Miasto posadzi kilkadziesiąt drzew w centrum miasta, zadba o skwery i łąki kwietne w Lublinie. W ramach tegorocznego Zielonego Budżetu do realizacji zostało wybranych 26 nowych projektów.
Do tegorocznej 3. już edycji Zielonego Budżetu wpłynęło 99 wniosków, które zakładały zarówno ochronę obecnej zieleni miejskiej, jak i stworzenie nowej. Należały do nich m.in. nasadzenia w pasach drogowych, stworzenie skwerów, czy ochrona zieleni przed parkującymi samochodami.
Specjalnie powołany 7-osobowy zespół ekspertów dokonał wstępnej selekcji oraz zajrzał w miejsca, na których miałyby pojawić się nowe drzewa i krzewy. Urbaniści, architekci krajobrazu oraz planiści z lubelskich miejsc kultury i uczelni wybrali miejsca i projekty, których wykonanie jest mieszkańcom potrzebne.
– W tegorocznej edycji Zielonego Budżetu sporo wniosków dotyczyło działań w kierunku poprawy jakości życia drzew w Śródmieściu i na Starym Mieście oraz poprawy estetyki enklaw zieleni np. rewitalizacja Zaułka Hartwigów czy skweru bł. Zawistowskiego. Zwrócono również uwagę na wąwozy, jako miejsca ważne dla lokalnej społeczności np. wąwóz przy ul. Radzyńskiej czy skrzyżowaniu ul. Zana z ul. Nadbystrzycką. Wybór wniosków nie był więc łatwy – podkreśla Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.
Wśród wybranych projektów znalazły się plany stworzenia nowych miejskich skwerów przy ul. Radzyńskiej, na Bronowicach, Felinie, przy ul. Lwowskiej, ul Głuskiej oraz ul. Kunickiego. Zostanie też zrewitalizowanych wiele skwerów w lubelskich dzielnicach. W mieście pojawią się też nowe nasadzenia wzdłuż ulic, które sprawią, że miasto zyska więcej kolorów.
Obecnie znajdująca się w Lublinie zieleń również nie ucierpi. Wybrane projekty zakładają również ochronę drzewostanu oraz poprawienia jego warunków, co przyczyni się do przedłużenia ich żywotności.
Miasto zadba też o zieleń w Śródmieściu. – Ta zieleń jest bardzo trudna w utrzymaniu. Podjęliśmy działania, aby nie tylko ją zabezpieczyć, ale i stworzyć pilotażowy program jak ją zabezpieczyć – mówi Pawlikowska. – Planujemy stworzyć wyspy, aby podnieść miejsca, gdzie występują drzewa oraz rozpisać konkurs na zabezpieczenie ich, np. poprzez różne formy artystyczne, czy happeningi.
– Patrząc na projekty zgłoszone do Zielonego Budżetu co roku podziwiam kreatywność naszych mieszkańców. Cieszę się, że wszystkim nam zależy na tym, żeby Lublin był zielonym miastem, przyciągał oryginalnością i różnorodną roślinnością. Dzięki wsparciu merytorycznemu, jakie zaoferowaliśmy powstały spójne, całościowe projekty, które poprawią estetykę Lublina i będą na co dzień służyć mieszkańcom – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Łącznie w Zielonym Budżecie przewidziano na planowane projekty 1,7 mln zł.