Pojezierze województwa lubelskiego to prawdziwy raj dla spragnionych aktywnego spędzania wolnego czasu na łonie natury. Możemy tu nie tylko zażywać spacerów i kąpieli w jeziorach. Region pojezierza daje nam wiele innych możliwości do zwiedzania zabytków i podziwiania natury.

1 Poleski Park Narodowy

Powstał jako jeden z trzech w Polsce parków, których celem jest ochrona ekosystemów wodno-torfowiskowych. Obszar parku to przeważnie tereny równinne, których przeważającą część stanowią jeziora, stawy i bagna. W Urszulinie znajduje się „Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego”, gdzie od września do maja możemy podziwiać młode okazy. Oferta turystyczna Parku zawiera m.in.: ścieżki przyrodnicze, ścieżkę rowerową „Mietiułka”, wieże widokowe i Poleski Szlak Konny.

2 Jeziora

Nad jeziorem Białym w Okunince znajduje się sięgające 50 metrów w głąb jeziora podświetlone molo oraz wzdłuż brzegu kilkumetrowa oświetlona promenada. W okolicy znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, kawiarnie, dyskoteki, pola namiotowe oraz punkty gastronomiczne. To tu jest jeden z największych punktów rekreacyjnych z ośrodkami wypoczynkowymi z wypożyczalnią sprzętu sportowego pływackiego i rowerów kartingowych, kładów oraz boiskami do gier i zabaw.

Jezioro Piaseczno – najgłębsze jezioro regionu – dysponuje bazą żeglarską, bazami nurkowymi oraz wypożyczalniami sprzętu wodnego. Otoczone jest terenami leśnymi. Do dyspozycji turyści mają również ośrodek wypoczynkowy, molo, plażę oraz ścieżki rowerowe. W okolicy można też zagrać w paintball i polatać  paralotnią.

Jezioro Krasne to idealne miejsce zarówno dla wędkarzy, jak i osób chcących zażyć kąpieli. Znajdują się tu dwa ośrodki wypoczynkowe z boiskami do gry i wypożyczalniami sprzętu rekreacyjno-sportowego.

Nad jeziorem Rogóźnem znajduje się Baza Wędkarska PZW. Jest to jezioro z barem, niewielką plażą i domkami campingowymi.

W skład pojezierza wchodzą też jezioro Łukcze, Zagłębocze, Bialskie i kameralne jezioro Gumianek w Jadlanie Starej.

3Polesie Birdwatching

Specjalnie opracowane przez Gminę Urszulin trasy pozwalają na śledzenie życia ptactwa na pojezierzu. Zostało przygotowanych 13 tras śledzących m.in. ptaki wodne, pogorzałki, olika krzywego i grubodziobego. Największą aktywność ptaków zaobserwować można tu w okresie wiosennym od wschodu słońca do godziny 9-10. Jednak ptaki takie jak kos, wodniczka czy rudzik aktywniejsze są dopiero 1-2 godziny przed zachodem słońca. Należy wyposażyć się w przewodnik terenowy o ptakach, lornetkę oraz mapę lub GPS.

4Skansen w Holi

Muzeum Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia zgromadziło w Holi obiekty XIX-wiecznego budownictwa ludowego – wiatrak koźlak z Włoskowoli, chałupę i kapliczkę przydrożną z Wyryk, stodołę z Okczyna, krzyż z Holi, piec garncarski i żuraw studzienny. Kuźnia jest najmłodszym nabytkiem muzeum – podczas „Jarmarku Holeńskiego” można w niej wybić pamiątkowe monety. Na terenie skansenu znajduje się też stanowisko ornitologiczne.

5Włodawa – miasto trzech kultur

Znajduje się tu kościół pw. św. Ludwika wzniesiony w latach 1739-1780. Ozdobiony jest późnobarokową polichromią autorstwa malarzy paulińskich z Jasnej Góry. Przedstawia cykl scen z życia św. Ludwika, sceny z Nowego Testamentu oraz iluzjonistyczne ołtarze. Na uwagę zasługuje też cerkiew prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XIX wieku, która znajduje się na krawędzi skarpy nadbużańskiej, a w niej ikonostas z XVII i XVIII-wiecznymi ikonami. Zespół synagog we Włodawie obejmuje Wielką i Małą Synagogę oraz Dom Pokahalny. Obecnie jest to siedziba Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

6 „Gród słowiański”

W Wólce Bieleckiej znajduję się Park Historyczny z rekonstrukcją wczesnośredniowiecznego grodziska z pobliskiego Klarowa. Odtworzono wały i fosy, bramę wieżową i dwie tunelowe, fragment ostrokołu, dwie półziemianki oraz jedną dużą jako audytorium, studnię zrębową oraz budynek replik sztuki wczesnośredniowiecznej.  Odbywają się tu również widowiska historyczne.

7Trasy rowerowe

Powiat łęczyński to miejsce rozmaitych ścieżek rowerowych dla mniej lub bardziej wymagających turystów. Łączą one trasy bocznymi drogami z dala od samochodów z tymi prowadzącymi przez kompleksy leśne obok zbiorników wodnych pojezierza.

  • Trasa nr 1 przebiega przez gminy: Puchaczów, Ludwin, Spiczyn (ok. 42 km)
  • Trasa nr 2 przebiega przez gminy: Łęczna, Spiczyn (ok. 30 km)
  • Trasa nr 3 przebiega przez gminy: Cyców, Puchaczów (ok. 35 km)
  • Trasa nr 4 przebiega przez gminy: Łęczna, Milejów, Puchaczów (ok. 44 km)
  • Trasa nr 5 przebiega przez gminy: Cyców (ok. 21 km)
  • Trasa nr 6 przebiega przez gminy: Łęczna, Milejów, Puchaczów, Cyców (ok. 26 km)

Z dokładnym przebiegiem tras zapoznamy się w centrach miejscowości gminnych (zwykle przy urzędzie gminy) i w Starostwie Powiatowym w Łęcznej, gdzie znajduje się mapa wyznaczonych tras rowerowych.

8 Spływy kajakowe doliną Wieprza i Bugu

Dolina Wieprza objęta ochroną jako Nadwieprzański Park Krajobrazowy to idealne miejsce na wodną wycieczkę. Rzeka płynie wśród łąk i lasów tworząc zakola i starorzecza. Torfowiska urozmaicą bogactwo krajobrazowe rzeki. Bug wyróżnia się dzikością i  malowniczymi pejzażami.

9Ścieżki edukacyjne

Nadleśnictwa działające na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim przygotowały również atrakcyjne ścieżki dydaktyczne. W Parczewie działa ścieżka „Jezioro Obradowskie”. Jej długość to 800 m, z czego przeważająca większość to drewniana kładka. Tutaj podziwiać możemy rzadkie, objęte ochroną gatunki roślin: brzozę niską, wierzbę lapońską czy kukułkę krwistą. Ścieżka edukacyjna „Borek” ma około 2,5 km. Ścieżka „Borówka” znajdująca się w nadleśnictwie Jaglana, okala staw młyński „Gościniec”. Długość ścieżki wynosi 3,3 km. Nadleśnictwo Sobibór oferuje ścieżkę „Stulno” z 8 przystankami. Trasa ma 6 km. W Nadleśnictwie Włodawa działają ścieżki „Las i człowiek” (1km), „Dobropolskie ostępy” (6 km), „Lasy Adampola” (6 km) i „Kołacze czyli kołatanie do wrót przyrody” (4 km).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments