Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (15 września) do niedzieli (17 września).

Open City

Rusza kolejny, XV Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto / OPEN CITY. Idea tegorocznej edycji to Shapes of Beauty. Kuratorem tegorocznej edycji jest Tomasz Wendland. Na program najnowszej edycji złożą się prace dwudziestu trzech artystów i artystek z Polski, Niemiec, Belgii, Rumunii, Słowacji, Izraelu, Kenii, Chin, Tajwanu oraz Wielkiej Brytanii. Dzieła te z pewnością intrygować będą różnymi odsłonami piękna, czyniąc jego definicję coraz bardziej nieprzewidywalną i zjawiskową, a ogród sztuki przestrzenią otwartą. Otwarcie zaplanowano na sobotę na godz. 16 – wtedy rozpocznie się spacer kuratorski. Początek: Ośrodek ROZDROŻA, ul. Peowiaków 12.

Food Truck Festivals

Od piątku do niedzieli na parkingu przy Arenie Lublin będzie można spróbować najpyszniejszych dań kuchni z niemal całego świata. W piątek w godz. 15-21, w sobotę 12-21, a w niedzielę 12-19.

Targi i kiermasz wina

W weekend w CSK odbędzie się Festiwal Wina. W godzinach 10-18 będzie można również wziąć udział w kiermaszu.

Zatańcz z Kaniorowcami

Na placu Litewskim zaplanowano taneczne spotkanie z Zespołem Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. Będzie to okazja do zabawy, a także nauki polskich tańców ludowych. Wydarzenie „Tańcz z Kaniorowcami” odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Spotkanie z zespołem odbędzie się w sobotę (16 września) od godz. 15.00 na placu Litewskim.

Piknik na placu Zamkowym

W niedzielę w godz. 12.00-18.00 Plac Zamkowy zamieni się w mini zajezdnię. Podczas pikniku Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie zaprezentuje pojazdy komunikacji miejskiej w tym najnowszy autobus wodorowy, autobusy elektryczne, pojazdy zabytkowe i trolejbusy. Najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w licznych animacjach i warsztatach. Odbędą się pokazy pierwszej pomocy oraz lekcje edukacyjne i konkursy z nagrodami.

Pokazy fontanny

Na placu Litewskim prezentowane są widowiska na fontannie multimedialnej. W ramach tych pokazów, obejrzeć można prezentację o tytule ,,Lublin is YOUth’’, ściśle związana z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Pokazy startują o godz. 21.

HARMONOGRAM:

Piątek – Lublin is YOUth (EN), Czarcia Łapa
Sobota – Lublin is YOUth (PL), Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście

Oprowadzanie kuratorskie

W niedzielę (17 września) o godz. 10.00 Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Zakupiona do zbiorów kolekcja, na którą składa się dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze ma ogromną wartość merytoryczną dla badaczy twórczości artystki, ze względu na jej przekrojowy charakter, reprezentujący wszystkie okresy twórczości malarki, od lat 20. po 70. XX wieku. Oprowadzanie poprowadzi Łukasz Wiącek, kurator wystawy “Tamara Łempicka – ponad granicami”. Bilety dostępne na stronie: www.bilety.mnwl.pl oraz w kasie Muzeum Narodowego w Lublinie.

Poznaj Lublin z Przewodnikiem

W ramach cyklu Poznaj Lublin z Przewodnikiem na wakacje zaplanowano cykl spacerów dla mieszkańców i turystów. Harmonogram znajdziecie tutaj: https://lublininfo.com/poznaj-lublin-z-przewodnikiem/

HARMONOGRAM:

Sobota: godz. 13:00 / Joanna Szmit / Lublin między wojnami – z kroniki Policji Państwowej

Zwiedzanie Teatru Starego

Najbliższe dni to niepowtarzalna okazja do zwiedzenia wystawy znajdującej się w Teatrze Starym. Wystawa czynna od piątku do niedzieli w godz. 10-17.

Wernisaż wystawy

Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza na wernisaż wystawy Artura Przybysza pt. Światłem i cieniem. Otwarcie wystawy zaplanowano na piątek na godz. 18 przy ul. Peowiaków 12 (budynek Centrum Kultury, I piętro). Artur Przybysz to rodowity lublinianin, którego twórczość w dużej mierze związana jest z tym miastem i jego okolicami. Artysta w Lublinie się urodził i mieszka. Inspiracją do prac artysty są przede wszystkim architektura i krajobrazy, na bazie których tworzy przepiękne pejzaże. Wystawa będzie czynna do 15 października.

Tajemnice Ogrodu Saskiego

W niedzielę o godz. 10 możecie wziąć udział w spacerze: Tajemnice Ogrodu Saskiego. Quest po Ogrodzie Saskim łączący tradycyjnie rozumiane oprowadzanie z Przewodnikiem Inspiracji z zadaniami do wykonania. Wydarzenie ma nawiązywać do popularnych od wielu pokoleń niedzielnych spacerów po Ogrodzie Saskim. Spacer otwarty. Nie obowiązują zapisy oraz bilety wstępu. Godzina rozpoczęcia spaceru: 10. Miejsce spotkania: Brama główna Ogrodu Saskiego. Przewodniczka prowadząca spacer: Marta Łukasik

A w regionie…

Piknik w Świdniku

W sobotę w godz. 11-17 na placu Konstytucji 3 Maja w Świdniku odbędzie się Eko Targ oraz Piknik Rodzinn z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności. Stoiska lokalnych wystawców ze zdrową, ekologiczną żywnością oraz rękodziełem, koła gospodyń wiejskich serwujące swoje specjały, animacje dla dzieci, warsztaty, spektakl teatralny i występy muzyczne – to wszystko czeka na uczestników wydarzenia.

Fot. Zdjęcie archiwalne z Festiwalu Open City 2022

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments