Parki, wąwozy, ogrody i lasy – w Lublinie nie brakuje miejsc, w których można spędzić wolny czas odpoczywając po pracy. Zrobiliśmy zestawienie 10 miejsc idealnych na jesienne spacery z rodziną lub pupilem w naszym mieście.

1. Ogród Saski

Na 12 ha parku posadzonych jest blisko 2500 drzew, wśród których można spacerować godzinami. Liczne ławeczki rozstawione w parku pozwalają odpocząć i cieszyć się jesiennym krajobrazem. Młodsi spacerowicze na pewno upodobają sobie parkowy plac zabaw.

2. Park Ludowy

Mieszczący się w dzielnicy Za Cukrownią park miejski zajmuje powierzchnię 23 ha. Plan terenu opartu jest na dwóch osiach przecinających się w centralnej części. Dzięki położeniu w dolinie rzeki Bystrzycy park jest domem dla wielu zwierząt, szczególnie ptaków. Ogród oferuje spacerowiczom zacienione alejki oraz otwarte zielone polany.

3. Park Zawilcowa

Park otwarty został 22 września tego roku i obejmuje 14 ha powierzchni. Składa się z dwóch części. Park dolny to przestrzeń, w której znajduje się ogród sensoryczny o funkcjach edukacyjnych dla najmłodszych mieszkańców. Jego zadaniem jest oddziaływanie na zmysły zapachem, kolorem, dźwiękiem i fakturą. W parku górnym natomiast znajduje się zegar słoneczny i plac fitness.

4. Muzeum Wsi Lubelskiej

Skansen jest niezwykle klimatyczny miejscem. Spacer ścieżkami w otoczeniu licznych drzew, krzewów i kwiatów urozmaica możliwość spotkania zwierząt gospodarstwa domowego, jak np. koni, kóz, owiec, czy królików. Muzeum zostało podzielone na siedem sektorów: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle Lubelskie, Podlasie, Nadbuże oraz sektor dworski i miasteczkowy. Według tego podziału ustawione są budynki i ekspozycje tematyczne.

Bilety: 12 zł – bilet normalny, 6 zł – bilet ulgowy. Wstęp wolny dla dzieci do lat 7

5. Ogród Botaniczny UMCS

Ogród podzielony został na strefy grupujące roślinność. Przechadzając się alejkami można podziwiać liczne eksponaty roślinne podzielone na sektory. Na terenie ogrodu znajduje się przepiękny Dworek Kościuszków z XVIII wieku, który jest udostępniony jest do zwiedzania. Park otwarty jest dla zwiedzających od 15 kwietnia do 31 października.

Bilety: normalny – 6 zł (8 zł z Dworkiem Kościuszków), ulgowy – 3 zł (4 zł z Dworkiem).

6. Wąwóz Kalinowszczyzna

Wąwóz od niedawna został zagospodarowany na nowo, by lepiej służyć mieszkańcom. Obecnie poza miejscem do spacerów można skorzystać z siłowni na świeżym powietrzu, czy placu zabaw. Na właścicieli czworonogów udostępniony jest zamknięty wybieg dla psów. Wyłożone kostką alejki i rozstawione kwietniki umilają czas spacerującym.

7. Park Jana Pawła II

Od początku park miał być miejscem czynnej rekreacji mieszkańców. Poza alejkami dla spacerowiczów wybudowane zostały ścieżki rowerowe, plac zabaw, boiska do siatkówki i koszykówki oraz korty tenisowe. Naturalny charakter krajobrazowy został zachowany w możliwie największym stopniu. Park zajmuje powierzchnię ok. 22 ha pokrytą zielenią i pięknymi kwietnikami.

8. Wąwóz Czechów

Liczący prawie 10 ha teren zielony jest świetnym miejscem na spacer z rodziną lub pupilem. Park zachęca brukowanymi alejkami i pięknymi kwietnikami. Dla bardziej aktywnych znajduje się tam również siłownia na świeżym powietrzu. Obecnie są plany na rewitalizację wąwozu, pierwszy etap prac jest już zakończony.

9. Deptak i Stare Miasto

Lubelskie Stare Miasto
Lubelskie Stare Miasto

To chyba jedno z najpopularniejszych miejsc na spacery niezależnie od pory roku. Staromiejskie kamienice wyglądają pięknie o każdej porze roku. Warto zajrzeć do Zaułku Hartwigów, czy Zaułku Panasa. Później możemy przespacerować się deptakiem na plac Litewskim, gdzie możemy odpocząć na jednej z ławeczek.

10. Stary Gaj

Ok. 460 ha czystej przyrody i spokoju – to właśnie oferuje las Stary Gaj. W zachodniej części mieści się rezerwat przyrody Stasin, w którym chroniona jest m.in. brzoza czarna. Na tym terenie nie można jeździć samochodami, ani motorami, jest więc to idealne miejsce, żeby się wyciszyć i odpocząć w otoczeniu kojącej zieleni natury. Ścieżki wyznaczają oznakowania na drzewach, dzięki czemu spacerowanie jest bezpieczniejsze. Dodatkowo przy lesie znajdują się ośrodki rekreacyjne i atrakcje na świeżym powietrzu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments