Wakacje to okres, gdy nasze miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów. Przyciągają ich festiwale, takie jak Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński i Europejski Festiwal Smaku. Ale powodów, by odwiedzić Lublin jest dużo więcej.

1. Carnaval Sztukmistrzów

Największy w Polsce festiwal poświęcony sztuce nowego cyrku i sztuce ulicy. Akrobatyka, żonglerka i iluzja, a także pokazy muzyczne, taneczne i magiczne w wykonaniu cyrkowców z całego świata. Nie zabraknie też popisowych numerów mrożących krew w żyłach: akrobacje na motorach, połykacze noży i zaklinacze ognia. A wszystko to zaprezentowane w centrum Lublina. 26-29 lipca Lublin stanie się miastem cyrkowców i ulicznych artystów.

2. Jarmark Jagielloński

17-19 sierpnia to czas spotkania z tradycją. Na lubelskie Stare Miasto zawita wtedy sztuka ludowa rzemieślników z Europy. Wspaniała okazja na poznanie ludowej kultury, tradycyjnej muzyki, tańca i rzemiosła. Jarmark Jagielloński to pokazy oraz warsztaty sztuki tradycyjnej, ale i spotkanie wybitnych artystów polskiej sceny muzycznej. Na dziedzińcu zamku usłyszymy Paulinę Przybysz, Natalię Kukulską, Marię Pęzik, zespół „Gołcunecki” i kapelę Pańczaków z Adamem Tarnowskim. Ulice miasta wypełnią się muzyką ludową za sprawą spontanicznych oberków, mazurków i polek granych przez m.in. Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego i liczne kapele.

3. Europejski Festiwal Smaku

Wydarzenie łączące sztukę z kulinarnymi popisami w tym roku przypada na 3-9 września. Coroczna tematyczna impreza dla miłośników dobrej kuchni. Poprzedni rok minął pod znakiem włoskiego „Amore”, gdzie mogliśmy uczestniczyć w wystawach fotograficznych, premierach nowych dań w lubelskich restauracjach i warsztatach lubelskich wypieków. Nie zabrakło też muzyki ulicy i kulinarnych gwiazd wieczoru. Tegoroczna impreza jest jeszcze zagadką. Informacje już niebawem

4. Kaplica Trójcy Świętej

W tym roku przypadają obchody 600-lecia bizantyńskich fresków znajdujących się na ścianach jednego z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie. Z tej okazji Muzeum Lubelskie organizuje cykl weekendowych wydarzeń artystycznych na dziedzińcu Zamku Lubelskiego. Od 14 lipca do 2 września uczestniczymy w otwartych, bezpłatnych spektaklach i pokazach tańca dawnego, pokazach historycznej żonglerki flagami i warsztatach techniki malarskiej, w jakiej wykonywano freski.

5. Pokazy fontanny na placu Litewskim

Malownicze pokazy multimedialnej fontanny na placu Litewskim z wykorzystaniem kolorowych świateł to spektakle, które ukazują piękno miasta. Cykliczne weekendowe pokazy odbywają się o godzinie 21.30. Możemy zobaczyć m.in. „Sen o Mieście” opowiadający o kluczowych epizodach z historii Lublina oraz „Historię placu Litewskiego na wesoło”, czyli pokaz przygotowany przez Poławiaczy Pereł Improv Teatr. W piątek, 20 lipca zobaczymy też premierowy pokaz najnowszej prezentacji „Anioły lubelskie”.

6. Kamieniczki Starego Miasta

Kolorowe, bogato zdobione kamienice, w których kryje się historia Lublina. Nie sposób ominąć je przechadzając się uliczkami Starego Miasta. Zachwycają kolorami i płaskorzeźbami. W niektórych we wnętrzu kryją się XVI-wieczne polichromie. Ozdobione medalionami znanych postaci związanych z Lublinem, podobiznami grajków oraz złotymi freskami tworzą zabytkowy klimat Starego Miasta. Kryją w sobie historie rodzin: Lubomelskich, Wieniawskich i Chociszewskich, a także malarzy, poetów i muzyków związanych z miastem.

7. Cebularz lubelski

Unikalny tradycyjny lubelski wypiek, którego nie sposób nie spróbować zwiedzając miasto. Dostaniemy go na każdym rogu. Mimo, że cebularze będą się od siebie nieco różniły w zależności od sklepu, ich receptura jest niezmienna. Pszenny okrągły placek, na którym znajduje się farsz z pokrojonej w kostkę cebuli z makiem. Był kiedyś przysmakiem ludności żydowskiej na Lubelszczyźnie. Stał się tak popularny, dlatego, że jest tani, pożywny i smaczny. Jest on produktem regionalnym chronionym w Unii Europejskiej.

8. Trolejbusy

Środek transportu, którym Lublin może pochwalić się obok Gdyni i Tych. Jaka była jego historia? W dwudziestoleciu międzywojennym Lublin jako miasto położone na wyżynie potrzebowało innego rodzaju transportu, niż pojazdy z silnikami spalinowymi, które nie radziły sobie z pokonywaniem wzniesień. Ambitnym planem lubelskich władz była sieć tramwajów, jednak po wojnie zdecydowano się na tańsze rozwiązanie – realizację trakcji trolejbusowych. Obecnie po Lublinie kursuje 11 linii trolejbusowych oraz zabytkowa atrakcja turystyczna „Ziutek”, czyli wierna rekonstrukcja radzieckiego ZIU-9B z lat 70. Niebieski trolejbus o charakterystycznym retro kształcie cofa nasze podróże o kilka dekad. Trasa „T” Ziutka obejmie m.in. park Saski, plac Bychawski, Drogę Męczenników Majdanka i Lipową.

9. Trasa podziemna

Mająca około 280 metrów turystyczna trasa biegnie pod rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Powstała w wyniku połączenia piwnic z XVI w. W podziemiach możemy podziwiać makiety przedstawiające Lublin od VIII w. Znajdują się też wystawy prezentujące panoramy miasta. Podróż pod ulicami Lublina zakończy multimedialna makieta Wielkiego Pożaru Lublina. Lubelska Trasa Podziemna zaczyna się w dawnym ratuszu, a kończy przy pozostałościach kościoła św. Michała Archanioła.

10. Doskonała baza wypadowa: Kozłówka, Zamość, Nałęczów, Kazimierz

W regionie lubelskim znajdziemy też wiele miejsc, na całodniowy wypad, który pozwoli nam odpocząć od zgiełku miasta. Kozłówka zachwyci nas Pałacem Zamoyskich, jednym z najlepiej zachowanych magnackich rezydencji. We wnętrzu znajdują się oryginalnie zachowane meble, piece kaflowe oraz przygotowane na specjalne zamówienie Konstantego Zamoyskiego podłogi. Dookoła pałacu rozlegają się piękne ogrody.

W Zamościu podziwiać możemy charakterystyczne kamienice późnego renesansu, zabytkowe Stare Miasto i jedyne we wschodniej części kraju zoo. Zamość został rozplanowany tak, by był tworem perfekcyjnym, gdzie pałac jest głową, główna ulica łącząca rezydencję założyciela z bastionem VII – kręgosłupem, a akademia i katedra sercem i płucami.

Nałęczów to miejscowość uzdrowiskowa, która stała się natchnieniem dla wielu artystów za sprawą natury. Polecamy spacery po parku zdrojowym znajdujący się w sercu miasteczka, w którym znajduje się Palmiarnia z wodami mineralnymi oraz Pijalnia Czekolady Wedel. Warto również wybrać się do Muzeum Stefana Żeromskiego, które ukazuje historię jego twórczości oraz Pałacu Małachowskich, w którym obecnie znajduje się Muzeum Bolesława Prusa.

Malowniczy Rynek Kazimierza Dolnego przybliży wam historię renesansowego miasta. Możecie tu podziwiać płaskorzeźby na bliźniaczych Kamienicach Przybyłów i kamienicę Celejowską, w której znajduje się oddział Muzeum Nadwiślańskiego ukazujący historię kształtowania się kolonii artystycznej w XIX wieku. Na uwagę zasługuje również średniowieczna fara – kościół św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja . Polecamy również wyprawę na Wzgórze Trzech Krzyży, gdzie stoją drewniane krzyże upamiętniające ofiary cholery.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments