Lublin to miasto wyjątkowe, nie tylko ze względu na zabytki, ale też festiwale i wydarzenia kulturalne, które co roku przyciągają tysiące turystów. Specjalnie dla was przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych i najbardziej kolorowych wydarzeń, na które warto zarezerwować sobie czas. Znamy już terminy najbardziej znanych lubelskich festiwali.

# 1 Sezon Lublin

Już 26 kwietnia rusza kolejna edycja „Sezonu Lublin”, podczas której czeka na nas 10 dni niesamowitych atrakcji i 280 wydarzeń. We wszystkich udział będzie bezpłatny. Sezon Lublin potrwa do 5 maja.

Wśród atrakcyjnych wydarzeń polecamy m.in. łamanie kodu Jana Matejki w jednym z escape roomów, warsztaty kuchni litewskiej, zajęcia z XVI-wiecznego piśmiennictwa czy zwiedzanie Bazyliki oo. Dominikanów, w której według tradycji miała zostać zaprzysiężona Unia Lubelska.

Na stronie Sezonu Lublin jest już dostępne kalendarium wydarzeń, w którym możemy wybierać spośród warsztatów, wycieczek pieszych i spacerów, spotkań tematycznych i prelekcji, zwiedzania obiektów, spływów kajakowych, wycieczek zmotoryzowanych, rowerowych, biegowych, gier miejskich i terenowych oraz spektakli.

# 2  Noc Kultury

Jak co roku podczas Nocy Kultury nie zabraknie atrakcji. Ten magiczny wieczór (1/2 czerwca) to opowieść o mieście tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem.

A przede wszystkim to wydarzenie pełne kulturalnych atrakcji. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem – do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc. Wszelkie kulturalne wydarzenia zlokalizowane będą na Starym Mieście i w Śródmieściu.

# 3  Carnaval Sztukmistrzów

Carnaval Sztukmistrzów, czyli największy w Polsce festiwal sztuki cyrkowej i ulicznej zacznie się 25 lipca i potrwa do 29 lipca. Czeka nas wiele żonglerskich, akrobatycznych i muzycznych popisów artystów z całego świata.

Carnaval Sztukmistrzów to czas szalonych widowisk z pogranicza teatru i nowego cyrku. Do miasta zjeżdżają artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy.

Dodatkowo w ramach Carnavalu odbywa się także Urban Highline – najstarszy i wciąż największy festiwal higline’owy na świecie. Festiwal chodzenia po taśmach to połączenie elementu tożsamości miasta – ikonicznej postaci Sztukmistrza z Lublina z noworodząca się dyscypliną sportu, czyli slackliningiem.

# 4  Jarmark Jagielloński

Już po raz 13. w Lublinie odbędzie się Jarmark Jagielloński. W dniach 16-18 sierpnia lubelskie Stare Miasto przeniesie się w czasie. Ulice wypełni muzyka ludowa, tradycyjne tańce oraz rzemiosło.

Jarmark Jagielloński to festiwal kultury ludowej i tradycyjnej, którą poznajemy poprzez muzykę, taniec, śpiew, zabawę, wystawy, warsztaty i działania w przestrzeni miasta.

# 5   Europejski Festiwal Smaku

2-8 września rusza 11. edycja Europejskiego Festiwalu Smaku. Tegorocznym motywem przewodnim będzie Unia Lubelska. Czeka nas wiele koncertów. Wystąpią m. in. Sandra, Paweł Małaszyński, Lidia Biały i Stanisław Soyka. Europejski Festiwal Smaku to przede wszystkim dobre jedzenie oraz Jarmark Inspiracji, gdzie lokalni wystawcy zaprezentują swoje produkty.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments