W niedzielę (11 października) wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał nowe polecenia dla lubelskich szpitali. Sprawdźcie, co się zmienia w funkcjonowaniu szpitali w związku z epidemią koronawirusa.

Wojewoda wydał trzy polecenia. Pierwsze z nich dotyczy wstrzymania przyjęć planowych w oddziałach niezabiegowych, drugie maksymalnego zwiększenia ilości łóżek dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa lub tych, u których potwierdzono zakażenie z wykorzystaniem potencjału oddziałów niezabiegowych. Trzecie wydane w niedzielę polecenie dotyczy przejęcia ze szpitali II poziomu pacjentów niezakażonych, u których dalsze przebywanie w tych szpitalach nie jest możliwe, a u których ze względów medycznych nie można przerwać leczenia szpitalnego.

– Pierwsze polecenie dotyczy szpitali w Tomaszowie Lubelskim, Chełmie, Białej Podlaskiej, w Łukowie oraz szpitala powiatowego we Włodawie. To polecenie obejmuje również szpital w Biłgoraju, ale tam w formie rekomendacji z tego względu, że jest to podmiot prywatny – tłumaczy wojewoda. Wstrzymanie planowych przyjęć ma dać możliwość zwiększenia maksymalnie ilości łóżek zakaźnych, a wiąże się to z koniecznością wypisania części pacjentów do domów, a tych których nie można przetransportować do innych oddziałów do szpitali I poziomu.

– Stąd też drugie polecenie dla 14 szpitali I poziomu nakazujące przyjęcie tych pacjentów – wyjaśnia Sprawka. – W Tomaszowie Lubelskim już w niedzielę (11 października) w godzinach popołudniowych będzie dodatkowo 26 łóżek. Kolejne szpitale zrobią to w najbliższych dniach – dodaje. Zwiększenie łóżek jest tłumaczone potrzebą, bo w ciągu ostatnich kilku dni w Polsce, jak i w województwie lubelskim odnotowaliśmy bardzo duży przyrost zakażeń. Tylko ostatniej doby nowych przypadków było ponad 300.

– Ten krok zapewni nam większe bezpieczeństwo w zakresie hospitalizacji – dodaje wojewoda.

Fot. Dominika Polonis/Archwium

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments