We wtorek (15 sierpnia) w Lublinie nie zabraknie atrakcji. Na mieszkańców i turystów czekają m.in. różnorodne wydarzenia kulturalne, ale również oficjalne uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego.

Obchody Święta Wojska Polskiego

We wtorek, 15 sierpnia na placu Litewskim odbędą się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego oraz 103. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

HARMONOGRAM

godz. 9.30 – Ceremonia złożenia wieńców przed pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego / Plac Litewski

godz. 10.00 – Uroczysta msza św. / Archikatedra Lubelska, ul. Królewska 10

Przemarsz na Plac Zamkowy: ul. Królewska – ul. Lubartowska – Al. Solidarności – Plac Zamkowy

godz. 12.00 – Oficjalne uroczystości z ceremoniałem wojskowym / Plac Zamkowy w Lublinie

godz. 13.00 – 17.00 – Piknik wojskowy na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim.

Sto lat dla Lublina

Punkt kulminacyjny Urodzin Miasta Lublin zaplanowano na 15 sierpnia, w samym sercu miasta, czyli placu Litewskim. Centralna przestrzeń Lublina zamieni się w wielką Scenę Młodych, na której wystąpią młodzi stypendyści, utalentowane zespoły i artyści młodego pokolenia, zaś teren zielony stanie się wielką strefą kreatywnej zabawy. Dodatkowo, dokładnie o godz. 13.17(w nawiązaniu do roku 1317, w którym Lublin uzyskał prawa miejskie) zaprosimy do wspólnego odśpiewania „Sto lat”. Miasto razem z lubelską firmą Europiek przygotowało też niespodziankę – 706 cebularzy.

XXIX Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich

O godz. 15:00 odbędzie się XXIX Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. To wyjątkowe wydarzenie, które umożliwi zapoznanie się z różnorodnością hejnałów miejskich. Przegląd rozpocznie się przemarszem z udziałem orkiestry dętej Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A. oraz trębaczy, wyruszając z rynku Starego Miasta na plac Litewski. O godzinie 16:00 na Rynku Stare Miasto rozpoczną się prezentacje wykonywane przez trębaczy z wielu miast Polski.

Warsztaty ogrodnicze

Warsztaty ,,Co tam rośnie w Dzikim Ogrodzie’’ odbędą się we wtorek (15 sierpnia).

Uczestnicy zostaną zachęceni do wzięcia udziału w fascynujących warsztatach ogrodniczych, które skupią się na tematyce roślinności w dzikim ogrodzie. Podczas każdego z spotkań, uczestnicy będą mieli okazję poznać historię roślin, zdobyć umiejętności związane z pracami ogrodniczymi oraz zrozumieć istotę poważnych zadań związanych z dbaniem o ogród. Rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 13:00 w Rezerwacie Dzikich Dzieci przy ul. Dolnej Panny Marii 8. Udział jest bezpłatny.

Święto Matki Boskiej Zielnej

O godz. 11.30 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się uroczystość Odpustu Matki Boskiej Zielnej. To wydarzenie nawiązują do dawnych tradycji odpustowych w wioskach i miasteczkach.

HARMONOGRAM

godz. 11.30 – rozpoczęcie wydarzenia oprawione komentarzem o dawnych odpustach,

godz. 12.00 – otwarcie Pasieki i spotkanie z autorem scenariusza tej ekspozycji (sektor Dworski w pobliżu Bramy z Łańcuchowa),

godz. 13.00 – zwiedzanie wystawy zbiorów z kolekcji Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu” (galeria w Ratuszu, sektor Miasteczko),

godz. 15.00 – Msza Św. odpustowa z procesją,

godz. 16.30 – koncert patriotyczny w Sali fortepianowej Ratusza z Głuska (sektor Miasteczko).

Festyn Miodowo-Ziołowy

Festyn Miodowo-Ziołowy odbędzie się we wtorek (15 sierpnia) w godz. 11:30-17:30 w lubelskim skansenie. To wydarzenie skupione na promocji wykorzystania ziół w tradycyjnej medycynie, kuchni i kosmetyce oraz na ukazaniu bogatych tradycji pszczelarstwa w naszym regionie.

W sektorze Powiśle na zwiedzających będą czekały liczne atrakcje:

– samoobsługowy kącik edukacyjny (Zagroda z Janiszowa),

– ziołowa fotoramka,

– spacer edukacyjny po ogrodzie ziołowym,

– relaks na przygotowanych leżakach,

– mini plac zabaw przy Zagrodzie z Janiszowa oraz kolorowanki

– nasi najmłodsi goście będą mogli samodzielnie wykonać zielniki (brogi w sektorze Powiśla w godzinach 13.00 – 15.00).

Bilety: 25 zł/normalny, 15 zł/ulgowy.

Zwiedzanie wystawy “Teatr Stary w Lublinie – 200 lat historii”

Teatr zebrał opowieści o rodzinie właścicieli, aktorach, reżyserach, cyrkowcach, teatralnych premierach, seansach filmowych, pokazach magii, afisze, książki, artykuły, zdjęcia i filmy. Mamy nadzieję, że dla dawnych widzów będzie to inspiracja do podzielenia się z nami wspomnieniami z tego niezwykłego miejsca. Zwiedzanie będzie dostępne w godzinach 10:00-17:00. Wstęp bezpłatny.

Pokazy fontann

We wtorek (15 sierpnia) o godz. 21:30 na placu Litewskim zaplanowano niezwykły pokaz fontann, który obejmuje aż trzy elementy: Lublin is YOUth (PL), Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego oraz Sen o Mieście.

Lubelski Maraton z Legendarnymi

Na placu Po Farze odbędą się teatralne spotkania pod sierpniowym niebem. Organizator zachęca do zabrania ze sobą poduszki lub koca, aby móc siąść sobie na murku.

HARMONOGRAM

godz. 15:00 ,,Bajka o Niezwykłej Fasoli’’

godz. 16:00 ,,Rzecz o gadających rybach’’

godz. 16:45 ,,Arka’’

godz. 17:30 ,,Bajka o Niezwykłej Fasoli’’

godz. 18:30 ,,Rzecz o gadających rybach’’

godz. 19:00 ,,Arka’’

A w regionie…

Wesele Krzczonowskie

Stowarzyszenie Anthill oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Krzczonów „Sołtysy” zapraszają ,,Wesele Krzczonowskie’’, które odbędzie się już 15 sierpnia w Krzczonowie (Lipniak 8). Wesele Krzczonowskie to inicjatywa edukacyjno-animacyjna oparta o tradycje weselne wsi Krzczonów w województwie lubelskim. Będzie to również Dzień Stroju Krzczonowskiego, a działania obejmą szereg pokazów, warsztatów, wystaw czy pokazu filmowego. W ramach wydarzenia zorganizowano potańcówkę, gdzie zagra Kapela Tęgie Chłopy oraz Kapela Ludowa z Gościeradowa. Wstęp bezpłatny.

HARMONOGRAM

godz. 12.00 Msza św. z procesją odpustową z udziałem mieszkańców w tradycyjnych strojach Krzczonowskich – Parafia Wniebowzięcia NMP w Krzczonowie

godz. 16.00 otwarcie wydarzenia

godz. 16.00-19.00 warsztaty i pokazy tradycji lokalnych – dla dzieci i dorosłych, prowadzenie: Dwa Ognie

godz. 16.00-19.00 Michał Kowalik: prezentacja i warsztat haftu krzczonowskiego i rózgi weselnej

godz. 17.00-19.00 Halina Grzesiak: prezentacja i warsztat haftu krzczonowskiego

godz. 16.15 prezentacja zespołów śpiewaczych z gminy i okolicy:

16.15 – Koło Gospodyń Wiejskich w Radawcu Dużym ,,Radawczanki”

16.30 – Zespół „Biesiada” ze Strzeszkowic

16.45 – Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Krzczonów Sołtysy”

godz. 17.15 warsztaty tańca tradycyjnego z zespołem Tęgie Chłopy

godz. 18.45 wspólne zdjęcie

godz. 19.00 Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego smaki lasu

godz. 19.15 występ kapeli ludowej z Gościeradowa cz. 1

godz. 20.00 potańcówka z zespołem Tęgie Chłopy, cz. 1

godz. 20.45 występ kapeli ludowej z Gościeradowa cz. 2

godz. 21.15 potańcówka z zespołem Tęgie Chłopy, cz. 2

godz. 22.15 projekcja filmu.

Tekst: Angelika Pawlas

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments