Sztukmistrz z Lublina zostanie podświetlony jeszcze w tym roku. Rzeźba, którą można zobaczyć nad ulicą Grodzką na Starym Mieście, wzbudza ogromne zainteresowanie turystów i mieszkańców od 2018 roku.

– Na iluminację figury Sztukmistrza będą składały się 2 lampy ledowe kierunkowe. Lampy zostaną umieszczone po obu stronach rzeźby, a strumienie ich światła będą skierowane na postać Sztukmistrza – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Koszt wykonania iluminacji wynosi około 25 tys. zł. – Mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana do końca tego roku. Aktualnie czekamy na wydanie pozwolenia na budowę – dodaje Czerwonka.

Pierwotnie rzeźba znajdowała się pomiędzy oknami Trybunału oraz kamienicy przy Rynek 5. Teraz sztukmistrz spaceruje pomiędzy kamienicami przy ul. Grodzkiej, a w podniebnych spacerach towarzyszy mu małpka.

Rzeźba Sztukmistrza z Lublina po raz pierwszy pojawiła się w przestrzeni miasta w 2018 roku z okazji Carnavalu Sztukmistrzów. Balansująca postać przedstawia Jaszę Mazura, słynnego sztukmistrza z Lublina, tytułowego bohatera powieści Isaaca Beshevisa Singera „Sztukmistrz z Lublina”. Miał on okazję przyglądać się z góry kuglarskim sztuczkom artystów cyrkowych z całego świata, którzy przyjechali do miasta z okazji Carnavalu Sztukmistrzów.

Posąg próbujący utrzymać równowagę na linie, został wypożyczony z Fundacji Art&Balance. Autorem rzeźby jest Jerzy Kędziora, który specjalizuje się w takich dziełach. Wykonany z żywicy i pokryty metalem sztukmistrz utrzymuje się na linie dzięki odpowiedniemu umieszczeniu środka ciężkości. Dzieła Kędziory wykonane podobną metodą zostały już docenione przez krytyków m.in. z Dubaju. Miami, Berlina, Londynu, Abu Dhabi, Palm Beach czy Pragi.

Fot. Zdjęcie archiwalne

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments