W 2022 roku Teatr Stary w Lublinie będzie obchodził swoje 200. urodziny! Z tej okazji pracownicy instytucji zachęcają, by dzielić się archiwalnymi zdjęciami, filmami, biletami, a także afiszami związanymi z tym miejscem.

Jeśli w swoim domowym archiwum macie jakiekolwiek pamiątki, które wiążą się z historią Teatru Starego lub Waszą osobistą historią, która miała w nim swoje miejsce wystarczy, że zrobicie zdjęcie im zdjęcie telefonem. Pracownicy instytucji poszukują również zdjęć, filmów, ale też biletów, afiszy, programów teatralnych czy innych osobistych pamiątek, w jakikolwiek sposób związanych z historią Teatru Starego. Istnieje również możliwość, aby przekazać taką pamiątkę. Wtedy zostanie ona sfotografowana, opisana, zeskanowana i zwrócona do Waszego archiwum w całości.

Teatr czeka również na prywatne opowieści. Cenne będą Wasze wspomnienia z filmów i spektakli, historie o pierwszej randce w kinie przy ulicy Jezuickiej albo zasłyszanej rodzinnej opowieści z życia rodziców czy dziadków. Możecie wysłać również relacje ludzi, którzy pracowali w tym miejscu albo w jakikolwiek sposób je współtworzyli. Każde wspomnienie czy dokument mogą stać się częścią nie tylko o historii samego teatru, ale też opowieści o 200 latach dziejów naszego miasta.

Udostępnione materiały pracownicy teatru wykorzystają w ramach jubileuszu zaplanowanego na 2022 rok. Spisane lub nagrane wspomnienia, zdjęcia pamiątek oraz informacje o kontakcie z osobą, która je udostępnia można przesyłać na adres mailowy: jubileusz@teatrstary.eu.

Budynek teatru, początkowo nazwany „Teatrem Zimowym”, został otworzony w 1822 roku. Od początku swojej działalności funkcjonował jako instytucja impresaryjna, wynajmująca swoją scenę wędrownym trupom dramatycznym z całego kraju. Od 1907 roku w budynku działało jedno z pierwszych kin w Polsce. Jego pierwotna nazwa „Theatre Optique Parisien” z biegiem lat zmieniała się na: „Rialto”, „Wiedza”, „Panteon” i „Adria”. Po wojnie, aż do roku 1981 budynek funkcjonował jako „Kino Staromiejskie”. Od 2012 roku – jako Teatr Stary – znów jest otwarty dla publiczności.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments