Wynalazki naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej znalazły zastosowanie w praktyce. Uczelnia wraz z firmą INTERMAG z Olkusza oraz Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa podpisały umowę dotyczącą udzielenia licencji na 4 patenty.

– Te 4 wynalazki to efekt wieloletniej pracy pomiędzy pracownikami uczelni oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. W dotychczasowej historii naszego uniwersytetu dzisiejsze zawarcie umowy o współpracę jest w swoim wymiarze finansowym największą komercjalizacją dla uniwersytetu, co pokazuje, że stale staramy się dynamizować naszą współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a pierwsze znaczące sukcesy już widać – powiedział prof. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Opracowane wynalazki dotyczą sposobu otrzymywania i oczyszczania substancji produkowanych przez bakterie, zwanych czynnikami Nod, stanowiących składnik aktywny preparatu stymulującego wzrost roślin uprawnych. Preparaty te będzie można stosować w uprawie różnych gatunków roślin bobowatych (groch, wyka, bób czy koniczyna), gdzie ujawnia się najwyższy efekt ich działania.

Komercjalizacji preparatów opartych na czynnikach Nod podjęła się polska firma INTERMAG specjalizująca się w rozwoju i produkcji nowoczesnych preparatów dla rolnictwa i ogrodnictwa oraz produktów prozdrowotnych dla zwierząt. Firma prowadzi sprzedaż swoich produktów w ponad 45 krajach w Europie, Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Ostatnio w Olkuszu otworzyła nową halę do produkcji preparatów wykorzystujących pożyteczne mikroorganizmy.

– Widzimy duży potencjał komercjalizacji tego produktu, sami osobiście przetestowaliśmy produkt i widzimy jego dużą efektywność, jest to bardzo innowacyjne podejście do rolnictwa wpisujące się w nowe trendy, takie jak Zielony ład czy rolnictwo ekologiczne – podkreślił Hubert Kardasz, prezes zarządu INTERMAG sp. z.o.o. z Olkusza. – Myślę, że będzie to bardzo dobry przykład ekspansji polskiej myśli technicznej oraz współpracy polskich firm z instytutami naukowymi w Polsce i komercjalizacji bardzo ciekawego wynalazku na skalę globalną – dodaje prezes spółki.

Dzięki nowemu innowacyjnemu rozwiązaniu polscy rolnicy będą mogli istotnie zwiększyć uprawy roślin bobowatych oraz zmniejszyć intensywność nawożenia azotowego. W środowisku naturalnym ilość docierających do roślin czynników Nod może być niewystarczająca do wywołania wydajnego brodawkowania roślin, dlatego dostarczenie dodatkowej ich porcji podczas siewu lub na wczesnych etapach wzrostu roślin umożliwia im nawiązanie interakcji symbiotycznych z większą grupą bakterii zdolnych do wiązania azotu.

– W pierwszej kolejności po spełnieniu wymagań formalnych planujemy komercjalizację tego produktu na terenie Polski, na uprawach typu groch, czy wyka. Mamy nadzieję, że pierwszą sprzedaż uda nam się zrealizować w przyszłym roku – zapewnia prezes Kardasz. – Mamy bardzo ambitne plany komercjalizacji tej technologii na świecie, w szczególności na rynkach, gdzie produkcja roślin bobowatych jest bardzo ważną częścią rolnictwa, jak np. W Brazylii, USA, czy Chinach – dodaje.

Jak przyznaje profesor Zbigniew Pastuszak, prorektor UMCS ds. rozwoju i współpracy z gospodarką uczelnia posiada blisko 90 wynalazków, które są już na różnych etapach komercjalizacji. – Zadaniem komercjalizacji jest, aby przełożyć badania naukowców na praktykę. Naukowcy mają pomysły, a uniwersytet dysponuje rozwiniętą strukturą administracyjną, która ma się przyczyniać do tego, aby te pomysły znalazły nabywców, a proces wyszukiwania nabywców i przełożenia pomysłów naukowców na umowę i dalszą współpracę przebiegał sprawnie. W naszym uniwersytecie organizacją procesu komercjalizacji zajmuje się specjalnie do tego celu powołane Centrum Transferu Wiedzy i Technologii – tłumaczy profesor Pastuszak.

Centrum Transferu Wiedzy i Technologii to jednostka, która ma pomóc połączyć dwa światy: nauki oraz biznesu, a efektem mają być produkty wdrożone na rynek. – Bardzo się cieszę, że udało się pozyskać przedsiębiorcę zainteresowanego komercjalizacją bionawozu. To jest pierwszy duży sukces w tym roku, ale planujemy też kolejne wdrożenia, nie tylko w naukach ścisłych i przyrodniczych, ale również humanistycznych i społecznych – informuje Anna Grzegorczyk, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS.

1Udzielenie licencji dotyczy:

1) Wynalazek pt. „Szczep bakterii Rhizobium leguminosarum bv. Viciae GR09 do zastosowania w otrzymywaniu bionawozu dla roślin motylkowatych oraz sposób wytwarzania tego bionawozu” objęty ochroną patentową przez Urząd Patentowy RP pod numerem nr PL.213953. Twórcy Jerzy Wielbo, Dominika Maj, Anna Skorupska, Monika Marek-Kozaczuk (UMCS).

2) Wynalazek pt. „Szczep bakterii Rhizobium leguminosarum bv. Trifolii KO17, bionawóz dla roślin motylkowatych na bazie metabolitów tego szczepu oraz sposób otrzymywania tego bionawozu” objęty ochroną patentową przez Urząd Patentowy RP pod numerem nr PL.212250. Twórcy: Jerzy Wielbo, Dominika Maj, Anna Skorupska, Monika Marek-Kozaczuk (UMCS).

3) Wynalazek pt. „Sposób otrzymywania czynników Nod ze szczepu bakterii Rhizobium leguminosarum bv. Viciae GR09 znajdujących zastosowanie jako bionawóz stymulujący wzrost roślin bobowatych” objęty ochroną patentową przez Urząd Patentowy RP pod numerem nr PL.33315 [WIPO ST 10/C PL 433315]. Twórcy Anna Sroka-Bartnicka, Iwona Komaniecka, Dominika Kidaj, Jerzy Wielbo, Katarzyna Suśniak (UMCS).

4) Wynalazek pt. „Preparat do nawożenia roślin bobowatych”, objęty ochroną patentową przez Urząd Patentowy RP pod numerem nr PL. 230565. Twórcy Jerzy Wielbo (UMCS), Dominika Kidaj (UMCS), Janusz Podleśny (IUNG-PIB), Anna Podleśna (IUNG- PIB).

Fot. Aleksandra Waśkowicz

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments