Niektóre produkty chociaż same w sobie są zdrowe, to w połączeniu oddziałują na siebie niekorzystnie. Biały ser, ryby, warzywa to zdrowe składniki, które powinny się znaleźć w każdej diecie. Jednak w połączeniu z pewnymi produktami, również bogatymi w substancje odżywcze, mogą stać się bezwartościowe albo, co gorsza, szkodliwe.

Mity o potrawach, których nie wolno łączyć

Ogórek + pomidor

Powszechnie uważa się, że nie powinno się łączyć ogórka z pomidorem, ze względu na zawartość askorbinazy w ogórku. To enzym utleniający witaminę C. Prawda jest jednak taka, że ogórek musiałaby nie wiadomo jak długo leżeć z pomidorem w jednej kanapce lub w sałatce, żeby jedno z drugim wzajemnie źle zadziałało. Wystarczy również dodać do sałatki kilka kropli soku z cytryny, żeby obniżyć pH i zahamować działanie askorbinazy. Warto również zastąpić świeży ogórek, kiszonym.

Pomidor + biały ser

Niektórzy przekonują, że łączenie w diecie pomidora z serem może doprowadzić do bólu stawów. Ich zdaniem liczne kwasy (cytrynowy, jabłkowy, chlorogenowy i kumarynowy), które decydują o charakterystycznym smaku pomidora, łączą się z wapniem zawartym w serze prowadząc do powstania nierozpuszczalnych kryształków odkładających się w stawach. Jednak na tą tezę nie ma dowodów naukowych. W diecie w chorobach stawów nie ma zaleceń, aby nie łączyć w potrawie pomidorów i sera białego.

Potwierdzone szkodliwe połączenia

Czerwone mięso + wino

W wielu przepisach znajdziemy zalecenia aby do wołowiny, wieprzowiny i dziczyzny podawać wytrawne czerwone wino, ponieważ smaki idealnie ze sobą współgrają. Natomiast dietetycy nie są takim połączeniem zachwyceni. Garbniki zawarte w winie ograniczają wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, a bogatym źródłem tego pierwiastka życia jest właśnie czerwone mięso. Dodając wino do czerwonego mięsa, utrudniamy wchłanianie z niego składników odżywczych.

Herbata + cytryna

Wielu z nas nie wyobraża sobie picia herbaty bez dodatku soku z cytryny. Jeden i drugi składnik jest zresztą zdrowy dla naszego organizmu. W liściach herbacianych znajduje się wiele cennych składników chroniących przed rakiem czy udarem mózgu. Cytryna natomiast jest bogatym źródłem witaminy C. Dlaczego zatem odradza się ich łączenie? Listki herbaty zawierają sporo glinu, który oskarżany jest o powodowanie zmian w mózgu (choroba Alzheimera). W naparze z herbaty występuje on w formie nieprzyswajalnej dla organizmu, można ją zatem pić bez obaw. Jednak dodatek soku z cytryny sprawia, że nieprzyswajalny glin zmienia się w łatwo wchłaniany cytrynian glinu. Dlatego lepiej unikać picia mocnej herbaty z dużą ilością soku z cytryny.

Herbata + ciasto

Puszyste ciasto drożdżowe z mocną i aromatyczną herbatą koi skołatane nerwy? Nic bardziej błędnego. Garbniki, nadające herbacie gorzkawy smak, działają na błonę śluzową przewodu pokarmowego i ograniczają wchłanianie białek oraz wiążą wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź i inne ważne dla organizmu biopierwiastki. Niszczą również witaminę B1, a ciasto drożdżowe jest wyjątkowo zasobnym jej źródłem. To ona decyduje o sprawnym działaniu układu nerwowego. Dlatego do ciasta drożdżowego bezpieczniej jest pić słabszy napar z herbaty. Warto wiedzieć, że garbniki występują tez w kawie.

Ziemniaki + masło

Same ziemniaki są niskokaloryczne, łyżeczka masła też nie ma zbyt wiele kalorii, bo zaledwie 60, ale w połączeniu te składniki mogą powodować tycie. Powodem jest bardzo wysoki indeks glikemiczny ziemniaków. Oznacza to, że po ich zjedzeniu gwałtownie podnosi się poziom glukozy we krwi. By go obniżyć, trzustka produkuje duże ilości insuliny. Działa ona nie tylko na poziom glukozy. Jest także odpowiedzialna za pracę komórek tłuszczowych. Mobilizuje je do zaopatrywania się w zapasową energię. Tłuszcze z pokarmu magazynowane są wówczas nieomal w całości. Dlatego odradza się łączenie łatwo przyswajalnych węglowodanów z tłuszczami.

Ryba + olej słonecznikowy

Ryby są bardzo zdrowe dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. Tłuszcz ten neutralizuje prostaglandyny, powodujące zmiany zapalne w stawach, choroby nowotworowe oraz zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego. Natomiast kwasy omega-6, występujące w oleju słonecznikowym oraz kukurydzianym są swoistym wrogiem kwasów omega-3. Jeśli w organizmie jest dużo kwasów omega-6, a mało omega-3, te pierwsze tłumią korzystne działanie tych drugich – zły stosunek kwasów tłuszczowych w naszej diecie jest jednym z ważniejszych czynników przyspieszających starzenie się organizmu.

Jakie są jeszcze szkodliwe połączenia potraw i składników? Czy wolno łączyć drożdże z czosnkiem? Czy grzyby lubią alkohol? Sprawdźcie w Poradniku Zdrowie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments