Wracamy do Lipowa. Zgłoba (recenzja książki)

0
166

„Zgłoba” to piętnasty tom sagi kryminalnej o policjantach z Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału, powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym oraz bajkowość klasyki gatunku, jak „Twin Peaks” czy „Stranger Things”.

Autorka powieści Katarzyna Puzyńska funduje Czytelnikom ogromne zaskoczenie już na początku „Zgłoby”. Ma to związek z tajemniczą kobietą, która wciąga w swoje śledztwo Daniela Podgórskiego, ponieważ chce pomóc mężczyźnie niesłusznie oskarżonemu o cztery morderstwa.

Oskarżonym jest Michał Zieliński, który wrócił po latach do maleńkiego Puszczykowa, miejscowości, gdzie spędzał wakacje. Tym razem – żeby szukać zaginionego ojca. Towarzyszy mu dziewczyna. Razem próbują rozwikłać tajemnicę, ale Sara wkrótce umiera. Zostaje odnaleziona w nawiedzonym wąwozie. Leży niemal dokładnie w tym samym miejscu, gdzie przed kilkudziesięciu laty spoczywało ciało zabitej dziewczynki. W wąwozie ukrytych jest więcej trupów. Wszyscy zabici zdają się być związani z Mikołajem. Mężczyzna trafia do więzienia. Musi wrócić do wydarzeń z przeszłości, by rozwikłać, co się stało.

Mieszkańcy Puszczykowa zawsze bali się zapuszczać do lasów wokół wsi. Kryje się tam wąwóz od lat uważany za nawiedzony. W dziewiętnastym wieku schwytano tam pewną kobietę i oskarżono ją o czary. Mówi się, że zanim spłonęła na stosie, rzuciła klątwę na potomków swoich dręczycieli. W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku w Puszczykowie ginie mała dziewczynka. Nawet śledczy nie mogą oprzeć się wrażeniu, że rany na jej ciele przypominają zadane przez strzygę. Czy dziewczynka jest ofiarą dawnej klątwy? Kilkadziesiąt lat później zagadkę jej śmierci próbuje rozwikłać grupa nastolatków. Wśród nich jest też Mikołaj. Wydaje się to jedynie niewinną zabawą na długie letnie dni, ale ma swoje konsekwencje. Nie wszyscy bowiem chcą, żeby prawda wyszła na jaw.

Katarzyna Puzyńska, Zgłoba, Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments