Ten weekend upłynie pod znakiem Nocy Kultury i wspaniałych instalacji, które zobaczymy w przestrzeni miasta. Ale nie tylko. Sprawdźcie, gdzie warto pójść i co zobaczyć w Lublinie od piątku (2 czerwca) do niedzieli (4 czerwca).

Procesja w rocznicę pożaru miasta

2 czerwca mija 304 rocznica ocalenia miasta z wielkiego pożaru, które to wydarzenie uwiecznione zostało na obrazie w bazylice o.o. Dominikanów. W tym roku po kilku latach przerwy, ulicami Lublina przejdzie procesja. W piątek o godz. 20.30 jej uczestnicy wyruszą spod bazyliki oo. Dominikanów.

Pokazy fontanny

W czerwcu na placu Litewskim możecie oglądać pokazy na fontannie multimedialnej. Wśród nich nowe widowisko „Lublin is YOUth” tematycznie związane z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, przygotowane również w wersji anglojęzycznej. Start pokazów o godz. 21.30. W piątek (2 czerwca) zobaczycie pokazy: Lublin is YOUth (v. EN), Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego, Anioły Lubelskie. W sobotę ze względu na Noc Kultury pokazu nie będzie.

Kino Perła

2 czerwca (w piątek) rusza 12 edycja Kina Perła. Zimne piwo, wygodne leżaki i bogaty repertuar to wszystko znajdziecie na dziedzińcu Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15. Na nim tradycyjnie od czerwca do końca sierpnia zaraz po zachodzie słońca od środy do niedzieli odbywać się będą projekcje filmowe.

Repertuar na weekend:

piątek: JOKER, reż: Todd Phillips, cykl: Klasyczny piątek

sobota: BO WE MNIE JEST SEKS, reż: Katarzyna Klimkiewicz, cykl: A to Polska właśnie

niedziela: WRÓG DOSKONAŁY, reż: Kike Maíllo, cykl: Zbrodnia (nie)doskonała.

Noc Kultury w Lublinie

Noc Kultury już w sobotę. Lublin na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki. Hasło tegorocznej edycji to „Połącz kropki!”. 17. edycja festiwalu jest jednym z wydarzeń Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Tylko podczas tej jednej nocy zaułki Lublina zamienią się w sceny teatralne, a świetlne instalacje artystyczne wyrosną z zakamarków Starego Miasta.

Szczegółowy program TUTAJ

Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci

A jak Andersen i A jak Akceptacja – od takich haseł zaczyna się ALFABET, nowy Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci. W ramach pierwszej edycji tego wydarzenia zaplanowano spotkania, warsztaty, wystawy, instalacje literackie czy ścieżki emocji. Do niedzieli Ogród Saski zmieni się w baśniową przestrzeń, z wydzielonymi tematycznie miejscami.  Dzikie Łabędzie, Oswajanie Wilka, Calineczka, Stalowy Jeżozwierz oraz Rękawiczka to nazwy instalacji literackich, które staną pośród zieleni miejskiego parku. Jedną z nich będzie wielkoformatowa rękawiczka obszyta flagami krajów walczących o pokój, inspirowana tradycyjną ukraińską bajką ludową. Z inspiracji baśnią powstała także wielkoformatowa maszyna, która ożywi 11 dzikich łabędzi. Ich ruch możliwy jest tylko dzięki zaangażowaniu uczestników/widzów. Na terenie Ogrodu Saskiego wyrosną również olbrzymie tulipany, przy których każdy stanie się małą Calineczką. Nie zabraknie również Czytelni pod Chmurką. Książki będzie można czytać w hamaku, pod baldachimem, na kocu, w chuście czy na leżaku. Odbędzie się także wspólny warsztat ruchowy dla dzieci i rodziców. Całość dopełnią spektakle muzyczne, słuchowiska i koncerty.

Poznaj gospodarczy Lublin

Miasto zaprasza na kolejną mobilną wycieczkę z cyklu „Poznaj Gospodarczy Lublin”. Specjalny autobus wyruszy w sobotę (3 czerwca) o godz. 12.00. Oferta kierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych poznaniem przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie Lublina. Ich historię oraz profil firm prowadzących działalność gospodarczą na trasie przejazdu, przybliży pracownik Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin. Uczestników woził będzie autobus, na co dzień obsługujący linie komunikacji miejskiej. Jedynym warunkiem udziału w bezpłatnym przejeździe jest wcześniejsze dokonanie rejestracji na stronie gospodarczy.lublin.eu.

Premiera Direction Earth/Space

Podczas odbywającej się 3 czerwca Nocy Kultury odbędzie się premiera Direction Earth/Space. Celem tej inicjatywy jest inspirowanie młodych ludzi i pokazanie, że warto zwrócić uwagę na kosmos – zarówno na poziomie rozwijania swoich zainteresowań, jak i budowania kariery w sektorze kosmicznym.  Oficjalne otwarcie Direction Earth/Space nastąpi 3 czerwca o godz. 15.00 w Akademickim Centrum Kultury i Mediów w Lublinie, w sali widowiskowej. Będzie to spotkane, na którym zaproszeni prelegenci odsłonią sekrety astronautów i królestwo kosmicznych maszyn i zapowiedziany zostanie ogólnopolski konkurs na eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeznaczony dla studentów. W programie lubelskiej premiery Direction Earth/Space jest też Kosmiczny Dzień Dziecka, czyli budowanie rakiety w towarzystwie astronauty rezerwowego ESA Sławosza Uznańskiego i astronomki Mileny Ratajczak.

PROGRAM TUTAJ

Bieg Solidarności

W sobotę (3 czerwca) odbędzie się 30. Międzynarodowy Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980″ oraz 10. PKO Półmaraton Solidarności. Bieg Solidarności rozpocznie się o godz. 17.00 na ul. Królewskiej i będzie kontynuowany ulicami: Wyszyńskiego – Zamojska – al. Unii Lubelskiej – Al. Zygmuntowskie. Metę zaplanowano na Stadionie Lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego. Od godz. 15:00 na stadionie MOSiR Lublin al. Piłsudskiego strefa zabaw dla najmłodszych, gorąca scena 20:30 a na zakończenie pokaz laserów 22:30.

Wieża Trynitarska

Już w najbliższy weekend podczas Nocy Kultury możecie odwiedzić Wieżę Trynitarską. W sobotę w godzinach 12-15 wieża będzie otwarta dla ruchu turystycznego. O godz. 13.30 – zwiedzanie z przewodnikiem. Noc Kultury rozpoczniemy punktualnie o 19.00, z tarasu widokowego usłyszycie „Poemat o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza (czyta Marek Ziemba, a na trąbce zagra Marcin Suszek). Od 19.30 wejścia w 40 osobowych grupach bez przewodnika. Ze względu na dużą liczbę chętnych czas przebywania wewnątrz będzie ograniczony do 30 minut, tak aby umożliwić jak największej grupie osób odwiedzenie wieży nocą. Wystawa „Niezwykłe opowieści pędzlem pisane” w Białej Sali od 19.00 będzie niedostępna. Ostatnie wejście o godzinie 23.30

Lublin w malarstwie

W terminie od 2 do 21 czerwca w Galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie (Galeria „Przy Bramie”, ul. Grodzka 34/36) możecie oglądać wystawę „Lublin w malarstwie”. Na tegorocznej wystawie zobaczymy 59 prac 31 autorów przedstawiających Lublin, wykonanych w różnych technikach malarskich, a wśród nich obrazy nagrodzone i wyróżnione. Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 2 czerwca (piątek) o godz. 17. Wstęp wolny!

Teatr tańca dla dzieci

4 czerwca o godz. 14 w sali widowiskowej Centrum Kultury zobaczymy Lubelski Teatr Tańca pt. O czym marzą kulki? To pierwszy spektakl dla dzieci stworzony przez Lubelski Teatr Tańca! „O czym marzą kulki” to wizualna, kolorowa podróż po świecie wyobraźni.

Język tańca współczesnego nie tworzy opowieści, lecz wprowadza dziecko w świat kształtów i faktur, skojarzeń i uczuć. Niepozorne przedmioty za sprawą muzyki, ruchu i światła zyskają nowe znaczenia. W rękach tancerzy kolorowe kulki mogą stać się owadami, rybami, zegarem, a nawet statkiem kosmicznym. Bilety od 25 zł.

Wernisaż wystawy

Bioteka – Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Marka Sołowieja “Pejzaż polski – obrazy zapamiętane”. Kiedy? 2 czerwca o godz. 17 – Al. Racławickie 22.

Sianokosy w skansenie

W niedzielę Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na sianokosy. Wydarzenie rozpocznie się o 11.30 wprowadzeniem – klepaniem kosy na „babce” w sektorze Wyżyna Lubelska (zagroda z Żukowa). Następnie o 12.00 kosiarze przejdą do sektora Powiśle, gdzie odbędzie się pokaz prac – m.in. koszenia, grabienia czy przewracania siana. Oprócz możliwości przyjrzenia się dawnym zajęciom gospodarskim będzie można zobaczyć i poznać funkcję podstawowych narzędzi rolniczych wykorzystywanych w czasie sianokosów. Całości będzie towarzyszył komentarz, dzięki któremu uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jakie prace są  prezentowane, jaka jest ich rola oraz jak istotne dla dawnego świata (nie tylko dla społeczności wiejskiej) było samo siano. To doskonała okazja by najbliższą niedzielę w sposób interesujący i przyjemny spędzić czas na łąkach w Muzeum Wsi Lubelskiej. Bilety 15/25 zł.

Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego

Do 27 sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać wystawę poświęconą Andrzejowi Wróblewskiemu. Był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Krótkie życie artysty zaowocowało wieloma oryginalnymi rozwiązaniami artystycznymi i tematami, w kolejnych dekadach podejmowanymi w różnych artystycznych ujęciach. Bilety na stronie www.bilety.mnwl.pl

Wystawa w Galerii Saskiej

Do 23 lipca w Galerii Saskiej (ogrodzenie Ogrodu Saskiego) można oglądać prace Julii Mirny, ilustratorki i graficzki. Urodzona w 1988 roku w Gdyni, pochodzi z Sopotu, obecnie mieszka w Warszawie. Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, na której przez ostatnie dwa lata prowadziła Pracownie Gościnną o kierunku Animacja na Wydziale Sztuki Mediów. Tworzy ilustracje, animacje, plakaty festiwalowe i filmowe, a także okładki płyt muzycznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments