Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 15:00 przemarszem z orkiestrą dętą Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. i przybyłych trębaczy. Wyruszy ona z rynku Starego Miasta na plac Litewski.
O godzinie 16 na Starym Mieście rozpocznie się oficjalna część wydarzenia i zaczną się prezentacje wykonywane przez trębaczy z kilkudziesięciu miast Polski.
– XXIX. edycja przeglądu, który popularyzuje hejnały miejskie tak istotne dla tożsamości danej miejscowości dla Lublina stanowi utrwalenie tradycji sięgających XVI wieku. Geneza hejnału wiąże się ze sprawowaniem straży nocnej znanej już w średniowiecznej Europie – tłumaczą organizatorzy.
Zachowane księgi wielu rad miejskich już od XIV wieku notują wydatki związane z utrzymaniem miejskich trębaczy. W Lublinie w jednej z ksiąg 1686 roku została nawet zapisana melodia lubelskiego hejnału. Granie hejnałów przez trębaczy miejskich utrzymywało się do końca XVIII w. Obecnie grane hejnały w większości swój rodowód wywodzą z okresu międzywojennego, ale są wśród nich te skomponowane współcześnie.
Program XXIX Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w Lublinie:
- godz. 9.00 – msza św. w Bazylice oo. Dominikanów, ul. Złota 9;
- godz. 14.00 – spotkanie z przedstawicielami władz miasta i województwa, Trybunał Koronny, ul. Rynek 1;
- godz. 15.00 – przemarsz z Rynku Starego Miasta na Plac Litewski, złożenie kwiatów przy czterech pomnikach: Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza i Konstytucji 3 Maja; przy każdym z pomników odegrany zostanie inny hejnał, jednego z miast biorących udział w wydarzeniu;
- godz. 16.00 – uroczyste otwarcie XXIX Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich, poprzedzone odegraniem „Roty” oraz hejnału Miasta Lublin; prezentacja hejnałów miejskich odgrywanych z balkonu Trybunału Koronnego, której towarzyszyć będzie Orkiestra Górnicza Lubelskiego Węgla „Bogdanka”;
- godz. 18.00 – zakończenie XXIX Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich w Lublinie.
Źródło: lublin.eu