Od piątku (24 maja) do niedzieli (26 maja) odbywać się będzie dwunasta edycja festiwalu organizowanego pod hasłem: Wielokulturowy Lublin. Festiwal, jak co roku, gościć będzie w Centrum Kultury.
Przedstawienie kultury, zwyczajów i tradycji osób z krajów dalekich i bliskich, które postanowiły związać swoje życie z Lublinem – to główny cel tego wydarzenia. Wielokulturowy Lublin rozpocznie się w piątek (24 maja) o zmierzchu Szabatem, czyli pierwszym, uroczystym posiłkiem – kolacją, której rytuał będą mogli poznać uczestnicy festiwalu. Kolacja szabatowa to nie tylko tradycyjne, koszerne potrawy jak chała i czulent. To przede wszystkim radość świętego czasu, wyrażany poprzez kidusz – modlitwę błogosławieństwa i charakterystyczne śpiewy.
W sobotę na uczestników festiwalu czeka między innymi spacer po miasteczku żydowskim. Odbędzie się on w Muzeum Wsi Lubelskiej. Chętni odwiedzą ekspozycję poświęconą obecności mniejszości żydowskiej – sklep żelazny, kuchni Moszki Klajnera i zakładu fryzjerskiego Jankiela Struzera. Spacer odbędzie się z przewodnikiem.
Również w ten dzień, od godziny 10 do 16 możecie wziąć udział w autobusie wielopokoleniowym. Specjalny autobus zawiezie grupę pod opieką przewodnika do miejsc związanych z codziennym życiem mniejszości: Buddyjski Ośrodek Medytacji, Dom Sióstr Białych, Cerkiew Greckokatolicka, Centrum Kultury Islamu, Katedra Prawosławna Przemienienia Pańskiego, Kaplica Greckokatolicka, Parafia Ewangelicko-Augsburska.
W niedzielę warto odwiedzić Centrum Kultury, gdzie odbędzie się koncert muzyki teatralnej Pawła Passiniego. Koncert obfituje w motywy inspirowane muzyką żydowską, które znane są ze spektakli w reżyserii Pawła Passiniego –„The Hideout – Kryjówki”, „Dybbuka”, „Kukły. Księgi blasku”, jak i „Znaku Jonasza”. Do współpracy artysta zaprosił muzyków, którzy współtworzyli dotychczasowe realizacje – Daniela Mońskiego i Daniela Słomińskiego. Koncert wzbogacą historie opowiadane przez Andrzeja Pałygę oraz Pawła Janysta.
W Katedrze Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w niedzielę odbędzie się także koncert muzyki cerkiewnej. Męski zespół chóralny pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni zaprezentuje pieśni prawosławne nawiązujące do najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego – bizantyjskiej, staroruskiej czy gruzińskiej.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Na niektóre, obowiązują jednak zapisy, które prowadzi Centrum Kultury.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Piątek (24 maja)
Szabat – wprowadzenie do tradycji oraz wspólna kolacja / Jesziwa Chachmej Lublin / obowiązują zapisy*
Sobota (25 maja)
10.00 – 16.00 – Autobus Wielokulturowy / obowiązują zapisy*
11.00 – 16.00 – Drzwi Otwarte / Centrum Kultury Islamu, ul. Romanowskiego 40
12.00 – 16.00 – Drzwi Otwarte / Dom Sióstr Białych, ul. Chodkiewicza 9
12.00 – 16.00 – Drzwi Otwarte / Cerkiew Greckokatolicka w Muzeum Wsi Lubelskiej
10.30 – Spacer szlakiem ewangelickim / Parafia Ewangelicko-Augsburska, ul. Ewangelicka 1
12.00 – Spacer po Miasteczku Żydowskim / Muzeum Wsi Lubelskiej / obowiązują zapisy*
17.00 – Buddyzm we współczesnym świecie – spotkanie z nauczycielem buddyjskim Rafałem Olechem / Sala Czarna Centrum Kultury w Lublinie
18.00 – Zelowskie Dzwonki – koncert na dzwonkach ręcznych / Parafia Ewangelicko-Augsburska, ul. Ewangelicka 1
19.30 – Dżango Bango – koncert gipsy jazz / Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
21.00 – SOKÓŁ ORKESTAR – koncert muzyki bałkańskiej / Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
Iftar – wieczerza ramadanowa / Centrum Islamu / obowiązują zapisy*
Niedziela (26 maja)
10.00 – 16.00 – Autobus Wielokulturowy / obowiązują zapisy*
11.00 – 16.00 – Drzwi Otwarte / Centrum Kultury Islamu, ul. Romanowskiego 40
12.00 – 16.00 – Drzwi Otwarte / Dom Sióstr Białych, ul. Chodkiewicza 9
10.00 – Spacer szlakiem żydowskim / ulice Lublina, start – Stary Kirkut, ul. Kalinowszczyzna,
12.00 – Wprowadzenie do medytacji / Buddyjski Ośrodek Medytacji, ul. Zielona 5
14.00 – Trzy poziomy i trzy filary w buddyzmie – spotkanie z nauczycielem buddyjskim Rafałem Olechem / Buddyjski Ośrodek Medytacji, ul. Zielona 5
16.00 – Na mlecznej drodze – kino bałkańskie / reż. Emil Kusturica / Sala Kinowa Centrum Kultury w Lublinie
18.00 – Koncert muzyki cerkiewnej / Katedra Prawosławna, ul. Ruska 15
19.00 – Koncert muzyki teatralnej Pawła Passiniego / Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie / obowiązują wejściówki**