Obecnie obowiązują nowe zasady kwarantanny. Sprawdźcie, kto i w jakiej sytuacji musi się jej poddać, a kogo i w jakich sytuacjach ona nie dotyczy.

Podstawową zmianą jest to, że osoba zamieszkująca z osobą izolowaną musi poddać się rzeczywistej kwarantannie już od momentu uzyskania przez współmieszkańca dodatniego wyniku testu. Dana osoba musi to zrobić jeszcze zanim zostanie powiadomiona o tym przez policję, bądź sanepid. Poddając się autokwarantannie należy czekać na telefon ją potwierdzający i na wprowadzenie danych osobowych do systemów. Informację o kwarantannie znajdziesz między innymi na stronie pacjent.gov.pl.

Zmianą jest również to, że jeżeli jeden z domowników zostaje objęty kwarantanną dotyczy ona tylko jego i nie obejmuje innych mieszkańców. Natomiast jeżeli nie jesteś objęty kwaratanną, ale występują objawy mogące świadczyć o zakażeniu koronawirusem i kontaktujesz się z lekarzem POZ, który kieruje na badanie, trwa ona od dnia następującego po dniu wystawienia skierowania przez lekarza do czasu uzyskania wyniku ujemnego.

W nowych przepisach doprecyzowano, że kwarantanna nie trwa dłużej niż 10 dni, a wynik ujemny automatycznie ją skraca. W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu, kwarantanna przekształca się w izolację, która kończy się u osób objawowych 3 dni od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów, a u osób bezobjawowych – 10 dni liczone od uzyskania wyniku dodatniego (poprzedzającej kwarantanny się w te 10 dni nie wlicza).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments