel między Zachodem a Wschodem. Do wyboru są cztery programy realizowane z przewodnikiem na: dawnych przedmieściach i Podzamczu, Starym Mieście, wzgórzu zamkowym oraz w siedzibie Muzeum Narodowego na Zamku.

Harmonogram:

godz. 10 – spotkanie przy pomniku Unii Lubelskiej, w programie dawne przedmieścia i/lub Podzamcze,

godz. 11 – spotkanie przy Bramie Krakowskiej, w programie Stare Miasto,

godz. 12 – spotkanie przy Bramie Grodzkiej, w programie wzgórze zamkowe,

godz. 13 – spotkanie przy Muzeum Narodowym na Zamku, w programie obiekty i ekspozycje ww. muzeum (uwaga! dodatkowo uzgodnione bilety: https://zamek-lublin.pl/wizyta/ceny-biletow/)

Cena usługi przewodnickiej dla MINIMUM 3 OSÓB na wybrany ww. program trwający około 1 godziny:

– dorośli – 25 zł (bilet normalny),

– studenci, emeryci i renciści – 20 zł (bilet ulgowy),

– dzieci, uczniowie – 15 zł (w ramach biletu rodzinnego).

Powyższa oferta dla osób indywidualnych, skierowana jest wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Wcześniejsza REZERWACJA jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia przez organizatora. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Królowa śniegu

W ten weekend w Teatrze Andersena rozpocznie się granie “Królowej Śniegu” w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego. Spektakl na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 8 lat, młodzieży i dorosłych.

SPEKTAKLE:

12.01 (piątek) g.9.00 i 12.00

13.01 (sobota) g.16.00

14.01 (niedziela) g.12.00

Bilety indywidualne oraz specjalne (dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością i ich opiekunów) na spektakle weekendowe można kupić w serwisie Bilety24 oraz w kasie teatru, natomiast na spektakle w ciągu tygodnia tylko w kasie teatru.

Koncert symfoniczny. “Sen nocy letniej”

W tym tygodniu “Klasycznie co piątek” w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się od słynnej suity „Sen nocy letniej” F. Mendelssohna na podstawie sztuki Shakespear’a o tym samym tytule, którą 17-letni wówczas kompozytor zafascynował się tuż po lekturze jej niemieckiego tłumaczenia autorstwa F. Schlegla. Na zamówienie króla Fryderyka Wilhelma IV w 1842 roku Mendelssohn napisać miał muzykę do dramatu, do której dołączył młodzieńczą uwerturę koncertową, nota bene po raz pierwszy wykonaną w Szczecinie pod batutą Carla Loewego. Wśród części suity znajduje się jeden z najpopularniejszych utworów kompozytora – słynny marsz weselny. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety od 50 zł.

Ich czworo

W ten weekend w Teatrze Osterwy będzie można obejrzeć spektakl “Ich czworo”. Ich czworo od czasu premiery w roku 1907 we Lwowie należy do najchętniej wystawianych tekstów Gabrieli Zapolskiej. Wedle określenia samej autorki to „tragedia ludzi głupich w trzech aktach”. Akcja dramatu o małżeńskim trójkącie rozpoczyna się w Wigilię Bożego Narodzenia a kończy w pierwszy dzień Nowego Roku. Mąż, inteligent ożenił się z córką właścicielki pralni, bo chciał mieć niebrzydką żonę i wieść spokojnego życie. Żona, ograniczona egoistka wyszła za mąż dla kariery a potem znudzona monotonią wdała się w romans z Fedyckim, połączeniem cynizmu, głupoty i zepsucia. Czwarty bohater dramatu, dziecko, to nie mająca na nic wpływu ofiara rozpadających się relacji. Ich czworo to ironiczna i pełna humoru obserwacja rodziny, komplikujących się związków i ludzkiej słabości.

TERMINY

12 stycznia, godz. 19:00 | Wieczór w Osterwie – wszystkie bilety w cenie biletów ulgowych

13 stycznia, godz. 19:00

14 stycznia, godz. 18:00

RODZAJE I CENY BILETÓW

normalne od 30 do 85 zł w zależności od miejsca

ulgowe od 20 do 50 zł w zależności od miejsca

Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie

https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html

Matka siedzi z tyłu | Kino CSK

Przez weekend Kino CSK zaprasza na pokazy filmu “Matka siedzi z tyłu”. Jón jest mężczyzną w średnim wieku, który mieszka z matką na islandzkiej prowincji. Przez lata kobieta zdominowała tę relację, całkowicie podporządkowując sobie syna. Kiedy matka niespodziewanie umiera, Jón jest zdeterminowany, by wypełnić jej ostatnią wolę, związaną z miejscem pochówku.

Bohater starannie czesze i ubiera zwłoki kobiety, sadza je na tylnym siedzeniu samochodu, w którym znalazło się też miejsce dla ukochanego psa Breżniewa, i wyrusza w długą drogę na drugi koniec kraju.

Podróż stanie się dla niego nie tylko formą pożegnania z matką, ale też okazją do przemyślenia ich wzajemnej relacji i wszelkich ograniczeń, jakim przez lata musiał stawiać czoła. To też szansa na nowy start, bo w trakcie drogi do Jóna dociera, że najwyższy czas, by zacząć żyć na własny rachunek.

POKAZY:

12 STY | PIĄTEK | 19:00

13 STY | SOBOTA | 19:00

14 STY | NIEDZIELA | 18:00

Bilety |12/15zł| : Kasa CSK oraz https://bilety.csklublin.pl

Agnieszka Dudek | Notes

W piątek w Przestrzeni Działań Nieoczywistych w Chatce Żaka o godz. 18:00 odbędzie się wystawa prac z cyklu Notes. Notes to cykl intermedialnych, wizualno-pisemnych notatek – fotograficznych obrazów i słów “znalezionych”. Przedmiotem notatek jest efemeryczna rzeczywistość, wymykająca się teraźniejszość – ulotne sytuacje, widzialności i myśli. Ich ślady tworzą wielowątkową narrację, której punkt wyjścia leży w Lublinie.

Projekt koncentruje się wokół estetyki i poetyki codzienności. Eksploruje zagadnienia tymczasowości, zapisu i straty, uważności doświadczenia. Łącząc znalezione po drodze, często niezauważalne lub pomijane fragmenty rzeczywistości, odkrywa lub nadaje im nowe znaczenia.

Podczas wystawy prace z cyklu Notes zostaną zaprezentowane w formie instalacji w trzech podziemnych pokojach Chatki Żaka, tworząc intermedialną “ksiażkę w przestrzeni” – zbiór, który każdy może czytać inaczej.

Mini recital noworoczny | Michał Miszczak

W piątek o 19:00 na Muzycznej scenie Akwareli zagra Michał Miszczak w repertuarze obejmującym muzykę filmową oraz klasyczną. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale zachęcamy do rezerwacji stolików pod numerem 81 534 64 09 lub w wiadomości na Facebooku.

Odyseja filmowa – “Mężczyzna imieniem Otto”

„Mężczyzna imieniem Otto” to amerykański komediodramat z 2022 roku wyreżyserowany przez Marca Forstera na podstawie scenariusza Davida Magee. Jest to remake szwedzkiego filmu „A Man Called Ove” z 2015 roku, opartego na powieści Fredrika Backmana z 2012 roku pod tym samym tytułem.

Film opowiada o szorstkim, zrzędliwym wdowcu, który wszczyna kłótnie i krytykuje wszystkich, myśląc, że egzekwuje zasady wraz z prawem. Wszystko się jednak zmienia za sprawą nowych sąsiadów. Zabawna historia o miłości, stracie i życiu, pokazuje, że rodzinę można czasem znaleźć w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach.

Projekcja filmy odbędzie się w piątek o godz. 17:45 w MDK “Pod Akacją” w sali 36. Spotkanie jest otwarte i bezpłatne. Odwiedzający poza seansem będą mogli wziąć również udział w dyskusji na temat filmu oraz wysłuchać poświęconej mu prelekcji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments