Dla większości skwerów, które przejdą w tym roku zieloną przemianę są już gotowe graficzne koncepcje uzupełniania w roślinność i meble miejskie. W VI edycji Zielonego Budżetu #SkweryOdNowa przyglądamy się tym przestrzeniom, które od lat funkcjonują jako zieleń publiczna, ale po latach użytkowania wymagają remontu i odświeżenia.
– Zgodne z ideą tegorocznej edycji Zielonego Budżetu, opracowane koncepcje zakładają przede wszystkim odnowienie istniejących skwerów. W części przypadków będzie to wymiana mebli miejskich na nowe, bardziej funkcjonalne, w innych – rekompozycja istniejącej zieleni oraz dodanie koloru w postaci kwitnących bylin i krzewów. W niektórych zielonych miejscach planowane jest również utworzenie miejsca wypoczynku dla mieszkańców i mieszkanek. Dzięki tym działaniom skwery i Miejsca dla Ciebie wybrane do rewitalizacji odzyskają dawny blask – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
W VI edycji Zielonego Budżetu przemianę przejdzie łącznie 11 miejsc w Lublinie. To m.in. park w Głusku, Zielona Sala Wykładowa, skwerki przy ul. Lipowej. Do tego również zielone miejsca, skwery i skwerki kieszonkowe, które powstały lub poddano rewitalizacji kilka lat temu. Prace nad odnową tych terenów realizowane są etapami. Pierwszym była weryfikacja istniejącego drzewostanu i ocena jego stanu zdrowotnego, a także wskazanie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych do uporządkowania zieleni wysokiej. Kolejnym jest analiza funkcjonowania terenu i stworzenie koncepcji określającej dobór gatunków roślin dedykowanych nasadzeniom miejskim, tj. łatwych w uprawie, odpornych na zmienne warunki i atrakcyjnych o każdej porze roku.
Skwery objęte tegorocznym remontem:
-
Skwer przy ul. Generała Zajączka – na skwerze planowane są nowe nasadzenia z krzewów i nasadzenia w warstwie runa. Jesienią pojawią się derenie białe, grupy naturalistycznych hortensji oraz eliptyczne rabaty z paproci i host, w leśnym stylu. Wśród drzew, w cienistych miejscach będą usytuowane leżaki, a od strony ul. Powstańców Śląskich, w miejscu bardziej nasłonecznionym – ławeczki z oparciami i kosze na śmieci. Dojście do ławek zapewni kamienna ścieżka.
-
Skwer przy ul. Łabędziej – na tym skwerze planowane jest oczyszczenie terenu i odświeżenie szaty roślinnej. Pojawią się m.in. takie gatunki, jak: irga dammera, tawuła japońska, brunera wielkolistna, hortensja pnąca i narecznica samcza. Wszystkie nasadzenia utrzymane będą w neutralnych, naturalnych kolorach bieli i różnych odcieniach zieleni. Na skwerze staną też nowe ławki oraz kosz na śmieci.
-
Skwer przy ul. Jesiennej – tutaj planowane są nowe nasadzenia, które będą uzupełniać już istniejące rabaty. Wśród nich wyróżnić można szałwię omszoną, irgę dammera, berberys thunberga, kostrzewę siną. Dodatkowo odrestaurowane zostaną ławki, drewniane pergole oraz kosze na śmieci. Nawierzchnia zostanie oczyszczona, a gdzie będzie to konieczne – naprawiona.
-
Skwer przy ul. Romanowskiego – planowane są nowe nasadzenia izolacyjne od strony ulicy w postaci krzewów ozdobnych oraz drzewa – niewysokie odmiany obficie kwitnących wiosną jabłoni ozdobnych wzdłuż placu zabaw aż do drewnianej altany. Przy altanie dodatkowo zasadzone zostaną niskie krzewy ozdobne m.in. lilaka „Palibin”.
-
„Zielony kafelek” przy ul. Zygmunta Augusta – na jednym z terenów przy ul. Zygmunta Augusta, który obecnie stanowi trawnik z nasadzeniami kilku drzew i żywopłotu, planowane jest utworzenie miejsca wypoczynku dla mieszkańców. Miejsce powstanie wśród falisto przebiegających rabat z nasadzeniami drzew i krzewów ozdobnych, wyróżniających się kolorowym ulistnieniem i kwiatami. Berberysy, tawuły oraz trawy ozdobne i fioletowe szałwie utworzą kolorowy akcent na zielonym „kafelku” trawnika. Pojawią się też ławki, do których poprowadzi ścieżka ze swobodnie ułożonych płyt kamiennych.
-
Park/skwer przy ul. Głuskiej – odnowa skweru będzie polegała na naprawie ubytków w nawierzchni, wymianie elementów mebli miejskich – m.in. stolika do gry w szachy, montażu ławek oraz uzupełnieniu roślin i kory w istniejących rabatach. Jesienią planowane jest również dosadzenie większej ilości roślin cebulowych.
-
Zielona Sala Wykładowa – na skwerku kieszonkowym przy ul. Furmańskiej zaplanowano szereg prac związanych z pielęgnacją zieleni istniejącej, m.in. cięcia formujące grabów kolumnowych. Ponadto przewidziano odświeżenie małej architektury, oczyszczenie i pomalowanie deskowań na ławkach i elementach metalowych, oczyszczenie betonu i odchwaszczenie nawierzchni.
-
Skwer im. Z. Hołdy – to Miejsce dla Ciebie zostanie odświeżone poprzez dosadzenie takich krzewów ozdobnych jak lilak Meyera ‘Palibin’ oraz tawuła japońska. Rabaty uzupełnione będą także bylinami. Odnowione zostaną deskowania na ławkach oraz wyczyszczone elementy betonowe.
-
Skwer im. W. Bartoszewskiego – skwer kieszonkowy zyska nowy wygląd dzięki przede wszystkim uzupełnieniu roślin. Planujemy dosadzić tutaj m.in. szałwię omszoną, przywrotnik pospolity, hortensję bukietową i trawy ozdobne. Odświeżona zostanie także mała architektura – elementy betonowe siedzisk oraz deskowanie na ławkach.
-
Skwer przy ul. Chmielarczyka/Lipowej – odnowa skweru kieszonkowego będzie polegała na nasadzeniu roślin, m.in. funkii i irgi poziomej oraz uzupełnieniu kory na rabatach. Przewidziano także odświeżenie małej architektury, oczyszczenie betonu, czyszczenie i pomalowanie deskowań na ławkach oraz elementów metalowych płotków.
-
Rewitalizacja skweru na os. H. Wieniawskiego / Skwer przy ul. Skautów – nawiązując do dotychczasowej współpracy Miasta Lublin z lubelskim uczelniami, do współdziałania przy opracowaniu projektów koncepcyjnych dla dwóch zwycięskich wniosków tj. ZB2023-16/25 – „Rewitalizacja skweru na os. H. Wieniawskiego”/”Wioska od nowa” i ZB2023 – 35/41 „Skwer przy Skautów” zaprosiliśmy Politechnikę Lubelską, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Efektami współpracy w tym zakresie podzielimy się wkrótce. Natomiast zabiegi pielęgnacyjne drzew na skwerze przy ul. Skautów oraz przy ul. Braci Wieniawskich zaplanowane są na okres jesienny.
Źródło: Miasto Lublin