Samorząd województwa lubelskiego przeznaczy 15 milinów zł na zakup systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Realizacja tej decyzji umożliwi Wojewódzkiemu Samodzielnemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie najbardziej nowoczesną technikę terapii wielu schorzeń.

– Dofinansowaliśmy szpital 15 milionami i rozpoczęła się procedura przetargowa związana z systemem robotycznym. Robot da Vinci jest wykorzystywany do zabiegów chirurgicznych w różnych aspektach ludzkiego ciała i chorób – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Robot da Vinci to urządzenie, które ma na celu ułatwienie wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych mało inwazyjną metodą, z bardzo dużą precyzją. Robot znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Obecnie w Polsce jest 16 takich robotów, a w ich asyście przeprowadza się około 170 tys. zabiegów chirurgicznych.

– W ostatni czwartek zostało ogłoszone postępowanie na zakup da Vinci. Opracowaliśmy wykaz osób, które będą szkoliły się w tym zakresie, a proces szkolenia trwa 3 miesiące. Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym chcemy stworzyć Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej dla innych szpitali z województwa lubelskiego, ale i kraju – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Samodzielnego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments