Zakończyła się budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenie Oczyszczalni Ścieków „Hajdów”. Obecnie energia ze źródeł własnych zaspokoi około 70 procent ogólnego zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną. Budowa farmy rozpoczęła się pod koniec stycznia.

– Na pewno jest to jeden z największych obiektów w naszym kraju jeśli chodzi o wodociągi. To nasze pierwsze doświadczenie z tego typu branżą – podkreśla Sławomir Matyjaszczyk z MPWiK Lublin.

Projekt obejmuje instalację złożoną z 6552 paneli monokrystalicznych, które zostały rozmieszczone na obszarze 4 hektarów. Stalowa konstrukcja nośna waży blisko 102 tony. Na konstrukcji wsporczej zainstalowano 118 ton ogniw fotowoltaicznych, obliczonych na moc szczytową 1998,36 kWp.

– W ciągu ostatnich 10 lat ponad 700 milionów na inwestycje wydał MPWiK, a ta inwestycja jest elementem myślenia o ochronie klimatu i o przyszłości, a z drugiej strony to konkretny wymiar działań ekonomicznych, bo moc tej farmy fotowoltaicznej z biogazu zapewni ponad 70 proc. energii naszej oczyszczalni – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Dodatkowo w ramach realizacji kontraktu „Zarządzanie energią” na dachu budynku stacji dmuchaw zainstalowana została mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy 40 kWp, która składa się z 128 paneli fotowoltaicznych i inwertera o mocy 40 kW.

Koszt inwestycji to 8 123 000 zł brutto.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments