Wystawa „Czas na niepodległą”

0
242

Od 21 kwietnia w Muzeum Lubelskim można oglądać wystawę „Czas na niepodległą”. Została ona zorganizowana w ramach lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wystawa opowiada o trudnej drodze wybijania się narodu polskiego na wolność w ciągu ponad 120 lat zaborów. Począwszy od insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku, poprzez okres napoleoński i XIX-wieczne powstania narodowe 1831 i 1863 oraz ostatni etap drogi do niepodległości, jakim był okres wielkiej wojny światowej 1914-1918.

Na ekspozycji są ukazane poszczególne etapy drogi do niepodległości, a zwłaszcza wyrosła na gruncie tych wydarzeń, tradycja obecna w malarstwie, grafice, utrwalona w modelarstwie – swoistych pomnikach osób i wydarzeń i nawiązującej do nich biżuterii patriotycznej.

Na wystawie zobaczymy też broń, wyposażenie i umundurowanie żołnierzy oraz odznaki wojskowe. Wymienione kategorie zabytków obudowane będą o treść historyczną, szczególnie w odniesieniu do okresu 1914-1918, którą stanowić będą fotografie, dokumenty, ulotki, plakaty, prasa.

Wystawa będzie czynna do 8 lipca.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments