Izolacja jest skutecznym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Kiedy zamknięto wszystkie kina, warto skorzystać z popularnych serwisów streamingowych, w których znajdziemy wiele ciekawych seriali. Przygotowaliśmy dla Was subiektywne zestawienie hitowych produkcji.

Ślepnąc od świateł – HBO GO

Portret szaroburej i przygnębiającej Warszawy został ukazany oczami bohatera serialu „Ślepnąc od świateł” Kuby Niteckiego, dilera kokainy. Postać mająca głowę na karku, znająca gangsterski światek i otaczająca się drogimi dobrami materialnymi, tak naprawdę chce uciec z tego miasta. Kuba planuje podróż do Argentyny, jednak jego plany komplikuje powrót groźnego gangstera Dario. Przestępca budzi w głównym bohaterze skrywane dotychczas demony i stawia go przed koniecznością dokonania ważnych wyborów życiowych. Kuba zaczyna więc tracić grunt pod nogami, a jego życie zamienia się w koszmar.

Serial „Ślepnąc od świateł” nakręcono na podstawie znanej powieści Jakuba Żulczyka z 2014 roku. Sam film jest pełen biblijnej symboliki, a poza tym to zdecydowanie ciężka pozycja skłaniająca do refleksji.

Kidding – HBO GO

Jeśli jesteś fanem aktora Jima Carreya, to może was zainteresować serial „Kidding”. Nie jest to jednak kolejna komediowa rola gwiazdora. Tym razem wcielił się on w postać Jeffa – komika prowadzącego dziecięce programy telewizyjne. Młodzi Amerykanie znają go więc jako Mr. Pickles (Pana Korniszona), który występując w bajkach, jest dla nich wzorem postępowania, a jego twórczość wychowuje niejedno młode pokolenie. Kiedy jednak mądrości, które Jeff przedstawia w swoich przypowieściach, zaczynają być zaprzeczeniem jego życia osobistego, los bohatera przypomina tragikomedię. Postać musi zmierzyć się ze śmiercią syna i poskładać się na nowo po rozwodzie z żoną.

Propozycja „Kidding” zdobyła olbrzymią sympatię i uznanie fanów Jima Carreya, który w roli Jeffa wypada bardzo przekonująco. Poza tym aktor ma szansę pokazać się widzom z całkiem innej strony, grając jedną z ról swego życia. Ukazuje portret człowieka, który nie potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami i z niezrozumieniem ze strony bliskich mu osób, które powinny być dla niego wsparciem.

Breaking Bad – Netflix

Serial, który doczekał się aż pięciu sezonów, opowiada o poukładanym nauczycielu chemii
z Nowego Meksyku, który pewnego dnia słyszy od lekarza, że jest chory. Wyrok, którym okazuje się być rak, zmusza go do zmiany życia i podjęcia nieoczekiwanych kroków. Walter White postanawia rozpocząć produkcję metamfetaminy i zostać bezwzględnym dilerem narkotyków, aby zadbać o finansową przyszłość swoich bliskich – żony Skyler, syna Waltera Jr. i swojej nowonarodzonej córki. Bohater na oczach widzów przechodzi transformację, zmieniając się w groźnego Heisenberga – narkotykowego króla, który zrobi wszystko, żeby ochronić swoją rodzinę.

„Breaking Bad” to serialowa propozycja pełna niespodzianek, która zaskakuje swoją nieprzewidywalnością. Tu niema postaci jednoznacznie dobrych i złych jednak cechuje je wielka charyzma, dlatego role te na długo pozostają w pamięci widzów.

BoJack Horseman – Netflix

Serial animowany „BoJack Horseman”, którego głównym bohaterem jest tytułowy BoJack aktor człowiek-koń niegdyś był gwiazdą popularnego amerykańskiego sitcomu z lat 90. „Rozbrykani”. Kiedy przemija jego 15 minut sławy, 20 lat później próbuje powrócić na szczyt. Sytuacji nie ułatwia fakt, że kiedyś wrażliwy i ambitny BoJack dziś uchodzi za cynicznego egoistę, który boi się wyrażania prawdziwych uczuć i ma problem z angażowaniem się w poważne relacje. To postać, której twórcy nie gloryfikują i nie usprawiedliwiają, lecz pokazują całą jej toksyczność bez znieczulenia.

Uzależniony od narkotyków, leków i alkoholu bohater to nie jedyna interesująca postać w serialu „BoJack Horseman”, który pokochały miliony widzów. Poznajemy także między innymi różową kotkę Princess Carolyn będącą agentką BoJacka czy też pięćdziesięcioletniego celebrytę i ulubieńca publiczności – niedojrzałego labradora Mr. Peanutbuttera. Paradoksalnie uczynienie bohaterów zwierzętami sprawiło, że stali się widzom jeszcze bliżsi niż ludzkie postacie, ponieważ jest w nich jakaś uniwersalność i prawda.

Wataha – HBO GO

„Wataha” to polski serial kręcony w Bieszczadach, a jego głównym bohaterem jest kapitan Wiktor Rebrow. Postać szuka przyczyn zamachu bombowego, w którym zginęli jego koledzy strażnicy graniczni z Podkarpacia. Kapitan wyznacza sobie główny cel – odbudowę oddziału
i znalezienie zabójcy odpowiedzialnego za tę tragedię. Tajemnica zbrodni zdaje się być jednak bardziej złożona, niż się wydaje.

Twórcy serialu nie boją się także pokazywać tematów trudnych jak między innymi handel ludźmi czy wzmożona migracja do krajów Unii Europejskiej. Pozwalają jednak widzom samodzielnie wyciągnąć wnioski, nie dając im gotowych odpowiedzi.

Ta obyczajowo-sensacyjna opowieść pokazuje jak niebezpieczną pracą jest ochrona wschodnich granic Polski. Tytułowa „Wataha” to inaczej elitarny oddział Straży Granicznej działający na bieszczadzkich terenach. Bieszczady pokazane zostały jako mroczne miejsce spowite mgłą, które jest dzikie i piękne, ale czyha tu również wiele zagrożeń.

The Act – HBO GO

Kolejny serial tym razem nie jest fikcyjną historią opowiedzianą widzom. „The Act” to kryminalna opowieść oparta na faktach, która przedstawia toksyczną relację rodzinną – Dee Dee Blanchard i jej córki Gypsy Rose. To ich sprawą swego czasu żyły całe Stany Zjednoczone.

Dziewczynę od małego uważano za osobę ciężko chorą i opóźnioną w rozwoju, a jej zaborcza i nadopiekuńcza matka stawiana była za wzór rodzicielskiego poświęcenia. W rzeczywistości Gypsy była całkowicie zdrowa, jednak Dee Dee całe życie wmawiała jej wiele schorzeń. Pięć lat temu doszło do tragicznego wydarzenia – córka i jej chłopak zaplanowali zabójstwo matki. W ten sposób świat dowiaduje się o długo skrywanej tajemnicy Gypsy i Dee Dee. Historię z Missouri od początku do końca zgrabnie opowiedziano właśnie w serialu „The Act”.

Twórcy bardzo skupiają się na psychice głównych bohaterek i ich relacji, która przez wszystkie lata ich życia zaczyna się pogarszać. Obydwie aktorki, czyli Patricia Arquette i będąca na początku swojej aktorskiej drogi Joey King potrafią doskonale opowiedzieć tę historię i oddać dramatyzm postaci.

Orange Is the New Black – Netflix

W serialu „Orange Is the New Black” poznajemy losy dobrze sytuowanej Piper Chapman, mieszkanki Brooklynu, która traci swoje dotychczasowe życie, lądując w więzieniu na przeszło rok. Kobieta traci wolność przez dawny związek z dilerką narkotyków Alex i pomoc
w przemycie walizki pełnej pieniędzy za narkotyki. Od tej chwili postać musi nauczyć się żyć w więziennej społeczności i ułożyć swoje kontakty z ekscentrycznymi więźniarkami z różnych klas społecznych. Fabuła serialu koncentruje się też także na personelu tego miejsca, który stara się dbać o dobre relacje skazanych.

W fabule „Orange Is the New Black” poruszane jest wiele problemów, z którymi na co dzień muszą mierzyć się więźniowie. Widzowie między innymi obserwują wykorzystywanie osadzonych i ignorowanie ich praw czy niesprawiedliwe odbywanie przez nie wyroków. Te tematy przedstawiane są bardzo autentycznie i boleśnie co może wywołać szereg różnych emocji. Losy bohaterek opowiadane są przy użyciu retrospekcji wydarzeń. Ten filmowy zabieg pozwala zrozumieć widzom schemat postępowania postaci.

The Sinner – Netflix

Fani zagadek kryminalnych nie mogą opuścić serialu „The Sinner”. To zgrabnie przeprowadzony thriller o kobiecie, która w biały słoneczny dzień nieoczekiwanie zabija obcego przechodnia. Sama nie wie jednak, co pchnęło ją do tej przypadkowej i nagłej zbrodni. Śledztwo w tej sprawie prowadzi detektyw Harry Ambrose.

Motywy zbrodni Cory kobiety oskarżonej o zbrodnię poznajemy stopniowo, co bardzo potęguje napięcie serialu. Na jaw wychodzą coraz to nowe kłamstwa i dziwne sytuacje z życia głównej bohaterki.

Drugi sezon serialu „The Sinner” przedstawia natomiast całkiem inną historię. Tym razem
w rodzinnym mieście detektywa Harry’ego Ambrose’a dochodzi do podwójnego morderstwa, którego sprawcą jest prawdopodobnie 13-letni chłopiec Julian. Nastolatek truje swoich opiekunów – mężczyznę i kobietę, jednak śledczy prowadzący sprawę uważa, że jest on niewinny. Tym razem to on będzie musiał się jednak zmierzyć ze swoimi demonami i skrywanym bólem w miejscu zbrodni, w którym przyszło mu wcześniej dorastać.

Pakt – HBO GO

Następnym polskim serialem godnym uwagi jest „Pakt”. Poznajemy w nim losy Piotra Grodeckiego, dziennikarza śledczego, który odkrywa dużą aferę finansową w wielkiej korporacji. Co więcej, postanawia stworzyć na ten temat publikację prasową, która po ukazaniu się w prasie wywołuje społeczny niepokój. Okazuje się jednak, że sprawa ma drugie dno, a jej początki sięgają już czasów transformacji ustrojowej.

W drugim sezonie serialu poznajemy już inną sprawę, którą odkrywa ten sam bohater. Tym razem jest to afera seksualna z udziałem jednego z polskich ministrów. Reporter chce więc odkryć szczegóły tego skandalu, ale równocześnie zależy mu na ukryciu tożsamości ofiary.

Wszyscy bohaterowie „Paktu” są uwikłani w dziwną i niebezpieczną grę, a elementy tej układanki nie od razu układają się w całość. Warto też wspomnieć, że akcja thrillera sensacyjnego dzieje się we współczesnej Polsce. Pierwsza seria oparta jest jednak na norweskim formacie, a drugi sezon serialu stworzony został według autorskiego scenariusza. Polscy twórcy bez problemu osadzili jednak całą fabułę w naszej rzeczywistości, zestawiając ją z mrocznymi i intrygującymi kadrami Warszawy pokazanej jako chłodne miasto wieżowców.

Glow – Netflix

Poznajcie historię Ruth początkującej bezrobotnej aktorki, która żyje w Los Angeles lat 80. XX wieku. Szukając szansy na rozwój swojej kariery, decyduje się wziąć udział w telewizyjnym programie o amerykańskich zawodniczkach wrestlingu uprawiających wyreżyserowane walki na ringu. Zwyczajne przesłuchanie w miejskiej siłowni okazuje się być dla głównej bohaterki jednak czymś, co zmieni jej życie.

Każdy sezon serialu to nowy etap w życiu postaci. W pierwszym sezonie bohaterki starają się odnaleźć w nowej roli, a już w drugim sezonie mierzą się z konsekwencjami sławy i światem show-biznesu, ale stawiają też czoła nowym zawodowym wyzwaniom. Trzecia część serialu pokazuje natomiast występy kobiet w Las Vegas, co staje się nowym rozdziałem w ich karierze.

Serial „Glow” bazuje na prawdziwej historii kobiecej ligi wrestlingu i programie z lat 80. „Gorgeous Ladies of Wrestling” (GLOW). Twórcy postarali się więc jak najlepiej oddać styl tamtych czasów, dbając o przerysowane charakteryzacje aktorek. Nie brakuje tu więc lśniących obcisłych kostiumów, napuszonych fryzur, czy odważnych makijażów oddających tamte szalone lata.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments