Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości przypada w niedzielę. W tym roku jest wyjątkowe, ponieważ równo 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia w Lublinie będziemy świętować na wiele sposobów. Przygotowaliśmy zestawienie wydarzeń, w których możecie wziąć udział 11 listopada.

Uroczystości

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 8.30 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Litewskim. Tam uroczyście zostaną złożone wieńce. O godzinie 10 w Archikatedrze Lubelskiej odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny.

Plac Zamkowy

Tutaj o godzinie 11.45 rozpocznie się oficjalna część obchodów z meldunkami, odegraniem hymnu i podniesieniem flagi państwowej. Pod tablicą upamiętniającą Więźniów Zamku zostaną złożone kwiaty. Później rozpocznie się defilada, na której prezentowane będą kompanie wojskowe i służby mundurowe. Na zakończenie defilady przejedzie pododdział kawaleryjski z udziałem ok. 50 koni. Plac Zamkowy będzie wyłączony z ruchu do godz. 15.

Maszt Niepodległości

Na rondzie Dmowskiego kilka dni temu stanęły już wszystkie elementy Masztu Niepodległości, a w niedzielę (11 listopada) około godziny 12.45 ma nastąpić oficjalne zawieszenie biało czerwonej flagi i poświęcenie konstrukcji. Ulice przy rondzie zostaną zamknięte, żeby umożliwić zainteresowanym uczestniczenie w uroczystości.

Polska – Nasza Niepodległa

O godz. 18 odbędzie się koncert, który przypomni pieśni, które pomagały przetrwać trudne chwile w czasach walki o wolność. Teatr Muzyczny zaprasza na koncert, podczas którego usłyszymy arie operowe oraz pieśni patriotyczne. Bilety kupimy w cenie 20 zł.

O wolności. Koncert w 100-lecie odzyskania niepodległości

W niedzielę (11 listopada) o godz. 20.15 w Bazylice oo. Dominikanów odbędzie się wyjątkowy koncert. Wystąpi Łukasz Jemioła w towarzystwie kwartetu smyczkowego Ladies quartet i zespołu instrumentalnego. Usłyszymy piosenki o wolności utrzymane w radosnym klimacie: „Wolność” Marka Grechuty, „Modlitwę o wschodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego czy „Kwiaty ojczyste” Czesława Niemena. Nie zabraknie również „Raduje się serce”, „My pierwsza brygada” i „O mój rozmarynie”.

Filharmonia Lubelska

O godzinie 11 będziemy odbędzie się wyjątkowy koncert. Na scenie lubelskiej filharmonii wystąpi Zespół Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej. Tancerze zaprezentują polskie tańce narodowe: poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”, mazura z opery „Straszny Dwór”, krakowiaka oraz kujawiaka z oberkiem. Bilety kosztują 20 -30 zł.

Bieg Niepodległości

Lubelscy sportowcy Narodowe Święto Niepodległości uczczą 5-kilometrowym Biegiem Niepodległości z cyklu CITY TRAIL, którego trasa będzie przebiegać na szlaku nad Zalewem Zemborzyckim. Bieg rozpocznie się równo o godz. 11.11. O godz. 9.30 wystartują biegi dla dzieci.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments