Lublin realizuje szereg działań mających na celu pomoc dzieciom, które zostały zmuszone do opuszczenia domów z powodu wojny w Ukrainie. Jednym z nich jest zapewnienie w szkołach, w których uczą się uczniowie z Ukrainy, wsparcia psychologów, logopedów, asystentów dla dzieci z niepełnosprawnościami, asystentów międzykulturowych oraz tłumaczy. Tak szeroki zakres pomocy jest możliwy dzięki nawiązywaniu współpracy z partnerami takimi jak m.in. UNICEF.

– Do lubelskich społeczności szkolnych i przedszkolnych dołączyło niemal 2 tys. nowych uczniów i wychowanków. Dokładamy wszelkich starań, aby ułatwić im aklimatyzację i by czuli się w naszym mieście bezpiecznie – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina. – Porozumienia, które podpisaliśmy z UNICEF oraz z Województwem Lubelskim ułatwiają nam objęcie profesjonalnym wsparciem zarówno uczniów i przedszkolaków, ich rodziców czy opiekunów, jak i kadry placówek oświatowych. Obecność tłumaczy, psychologów i asystentów to ważna forma pomocy ułatwiająca naukę i pracę w nowych okolicznościach.

Lublin uzyskał wsparcie w postaci finansowej i rzeczowej z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci – UNICEF na realizację działań w zakresie edukacji związanych ze wsparciem potrzeb szkół, uczniów i ich rodzin wynikających z kryzysu uchodźczego, w wysokości ponad 8,3 mln zł. W ramach tej współpracy realizowane są działania w szkołach i placówkach oświatowych, z których korzystają zarówno ukraińskie, jak i polskie dzieci. Środki zostały przeznaczone na m.in. doposażenie szkół w pomoce dydaktyczne i wyposażenie (prawie 5,4 mln zł) oraz zatrudnienie osób wspierających uczniów z Ukrainy uczęszczających do lubelskich szkół i placówek oświatowych (ponad 1,6 mln zł).

Dzięki środkom z UNICEF w 20 szkołach i placówkach pracę rozpoczęło łącznie 41 osób. Odpowiadając na zdiagnozowane potrzeby, w 17 szkołach i placówkach oświatowych zatrudniono: 15 psychologów, 4 logopedów, 5 asystentów do pracy z uczniem niepełnosprawnym, 13 tłumaczy, którzy mają udzielać pomocy i wsparcia uczniom z Ukrainy.

Źródło: Miasto Lublin

Fot: Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments