W ciągu trzech najbliższych tygodni na terenie Targów Lublin zostanie utworzony szpital tymczasowy. Poszukiwany jest personel medyczny: lekarze i pielęgniarki, ale i rezydenci, którzy są w trakcie swojej specjalizacji.

Od wtorku (27 października) medycy będą mogli zgłosić się na ochotników do pracy na tymczasowym szpitalu w Lublinie. Potrzebni są zarówno lekarze specjaliści, pielęgniarki, ratownicy medyczni, jak i rezydenci. O tym gdzie mogą zgłosić się chętni do pracy będzie wiadomo we wtorek. Rekrutacja do szpitala potrwa kilka tygodni.

Wojewoda lubelski zapowiada również, że pojawi się nowy hotel dla medyka i będzie w nim mógł mieszkać personel, który przyjedzie pracować na Targach Lublin z całego województwa.

Targi Lublin dysponują dwoma halami, na których blisko 10 tysięcy metrów będzie przeznaczonych pod szpital tymczasowy. Dodatkowe powierzchnie (poza halami) zostaną przeznaczone na gabinety dla lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego. Powstaną także strefy wydzielone na rzeczy brudne, czyste, a do dopięcia zostaje jeszcze kwestia wentylacji i zabezpieczenia medycznego, żeby szpital był bezpieczny dla personelu medycznego.

– Planujemy uruchomić tam dwa oddziały. Jeden będzie oddziałem intensywnej terapii, na którym znajdzie się 80 stanowisk dla pacjentów, a drugi to oddział chorób zakaźnych zachowawczych, dysponujący 480 łózkami. Ten oddział będzie podzielony na 10 mniejszych pododdziałów, które będą miały swoich koordynatorów – tłumaczy Beata Gawelska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Obecnie na wyposażenie szpitala składa się około 370 łóżek. Reszta, czyli kolejne 100 będą pochodziły z rezerw lubelskich szpitali.

Koordynatorzy szpitala tymczasowego podkreślają jednak, że istotnym problemem jest zapewnienie bezpieczeństwa personelu medycznego i zaprojektowanie dróg ciągów komunikacyjnych tak, aby nie narażać lekarzy i kadry medycznej.

Projektowane są jeszcze również strefy przemieszczania się pacjentów pomiędzy pododdziałami. To będzie jednak robione etapami tak, aby szpital mógł zacząć działać jak najszybciej. Obecnie jest skompletowany sprzęt niezbędny do jego funkcjonowania. Reszta elementów wyposażenia, którego obecnie nie ma, będzie pochodziła z rezerw szpitali województwa lubelskiego, bo szpital ten będzie dla wszystkich pacjentów z naszego regionu, a nie tylko mieszkańców Lublina.

Ostatniej doby w województwie lubelskim odnotowano 750 nowych przypadków. Aktualnie 18915 osób jest poddanych kwarantannie, a 505 objętych nadzorem epidemiologicznym. Liczba zakażonych koronawirusem w całym kraju wynosi 263 929 osób, w tym 4483 osób zmarło.

Fot. Zdjęcie poglądowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments