10 i 11 listopada odbędzie się wiele wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Ale znaleźliśmy dla Was również inne ciekawe propozycje. 

Msza za Ojczyznę i sesja Rady Miasta

Tegoroczne uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada o godz. 8:30 przed pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Litewskim, gdzie zostaną złożone pamiątkowe wieńce. O godz. 9 z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Trybunale Koronnym odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, a o godz. 10 w Archikatedrze Lubelskiej rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny.

Uroczystości na placu Zamkowym

Po mszy uczestnicy przejdą kolumną na plac Zamkowym, gdzie o godz. 11.45 rozpocznie się oficjalna część obchodów z meldunkami, odegraniem hymnu, podniesieniem flagi państwowej. Będzie też wspólne śpiewanie hymnu oraz poczęstunek wojskową grochówką.

Zaraz po uroczystym złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Zaporczyków, tablicami upamiętniającymi Więźniów Zamku oraz Pomnikiem – Symbolem Lwowa zacznie się defilada. Prezentowane będą kompanie wojskowe i służby mundurowe.

Podczas obchodów odbędzie się też wiele wydarzeń towarzyszących. Wystąpi orkiestra wojskowa, zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne i pojazdy historyczne, zostanie wystawiony sprzęt Wojska Polskiego i innych służb mundurowych. Zaplanowano również wycieczki „Szlakiem odzyskania niepodległości”.

Filharmonia Lubelska

W poniedziałek (11 listopada) o godz. 11 na scenie Filharmonii Lubelskiej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej prezentując polskie tańce i pieśni narodowe. Barwne, patriotyczne widowisko muzyczne dla najmłodszych.

Nocna Mila Niepodległości

11 listopada biegacze pobiegną ulicami Lublina w ramach 4. edycji biegu organizowanego pod hasłem: Nocna Mila Niepodległości. Start biegu o godzinie 17. Tradycyjnie, bieg rozpocznie się na placu Litewskim, a zakończy na Starym Mieście. Przed startem o godzinie 16.30 poprowadzona zostanie wspólna rozgrzewka.

Bieg Niepodległości

W niedzielę (10 listopada) lubelscy sportowcy Narodowe Święto Niepodległości uczczą 5-kilometrowym Biegiem Niepodległości z cyklu CITY TRAIL, którego trasa będzie przebiegać na szlaku nad Zalewem Zemborzyckim. Bieg rozpocznie się równo o godz. 11.11. O godz. 9.30 wystartują biegi dla dzieci.

Piknik Służymy Niepodległej

W niedzielę (10 listopada) o godz. 11 rozpocznie się piknik Służymy Niepodległej w siedzibie 19. Brygady Zmechanizowanej przy ul. Herberta 49. To doskonała okazja do poznania współczesnego Wojska Polskiego i jego historii. Będą pokazy musztry, sprzętu wojskowego, a także można będzie spróbować żołnierskiej grochówki.

Trybunał Koronny

W niedzielę (10 listopada) o godz. 11 w Trybunale Koronnym odbędzie się dziecięcy koncert „Muzyczne Patataj”. Lubelskie narodowe śpiewanie skierowane jest do dzieci 0-3, 4-6, 9-12, rodziców, dziadków i całych rodzin. Integralną częścią koncertu jest warsztat “Zaśpiewaj do brzuszka” dla rodziców oczekujących dziecka. Wstęp wolny.

Muzeum w Kozłówce

Muzeum w Kozłówce organizuje w niedzielę (10 listopada) Dzień Otwartych Drzwi. Za darmo będzie można odwiedzić każdy muzealny zakątek. Wnętrza pałacowe, powozownię, kaplicę i Galerię Sztuki Socrealizmu będzie można zwiedzać bezpłatnie od godziny 10:00 do 15:00.

Wyjątkowo, z tej okazji, pałac będzie można zwiedzać swobodnie pod czujnym okiem dam i kawalerów w stylowych strojach, spędzając w pomieszczeniach więcej czasu. Dzień Otwartych Drzwi w Kozłówce organizowany jest z okazji 75. rocznicy powstania placówki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments