Od 7 do 10 lipca na błoniach przed zamkiem trwać będzie kolejna edycja Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Tradycyjnie podczas wydarzenia Lublin będzie gościł licznych artystów, którzy zadowolą najbardziej wymagających muzycznych koneserów.

Każdego roku ważną częścią festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest prezentacja jednej wytwórni płytowej, która w szczególny sposób wyróżnia się na światowym rynku muzycznym. Tym razem w Lublinie gościć będziemy legendę sceny hardcore punk – waszyngtońską wytwórnię Dischord Records oraz jej wybitnych przedstawicieli – zespoły Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism.

W ramach dorocznej prezentacji unikatowych wytwórni płytowych, skupimy się na oficynach wyrazistych, poszukujących i odważnie kroczących swoimi własnymi muzycznymi ścieżkami, niezależnymi od chwilowych mód i plebiscytów popularności. Bez wątpienia taka właśnie jest legendarna waszyngtońska wytwórnia Dischord Records, założona w 1980 roku przez muzyków zespołu The TeenIdles (na czele z Ianem MacKaye’em i Jeffem Nelsonem) w celu wydawania ich własnego materiału, a ostatecznie także płyt miejscowych zespołów punkrockowych i undergroundowych.

W trakcie festiwalu, w ramach prezentacji wytwórni, odbędą się koncerty, pokazy filmowe, wystawy, a także spotkanie portretujące tę wyjątkową oficynę, w którym wezmą udział zarówno przedstawiciele Labelu, jaki i wydający w nim przez lata artyści.

Scream to jeden z flagowych okrętów kultowej wytwórni Dischord Records, będący jednocześnie kluczowym przedstawicielem słynnej, wywodzącej się z Waszyngtonu sceny hardcore punk. Scream powstał na początku lat 80. XX wieku, stanowi więc jeden z najstarszych i najbardziej ikonicznych zespołów dla całego ruchu. Na czele formacji stoją nieprzerwanie bracia Stahl, czyli Peter (wokal) i Franz (gitara), na basie wciąż gra Skeeter Thomson, a za perkusją zasiada Kent Stax.

Soulside to kolejna z legend skupionych wokół oficyny Dischord Records. Skład założony w połowie lat 80. przez grupę szkolnych kolegów, okazał się z czasem jednym z najważniejszych przedstawicieli amerykańskiej sceny hardcore i post-hardcore. Z upływem lat poszczególni członkowie grupy skupili się na odrębnych poszukiwaniach muzycznych – tak powstała m.in. kolejna z zaproszonych do Lublina grup, czyli Girls Against Boys czy dowodzone przez Bobby’ego Sullivana Seven-League Boots – formacja sprawnie łącząca punk z brzmieniami reggae.

Po raz kolejny festiwalowemu ogłoszeniu towarzyszą komiksowe paski prezentujące artystów, które na zamówienie festiwalu wykonał Maciej Pałka – artysta wizualny, ilustrator i wielokrotnie nagradzany twórca powieści graficznych. Jego prace w autorski sposób opowiadać będą o wszystkich muzykach tegorocznej edycji. Na kolekcjonerki i kolekcjonerów czekać też będą limitowane serie plakatów, które już niebawem będzie można zamawiać w naszym sklepie.

Dodatkowo na scenie usłyszymy brytyjski duet Godflesh oraz punk-jazzowa grupa Lean Left. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments