Wszyscy, których ciekawi historia polskich obrządków bożonarodzeniowych, powinni udać się do Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie już część obiektów udekorowano w tradycyjne pajączki z bibuły i zielone gałązki jodły.

Mówi się, że Święta Bożego Narodzenia spowija magia. Specjalną moc gwiazdki niegdyś podkreślały liczne zwyczaje. Najwięcej z nich koncentrowało się na wieczorze wigilijnym. Dziś wydaje się nie do pomyślenia, by tego dnia wróżyć albo zaklinać. Niegdyś to właśnie w Wigilię odprawiano całe mnóstwo rytuałów mających zapewnić powodzenie i dostatek w nadchodzącym roku.

W imię całorocznego dobrego samopoczucia należało tego dnia wcześnie wstać, nikomu nic nie pożyczać i nie kłócić się. Zanim zapadał zmrok, kończono wszystkie prace. Wierzono, że w wigilijną noc ziemia odkrywa ogromne skarby, takie jak legendarny kwiat paproci.

Tradycyjne przystrajanie

Zanim na ziemiach polskich pojawił się zwyczaj dekorowania bożonarodzeniowego drzewka, przystrajano domostwa snopami zboża, słomą i sianem, rozstawiając je w kątach pomieszczeń i rzecz jasna kładąc pod obrus. Obligatoryjnymi elementami świątecznego wystroju były zielone gałązki jodły czy jemioły – symbol sił witalnych, ozdoby z opłatka barwionego na różne kolory –miały one chronić dom przed chorobami i nieszczęściami.

Pomieszczenia chałup wypełniały też kolorowe pająki wykonywane z bibuły, zawieszane u powały. I taki tradycyjny wystrój możemy już podziwiać w kilku chałupach na terenie lubelskiego skansenu: w chałupie wiejskiej z Żukowa i Bukowej, w salonie dworu z Żyrzyna i plebanii z Żeszczynki oraz wnętrzu kościoła z Matczyna. Świąteczne dekoracje w lubelskim skansenie można oglądać do 23 grudnia, od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-15:00, a także w styczniu 2019.

Wspólne ubieranie choinki

Natomiast już 16 grudnia w miasteczkowej piwiarni z Siedliszcza można będzie włączyć się we wspólne ubieranie choinki. O oryginalne i naturalne ozdoby zatroszczyli się leśnicy, rzeźbiarze ludowi, poeci, koronkarki, fotografowie i kolekcjonerzy z Lublina i okolic. Podczas wydarzenia będzie można usiąść w sali bufetowej Adama i Edwarda Jaworskich z Siedliszcza i uczestniczyć w pokazach kolekcji muzealnych, prezentacjach, konkursach i zabawach, nie zabraknie także wspólnych zabaw w grzybobranie i łowienie ryb.

– Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu. Mamy nadzieję, że wspólne ubieranie choinki będzie radosnym i przyjemnym spotkaniem, które na długo zapadnie w pamięć każdego z nas – zachęca Agata Kozak z Muzeum Wsi Lubelskiej.

Spotkanie poprowadzą kustosze, Halina Stachyra i Grzegorz Miliszkiewicz, którzy wystąpią w strojach z epoki.

Wstęp do muzeum: 12 zł bilet normalny i 6 zł ulgowy.

Fot. Muzeum Wsi Lubelskiej (2)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments