Statystyka zakażeń we wtorek (23 listopada) jest zbliżona do tej, którą odnotowywaliśmy w ostatnich dniach – informuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski. Optymistyczne jest jednak to, że od czwartku (18 listopada) liczba zakażeń w województwie lubelskim codziennie spada.

Średnie spadki zakażeń są na poziomie kilkunastu procent. W czwartek (18 listopada) spadek wyniósł – 10,74, w sobotę (20 listopada) – 6,93, w niedzielę (21 listopada) – 23,67, a w poniedziałek (22 listopada) – 13,74.

We wtorek (23 listopada) odnotowaliśmy 1577 zakażeń w regionie. – Pod względem wskaźnika zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców jest to nadal pierwsze miejsce w kraju. Wczoraj byliśmy na 12 miejscu w skali kraju – wyjaśnia wojewoda.

W całym kraju wzrost zakażeń wynosi 20,17 procent. Dwa województwa, czyli lubelskie i podlaskie są jedynymi, w których w ostatnim czasie sytuacja epidemiczna ma tendencję spadkową. – W tych województwach ewidentnie szczyt zakażeń mamy za sobą. Szczyt zakażeń osiągnęliśmy 11 listopada – dodaje wojewoda.

Hospitalizacja

Spadek zachorowań nie przekłada się jednak na sytuację w szpitalach. W poniedziałek (22 listopada) odnotowaliśmy rekord hospitalizowanych pacjentów i wyniósł on 1969 osób na łóżkach na II poziomie. Dzisiaj pacjentów w szpitalach jest mniej o 36 (łącznie 1933).

– Spodziewam się, że największe obłożenie szpitali będzie do 1 grudnia. Mam nadzieję, że później te liczby zaczną spadać – uważa Lech Sprawka.

Zgonów we wtorek (23 listopada) w naszym regionie było 65. – To najwyższa liczba zgonów w skali kraju. Na drugim miejscu jest województwo mazowieckie i tam było ich 53. To jest efekt tego, że obłożenie łóżek respiratorowych jest na najwyższym poziomie – zaznacza Sprawka.

Rekord obłożenia łóżek respiratorowych potwierdzono w niedzielę (21 listopada) i wynosił on 179. Wczoraj (22 listopada) odnotowano również rekord hospitalizacji dzieci (50 pacjentów).

Targi Lublin

W szpitalu tymczasowym w Targach Lublin przebywa obecnie 118 pacjentów (na 150 dostępnych miejsc) na oddziale covidowym wewnętrznym i 7 osób na oddziale respiratorowym. – Na Oddziale Intensywnej Terapii SPSK 1 w Lublinie przebywa 9 pacjentów. W Klinice Chorób Zakaźnych nie ma obecnie wolnych miejsc – informuje Anna Guzowska, rzecznik prasowy SPSK nr 1 w Lublinie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments