Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (24 maja) do niedzieli (26 maja).

Finisaż wystawy Agnieszki Sulimierskiej

W piątek o o godz. 17 w Biotece (Al. Racławickie 22) odbędzie się finisaż wystawy Agnieszki Sulimierskiej. Prace artystki można oglądać do 30 maja.

Pokazy fontanny

W piątek i sobotę wato wybrać się na widowiska multimedialne! W weekend na fontannie na placu Litewskim zobaczymy:
PIĄTEK-  Lublin is YOUth (v PL), Symfonia Nauki
SOBOTA – Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie.
Pokazy startują o godz. 21.00
*
Samsara | Kino CK

Magiczna, przepełniona współczuciem, łagodna, a przy tym przeszywająca Samsara na początek zabiera nas do Laosu i zostawia na łonie oszałamiającej bujnej natury w towarzystwie młodziutkich buddyjskich mnichów. Widzimy, jak u łoża Mony pewien chłopiec czyta Tybetańską księgę umarłych, by pomóc jej przeprawić się na tamten świat. Laotański rozdział tej opowieści, obfitujący w zachwycające obrazy, których nie powstydziłby się Apichatpong Weerasethakul, też kończy się przeprawą: zaskakującym reżyserskim gestem, który zamienia seans w przeżycie spoza kinowego banału, w doświadczenie immersyjne, dowodzące, że czasem najwięcej widać, gdy zamknie się oczy. A gdy je otworzymy, będziemy już w zupełnie innym miejscu.

Kiedy: 26.05 / niedziela / godz. 19.15

Ceny biletów: 15/18 zł.

Pamięć | Kino CK

Nowy film jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Michela Franco, portretuje dwójkę bohaterów, którzy w poszukiwaniu miłości i zrozumienia muszą zmierzyć się z demonami przeszłości i chorobą. Sylvia jest pracownikiem socjalnym, prowadzi proste i uporządkowane życie – córka, praca, spotkania AA. Sytuacja ulega zmianie, gdy wraca ze zjazdu absolwentów liceum, a jej śladem podąża Saul. Niespodziewane spotkanie będzie miało głęboki wpływ na ich oboje, otwierając drzwi do przeszłości.

Kiedy: 24.05 / piątek / godz. 17.00, 25.05 / sobota / godz. 20.30

Ceny biletów: 15/18 zł.

Wystawa “Atena” | Scena w Budowie 2024

Wystawa „Atena” to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Katowic oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim wystawy jest wątek lub postać pochodząca z mitologii starożytnej. Inspiracją edycji w 2024 roku została Atena, bogini zaliczana do panteonu najważniejszych bogów Greckich rezydujących na Olimpie. Prezentowane eksponaty przybiorą formę kostiumów, instalacji multimedialnych, elementów scenografii lub innych form instalacji przestrzennych.

Wystawa jest dostępna w CSK w Galerii Wystaw Czasowych +1 od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 – 18:00. Wstęp bezpłatny.

Delikwenci | Kino CK

Ta przezabawna, nieprzewidywalna, pełna fantazji i uroku opowieść rozpoczyna się jak dramat obyczajowy o sfrustrowanym monotonną egzystencją urzędniku, by nieoczekiwanie zamienić się w rasowy kryminał o napadzie na bank. A to dopiero początek! Moreno przekonuje nas bowiem, że prawdziwe życie i prawdziwe kino zaczynają się wtedy, kiedy ściągamy uniformy, radykalnie zrywamy z kieratem codzienności, iluzją zawodowego bezpieczeństwa i filmową rutyną.

Kiedy: 24 maja / piątek / godz. 19.00; 25 maja / sobota / godz. 17.00

Ceny biletów: 15/18 zł.

Czerwone niebo | Kino CSK

Leon i Felix to dwaj przyjaciele, którzy postanowili spędzić lato w położonym w lesie domku wakacyjnym nad Bałtykiem. Ma to być czas relaksu, odpoczynku od miasta, ale też poszukiwania inspiracji do pracy. Pierwszy z nich pisze właśnie kolejną książkę, drugi próbuje skompletować fotograficzne portfolio. Kiedy mężczyźni docierają na miejsce, wygląda na to, że nie będą tam sami. Okazuje się, że jeden z pokoi zajmuje młoda dziewczyna imieniem Nadja, którą z kolei odwiedza David. Optymizm oraz radość z życia, jakie wnosi ta dwójka, nie współgra z pozą udręczonego artysty reprezentowaną przez Leona.

Kiedy: 24 maja | PIĄTEK | 19:00; 25 maja | SOBOTA | 19:00; 26 maja | NIEDZIELA | 18:00

Bilety: 12/15 zł.

Teatr radiowy w Teatrze. Spotkanie z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska “Bazarek”

Na osiedlowy bazarek przychodzą po pietruszkę i po…rozmawiać. Spotykają się raz w tygodniu przy straganie Zosi. „Bazarek” to słuchowisko na podstawie pomysłu i tekstów Grażyny Lutosławskiej, w reżyserii autorki. Premiery kolejnych odcinków odbywają się na antenie Radia Lublin od 2015 roku w każdą niedzielę o godzinie 9.15.

Wejście na spektakl w Teatrze Starym odbywa się za okazaniem bezpłatnej wejściówki, którą można zarezerwować i odebrać w kasie Teatru od 7.05.2024 r.. Sam występ zaplanowany jest na sobotę na godz. 16:00.

KAMP!

KAMP! wyrusza w ostatni etap pożegnalnej trasy ENDLESS PARTY. Koncert odbędzie się w Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę o godz. 20:00. Bilety do kupienia w przedsprzedaży w cenie 100 zł, w dniu koncertu 150 zł.

Africa Day Celebration

Już w sobotę, 25 maja, na placu Litewskim odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Dzień Afryki. Współorganizatorem wydarzenia jest Akademia Wincentego Pola. W programie: warsztaty, panele dyskusyjne, pokaz mody, wystawa prac, koncert. Początek godz: 14.00.

Weekend z florystyką

Szósta edycja Weekendu z Florystyką odbędzie się na placu Teatralnym przed gmachem Centrum Spotkania Kultur oraz wewnątrz budynku, na Poziomie +1 we Foyer Sali Operowej.

Festiwal tworzony jest przez Szkołę Policealną Pracowników Służb Społecznych, Architekturę Krajobrazu KUL oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Celem Weekendu z Florystyką jest popularyzacja wiedzy z zakresu przyrodoznawstwa, rzemiosła i sztuk wizualnych. Wydarzenie skierowane jest zarówno do zawodowców, jak i amatorów zainteresowanych technikami układania kwiatów i aranżacją przestrzeni.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji to BIO-FORMA, odnoszące się do połączenia natury ze sztuką. Jak zawsze wydarzeniu towarzyszyć będą treści zakresu nurtu zero waste i upcyklingu czyli promowanie idei związanych z ponownym wykorzystaniem elementów odpadowych i nadawaniem im nowej wartości.

Miasto Poezji | Przestrzeń dla Wierszy

Miasto Poezji jest przestrzenią dla wierszy. Jest też spotkaniem z ich żywą, pulsującą obecnością. Ta przestrzeń spotkania to miejsce realnego życia – off powszedniej krzątaniny, zaplecze codzienności. Wydarzenie odbędzie się w sali czarnej Ośrodka “Brama Grodka – Teatr NN”. Szczegółowy harmonogram dostępny na stronie wydarzenia.

https://teatrnn.pl/miastopoezji/program-2024

Festyn rodzinny w Dzielnicy Szerokie

W sobotę od godz. 12:00 na ul. Sławin 20 na parkingu przy sklepie Lewiatan odbędzie się Festyn Rodzinny organizowany przez Radę i Zarząd Dzielnicy Szerokie. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji, które umilą uczestnikom sobotnie popołudnie.

Program:

12:30 – Akademia małego Człowieka – występy przedszkolaków

13:15 – Dominika Knap – Fundacja Ośmiornice Kreatywności Grupa OK „Cyrkowe improwizacje”

13:45 – Hip-Hop – występy taneczne dzieci i młodzieży – GOKiS Dąbrowica

14:00 – Bluelife-art Krystyna Cugowska – Studio Wokalne i Rehabilitacja Głosu, występy wokalne dzieci i młodzieży

15:10 – Aneta Dąbska – Studio Muzyki Rozrywkowej, występy wokalne dzieci i młodzieży

16:30 – Maciejowa Kapela – występ zespołu

17:40 – K&M Trio – występ zespołu jazzowego

Atrakcje:

– Duża zjeżdżalnia i dmuchany plac zabaw dla małych dzieci

– Alpaki i inne atrakcje

– Warsztaty, gry i zabawy prowadzone przez Bibliotekę na Poziomie

– Animacje prowadzone przez firmę Prima – Leszek Gęca

Kołysanki u Czechowicza

Fundacja Aktywni Rodzice i Muzeum Czechowicza zapraszają na warsztaty “Kołysanki u Czechowicza” skierowane do rodziców i niemowląt (do ukończenia pierwszego roku życia) oraz do rodziców oczekujących dziecka. Warsztaty odbędą się w sobotę o godz. 11:00 w Muzeum Czechowicza.

Pierwszy rok życia, to czas w rozwoju dziecka, w którym kołysanka pełni bardzo ważną rolę. Stanowi ona cudowne “narzędzie” w rękach rodzica, umożliwiające m.in. adaptację do nowego środowiska życia, rozwój sensoryczny oraz wspomaga rozwój najważniejszych funkcji poznawczych i języka. Na spotkania obowiązują zapisy pod adresem: dobrystart@kuszewska.eu / Liczba miejsc jest ograniczona.

Udział w warsztatach wymaga zakupu biletu wstępu do muzeum (bilet normalny 6 zł, bilet ulgowy 5 zł)

Dzień Matki w FitGym!

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji “Bystrzyca” w Lublinie serdecznie zaprasza wszystkie Mamy – zarówno przyszłe, jak i obecne – na wyjątkowy event z okazji Dnia Matki. W ramach wydarzenia przygotowano bezpłatne spotkania, które pozwolą Mamom spędzić ten dzień aktywnie, dbając jednocześnie o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Harmonogram wydarzeń:
11:00 – Joga
Relaksująca sesja jogi, która umożliwi spędzenie czasu w harmonijnej atmosferze.
12:00 – Warsztaty fizjoterapeutyczne
Spotkanie z fizjoterapeutą, podczas którego uczestniczki dowiedzą się, jak dbać o swoje ciało na co dzień oraz jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej.
13:30 – Warsztaty dietetyczne
Porady dotyczące zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety, które pomogą w utrzymaniu zdrowego stylu życia.
14:00 – Warsztaty pielęgnacyjne
Sekrety pielęgnacji skóry, które pozwolą Mamom poczuć się wyjątkowo.

Data: 26 maja 2024 r., godz. 11:00. Miejsce: FitGym, al. Zygmuntowskie 4 (budynek AQUA Lublin, II p.). Wstęp bezpłatny.

Uśpiona prowincja | Wystawa Krystyny Głowniak

„Uśpiona prowincja” zaprasza do refleksji nad sposobami, w jaki wyobrażamy sobie współcześnie prowincję oraz jakie atrybuty jesteśmy jej skłonni przypisywać. Obrazy Krystyny Głowniak, artystki, która ma na swoim koncie wiele wystaw międzynarodowych oraz krajowych, przenoszą nas w różne wymiary tej wyimaginowanej rzeczywistości, a jednocześnie przekonują jak wieloma znaczeniami, formami oraz barwami mieni się to, co kryje się pod wieloznacznym słowem „prowincja”.

Ekspozycja prezentowana jest w Muzeum Józefa Czechowicza, którego patron opisywał w swoich wierszach prowincję, będącą kluczowym elementem jego poetyckiej mitologii. Był on miłośnikiem oraz popularyzatorem sztuki, jak również rzecznikiem bliskiej współpracy literatury oraz malarstwa, o czym świadczy jego twórczość.

Wernisaż wystawy zaplanowany jest na piątek na godz. 18:00. Wstęp wolny.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

Nocne zwiedzanie Lublina | Szlakami Unii Jagiellońskiej

Fundacja “Via Jagiellonica” zaprasza w piątkowy wieczór na zwiedzanie Lublina, w którym w czasach jagiellońskich narodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz kwitł wielki handel między Zachodem a Wschodem, w nocy okazuje się być jeszcze bardziej tajemniczy. Nocne zwiedzanie Lublina rozpocznie się o godz. 19:00 przy pomniku Unii Lubelskiej. Program zaplanowany jest na minimum półtorej, maksimum dwie godziny, czyli do godz. 21:00.

Cena usługi przewodnickiej: dorośli – 25 zł (bilet normalny), studenci, emeryci i renciści – 20 zł (bilet ulgowy), dzieci, uczniowie – 15 zł (w ramach biletu rodzinnego). Wcześniejsza rezerwacja jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia przez organizatora. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments