Janowiec słynie z pięknego XVI-wiecznego zamku, którym władali Firlejowie, jeden z najbardziej wpływowych rodów Polski. A jego walory krajobrazowe sprawiają, że jest  atrakcyjny dla turystów.

Ruiny Zamku

Znajdująca się na zachodzie województwa lubelskiego nadwiślańska miejscowość przyciąga turystów głównie za sprawą malowniczych ruin wzniesionego w latach 1508-1526 zamku. Początkowo obiekt był zaawansowaną technologicznie fortyfikacją Janowca, jednak z czasem, za sprawą Firlejów zaczął spełniać głównie funkcje rezydencyjne. W rękach późniejszych właścicieli – Tarłów i Lubomirskich – zamek zostaje znacznie rozbudowany od strony zachodniej i udekorowany malarstwem i sztukaterią w stylu Ludwika XV.

Obecnie Zamek w Janowcu stanowi Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Do atrakcji turystycznych należy zespół zabudowań dworskich z różnych epok. Dom Północny, który został dobudowany do muru obronnego, mieści obecnie eksponaty poświęcone przeszłości zamku, kolejnym właścicielom oraz dziejom konserwacyjnym obiektu. Do atrakcji turystycznych należą tu również wielopoziomowe krużganki, z których można podziwiać panoramę ma dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły.

Drewniany dwór

Do zbiorów mieszczącego się w Janowcu Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego należy również drewniany Dwór wybudowany w XVIII wieku we wsi Moniaki. Znajduje się w nim stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego: sieni, jadalni, salonu, pokoju Pani Domu, biblioteki i pokoju Pana Domu.

Typowy polski folwark uzupełniają również budynku gospodarcze. Stodoła z Wylągów pochodzi z okolic Kazimierza Dolnego. Umieszczona na wzgórzu zamkowym obecnie służy organizacji koncertów, spektakli teatralnych i wystaw czasowych. Kolejny budynek – spichlerz z Podlodowa – zbudowany został z litych bali, co odróżnia go od pozostałych spichlerzy znad Wisły. Wewnątrz znajduje się wystawa etnograficzna ze sztuką ludową oraz wyrobami lokalnych rzemieślników. Drewniany lamus sprowadzony z Kurowa dopełnia całą zabudowę wzgórza.

Magiczne Ogrody

Do rodzinnych atrakcji Janowca zaliczyć można również Magiczne Ogrody – park tematyczny w baśniowym klimacie. Wśród setek kwiatów, drzew i krzewów połączonych w tematyczne krainy, dzieci mogą rozwijać wyobraźnię i odkrywać bajkowe przygody. Ogrody oferują tematyczne wydarzenia z bajkowymi postaciami, atrakcje i place zabaw dla dzieci oraz zaciszne miejsca do odpoczynku.

Rowerem i promem

Osoby, które chcą połączyć zwiedzanie zabytków i aktywny wypoczynek mogą udać się w trasę rowerową Janowiec – Kazimierz Dolny. Tutaj poza zwiedzaniem i podróżowaniem rowerem czeka nas jeszcze atrakcja w formie przeprawy promowej. Podróżując z Kazimierza kierujemy się do Bochotnicy, gdzie przepływamy promem na drugi brzeg, dalej drogą gruntową przez Nasiłów, Wojszyn i Oblasy dotrzemy do Janowca. Po zwiedzaniu możemy przeprawą promową z Janowca wrócić bezpośrednio do Kazimierza.

Atrakcje Janowca zapewnia dawna zabudowa i historia najwybitniejszych i najbardziej wpływowych magnatów polskich tamtych czasów. Zwiedzanie połączone z aktywnym wypoczynkiem to dobry pomysł na spędzenie paru chwil bliżej natury i z dala od miasta.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments