Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (16 czerwca) do niedzieli (18 czerwca).

Pokazy fontanny

W czerwcu na placu Litewskim możecie oglądać pokazy na fontannie multimedialnej. Wśród nich nowe widowisko „Lublin is YOUth” tematycznie związane z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, przygotowane również w wersji anglojęzycznej. Start pokazów o godz. 21.30. W ten weekend pokazy tylko w piątek.

Piątek – Lublin is YOUth (v PL), Unia Narodów

Kino pod chmurką

Trwa 12 edycja Kina Perła. Zimne piwo, wygodne leżaki i bogaty repertuar to wszystko znajdziecie na dziedzińcu Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15. Na nim tradycyjnie od czerwca do końca sierpnia zaraz po zachodzie słońca od środy do niedzieli odbywać się będą projekcje filmowe.

Repertuar na weekend:

piątek: GŁUPI I GŁUPSZY, reż: Peter Farrelly, cykl: Klasyczny piątek

sobota: CICHA ZIEMIA, reż: Aga Woszczyńska, cykl: A to Polska właśnie

niedziela: BODIES, BODIES, BODIES, reż: Halina Reijn, cykl: Zbrodnia (nie)doskonała

Poznaj Lublin z Przewodnikiem

W ramach cyklu Poznaj Lublin z Przewodnikiem na wakacje zaplanowano cykl spacerów dla mieszkańców i turystów.

HARMONOGRAM:

sobota, godz. 13 – Janusz Kopaczek/ Tajemnice Unii Lubelskiej.

Festiwal „Śleboda/Danutka”

Trwa V już edycja Festiwalu „Śleboda/Danutka”. Można obejrzeć fantastyczne filmy i projekcje spektakli związane z osobą nieformalnej patronki Teatru, Danuty Szaflarskiej oraz laureatek GONGU DANUTKI – Magdaleny Cieleckiej i Mai Ostaszewskiej. Festiwal zakończy się w sobotę (17 czerwca) o godz. 20 koncertem plenerowym na Rynku Starego Miasta w Lublinie pt. „W blasku nocy”, z udziałem Ralpha Kaminskiego, Meli Koteluk, Julii Pietruchy i Piotra Zioły, pod kierownictwem Bartka Wąsika. Jego specjalnymi gwiazdami będą tegoroczne laureatki „Gongu Danutki” Magdalena Cielecka i Maja Ostaszewska.

Harmonogram:

16 czerwca / piątek / Teatr Stary w Lublinie

12:00 / “Zemsta” / reż. Antoni Bohdziewicz & Bohdan Korzeniewski, 1956, 93’
18:00 / spotkanie z Magdaleną Cielecką i Maja Ostaszewską – laureatkami nagrody „GONG DANUTKI”, spotkanie tłumaczone na PJM
20:00 / “Głos z tamtego świata” / reż. Stanisław Różewicz, 1962, 112’

17 czerwca / sobota / RYNEK STAREGO MIASTA

20:00 / “W blasku nocy” – koncert plenerowy połączony z wręczeniem nagrody „GONG DANUTKI”.

Zmysły Ogrodu Saskiego

W weekend w Lublinie odbędzie się szósta edycja wydarzenia kulturalnego „Zmysły Ogrodu Saskiego”. Instalacje będziemy mogli zobaczyć już w sobotę, a piknik rodzinny wraz z koncertem czekają na Was w niedzielę.

PROGRAM

Sobota – 17 czerwca
13:00 – 20:00 – Galeria sztuki/ rzeźby, instalacje, fotografie

Niedziela – 18 czerwca
11:00 – 17:00 – Piknik rodzinny
11:00 – 20:00 – Galeria sztuki/ rzeźby, instalacje, fotografie
12:00 – 13:00 – Warsztat sensoryczny dla dzieci*
13:00 – 14:00 – Koncert skrzypcowy
14:00 – Spacer – wernisaż prac
14:30 – 15.30 – Spacer przyrodniczy*
15:00 – 16:00 – Koncert klarnetowy
16:00 – 17.00 – Spacer historyczny*
16:00 – 17:00 – Koncert wiolonczelowy

Wielokulturowy Lublin

W dniach 15-18 czerwca odbędzie się kolejna edycja wydarzenia, które od lat prezentuje kulturę i dorobek mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych oraz wyznaniowych obecnych w naszym mieście i regionie. Wstęp wolny.

PROGRAM:
15-16.06 (czwartek-piątek)
Przestrzenie Lublina
Gra miejska dla młodzieży

17-18.06 (sobota-niedziela)
przestrzenie Lublina
Autobus Wielokulturowy

18.06 (niedziela) godz. 20:30
Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
Tołhaje – koncert

Lublin z literaturą

Już w sobotę (17 czerwca) w samym centrum Lublina będzie można posłuchać na żywo poezji i powieści znanych pisarzy, związanych z naszym miastem. Dzieła zostaną zaprezentowane publiczności przez znanych artystów – w tegorocznej edycji będzie można posłuchać ich w wykonaniu m.in. wokalistki Reni Jusis i aktorki, Karoliny Gorczycy czy znanego lektora Łukasza Knopek Konopki. Będzie można posłuchać ich w trzech miejscach – na deptaku obok kościoła św. Ducha (od godz. 14:30), placu Łokietka (od godz. 16:00) i placu Po Farze (od godz. 17:30). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Lublin z Literaturą to również doskonała okazja, by przejść się śladami pisarzy podczas spaceru z przewodnikiem i jeszcze lepiej poznać ich życiorysy. Tegoroczne spacery po miejscach, w których tworzyli i z którymi zżyci byli Arnsztajnowa, Prus i Czechowicz, poprowadzą Agnieszka Malinowska – Mikołajczyk oraz Jola Michalak. Spacery z przewodnikami odbędą się 17 czerwca (godz. 12:30, 14:00 i 15:30) oraz 18 czerwca (11:00).

Koncerty w Ogrodzie Saskim

W ten weekend Muszla Koncertowa im. Romualda Lipko wypełni się muzyką i tańcem ludowym. Od 16 do 18 czerwca w Ogrodzie Saskim wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Trzydniowe koncerty stanowią podsumowanie roku artystycznego wszystkich 15 grup Zespołu. Na deskach sceny Muszli Koncertowej pojawi się ponad 500 wykonawców, którzy zaprezentują bogaty i różnorodny program artystyczny. Koncerty w Ogrodzie Saskim wpisują się w program obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, a rozpoczęcie występów zaplanowano na godz. 17.00.

Dni Archeologii

Pierwsza edycja Europejskich Dni Archeologii na Zamku Lubelskim odbędzie się już w najbliższy piątek. Muzeum Narodowe w Lublinie zabierze Was na spotkanie, podczas którego poznacie możliwości wykorzystania jednej z najprężniej rozwijających się technologii w służbie archeologii – digitalizacji 3D! W programie m.in. pokaz skanowania 3D przy pomocy skanera optycznego na żywo sylwetki woja okresu wczesnego średniowiecza, prezentacja efektów skanowania trójwymiarowego, warsztaty, których uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykonać wzorowane na kopiach 3D zabytków archeologicznych przedmioty, ozdobić je i zabrać na pamiątkę.

Wydarzenie odbywać się będzie w sali kinowej:

11.00 – 14.00 – grupy szkolne – liczba miejsc ograniczona! rezerwacja: e-mail edukacja@mnwl.pl

16.00 – 19.00 – zwiedzający indywidualni – nie obowiązują zapisy

Lubelska Scena Poetycka

Muzeum Józefa Czechowicza przygotowało już drugą edycję Festiwalu Lubelska Scena Poetycka. Wydarzenia będą się odbywać na patio muzeum. Wstęp wolny.

PROGRAM NA WEEKEND:

16 czerwca (piątek):
15:00 “Konstelacja awangardy”. Panel dyskusyjny.
18:00 Spotkanie z Marcinem Mokrym
19:30 Set poetycki: Szymon Domański, Julek Rosiński, Misza Sagi
21:00 Set poetycko-muzyczny: Harmider Entertainment

17 czerwca (sobota):
18:00 Nagroda “Reflektor” – konkurs na debiutancki tom poetycki. Ogłoszenie zwycięzcy.
19:00 Set poetycki: Marlena Niemiec, Agata Puwalska, Kinga Skwira
20:30 SLAM: eliminacje do Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego.

Wystawa zegarów

„PASSION FOR WATCHES – Antoni N. Patek” to dwudniowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach w piątek i sobotę w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Wydarzenie poświęcone będzie tematyce szeroko pojętej sztuki zegarmistrzowskiej, naukowego pojęcia czasu oraz historycznym i współczesnym przyrządom służącym do jego pomiaru. Oprócz warsztatów i spotkań z zegarmistrzami, kolekcjonerami i autorami książek, zobaczymy też wystawę zegarów i zegarków. Rejestracja i program na stronie www.passionforwatches.pl

Letni Piknik Edukacyjny

W sobotę w godz. 14-22 na placu Litewskim odbędzie się Letni Piknik Edukacyjny Kampanii Kolejowe ABC II. Czekają na Was atrakcje, jak zabawy sportowe z Pawłem Korzeniowskim, koncert Sarsy, spotkanie z Anetą Zając. Będą też: dmuchańce, Teatr Kukiełkowy, czy konkursy z nagrodami. Wstęp wolny.

Noc Kupały

W sobotę ok godz. 18 na terenach zielonych browaru Perła w Lublinie przy ul. Bernardyńskiej 15 rozpocznie się Lubelska Noc Kupały. W programie: gawęda o Nocy Kupały, inscenizacja tradycyjnych obyczajów sobótkowych, wspólny krąg pieśni, tańca i muzykowania przy ognisku, biesiada do świtu i powitanie Słońca. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Lubelska Wymiana Roślin

W sobotę w godz. 11-18 w Galerii Olimp czeka nas XIII Lubelska Wymiana Roślin. Podczas wydarzenia będzie można wesprzeć czworonogi i Fundację Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE. Wstęp jest bezpłatny. Na niechciane rośliny będzie czekał stół adopcyjny, z którego każdy będzie mógł sobie przygarnąć zielonego przyjaciela.

11:00 Makramowy kwietnik prowadząca Adrianna Tomczak

13:00 pokaz florystyczny z udziałem odwiedzających Magdalena Rutkowska (wicemistrzyni Florystyki województwa lubelskiego. )

15:00 Makramowy kwietnik prowadząca Adrianna Tomczak

Jarmark koński

W niedzielę o godz. 12 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się jarmark koński. Wydarzenie nawiązuje do historycznych targów łęczyńskich i piaseckich odbywających się w latach 20. i 30. XX wieku. Klimat towarzyszący handlowi końmi przybliżą barwne postacie: gospodarza terenu i komisji targowej w skład której wejdą weterynarz, a także dziedziczki okolicznych majątków.

Obecni będą także karciarze i dziad liczący na zarobek, a nad porządkiem tradycyjnie będzie czuwał posterunkowy. Widzowie zobaczą targowanie się o konia, będzie można także dowiedzieć się na czym polegała „licytacja na dyszlu”. Nie zabraknie prezentacji koni. Wydarzeniu będzie towarzyszyła muzyka w wykonaniu kapeli. Bilety możecie nabyć w kasie skansenu i online w cenie 25 zł (bilet normalny) i 15 zł (bilet ulgowy).

Festiwal jadła, piwa kraftowego i cydru

Już w najbliższy weekend w godz. 12-20 plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur stanie się areną Festiwalu jadła, piwa kraftowego i cydru. Będzie tu można zasmakować w specjałach lubelskiej tradycji kulinarnej. W programie degustacja produktów i potraw tradycyjnych oraz możliwość zakupu produktów: miodów, wędlin, serów, pieczywa oraz rzemieślniczych napitków z chmielu i owoców z podlubelskich sadów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz kulinarny Tomasza Machonia – mistrza cukierniczego z cukierni „Staropolska” oraz występy zespołów muzycznych.

Spacer szlakiem architektury

W niedzielę o godz. 10.30 z 3 Maja 22 w Lublinie wyruszy Spacer po Śródmieściu szlakiem architektury pierwszej połowy XX wieku pn. „Architektura jest opowieścią”. Na przechadzkę wybierzemy się z Małgorzatą Michalską-Nakonieczną, doktorem nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka, historykiem sztuki, twórcą i dziekanem kierunku studiów Projektowanie Wnętrz oraz prorektorem ds. ogólnych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Piknik rowerowy

Przed nami XII edycja Europejskiego Pikniku Rowerowego, który odbędzie się w Domu Nasutów pod Lublinem (Nasutów 98A). Przejazd rowerowy oraz piknik jest zaplanowany na dzień sobotę i rozpocznie się o godzinie 10 na parkingu pod lubelską Galerią Olimp. Właśnie stamtąd wyruszymy wszyscy razem, w liczącą około 15 kilometrów trasę, z Lublina do Nasutowa. Szczegóły znajdują się na stronie EUROPE DIRECT Lublin.

Test Coopera

W dniach 18-20 czerwca na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie odbędzie się sprawdzian kondycji – Test Coopera. Na czym polega Test Coopera? Jest to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu.

Terminarz w weekend:
18 czerwca (niedziela) – pierwszy bieg 15:00, ostatni 20:30. Biegi co pół godziny.

Wystawa na placu Litewskim

Do 17 czerwca możecie oglądać wystawę przygotowanej z okazji 700-lecia Wilna – miasta zaprzyjaźnionego Lublina. Na wystawie prezentowanej na placu Litewskim można zapoznać się z największymi atrakcjami 700-letniego Wilna.

Lublin w malarstwie

W terminie od 2 do 21 czerwca w Galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie (Galeria „Przy Bramie”, ul. Grodzka 34/36) możecie oglądać wystawę „Lublin w malarstwie”. Na tegorocznej wystawie zobaczymy 59 prac 31 autorów przedstawiających Lublin, wykonanych w różnych technikach malarskich, a wśród nich obrazy nagrodzone i wyróżnione.

Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego

Do 27 sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać wystawę poświęconą Andrzejowi Wróblewskiemu. Był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Krótkie życie artysty zaowocowało wieloma oryginalnymi rozwiązaniami artystycznymi i tematami, w kolejnych dekadach podejmowanymi w różnych artystycznych ujęciach. Bilety na stronie www.bilety.mnwl.pl

Wystawa w Galerii Saskiej

Do 23 lipca w Galerii Saskiej (ogrodzenie Ogrodu Saskiego) można oglądać prace Julii Mirny, ilustratorki i graficzki. Urodzona w 1988 roku w Gdyni, pochodzi z Sopotu, obecnie mieszka w Warszawie. Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, na której przez ostatnie dwa lata prowadziła Pracownie Gościnną o kierunku Animacja na Wydziale Sztuki Mediów. Tworzy ilustracje, animacje, plakaty festiwalowe i filmowe, a także okładki płyt muzycznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments