Aktorzy, piosenkarze, muzycy – jedno ich łączy. Urodzili się w Lublinie lub z naszym miastem związali swoje zawodowe życie.

1Krzysztof Cugowski

Urodzony 30 maja 1951 roku w Lublinie. W 1969 roku założył zespół Budka Suflera, do którego dołączył Romuald Lipko. Grupa zakończyła działalność kilka lat temu, ale Cugowski nadal z powodzeniem realizuje nowe projekty artystyczne i koncertuje m.in. z synami, muzykami: Piotrem i Wojciechem.

2Beata Kozidrak

Urodzona w Lublinie, piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka zespołu Bajm. Dzieciństwo i młodość spędziła w kamienicy przy Grodzkiej 36. Ukończyła III LO im. Unii Lubelskiej, w którym tętniło życie artystyczne. Na początku 1978 roku powstał zespół Bajm, z którym odniosła niebywały sukces. W tym roku grupa obchodzi swoje 40-lecie.

3Urszula

Popularna piosenkarka Urszula (Urszula Kasprzak) urodziła się w Lublinie. Ukończyła VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej. Chodziła także na zajęcia w lubelskim Studium Piosenki. Po debiucie, który przeszedł bez echa, na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, artystka podjęła studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Przełomowa była dla niej współpraca z Budką Suflera, która trwała do 1987 roku. Później postawiła na solową karierę.

4Jerzy Rogalski

Urodził się 11 kwietnia 1948 roku w Oleśnicy. Charakterystyczny polski aktor, grający w serialach i filmach. Popularność przyniosła mu rola porucznika Waldemara Jaszczuka, siostrzeńca porucznika Zubka w serialu „07 zgłoś się”. Grał w wielu polskich filmach, m.in. kultowej komedii „Kogel- mogel” oraz serialach, m.in. „Plebanii”. Na stałe mieszka w Lublinie i pracuje w Teatrze im. Juliusza Osterwy.

5Anita Sokołowska

Anita Sokołowska to znana polska aktorka filmowa i teatralna, która urodziła się w 1976 roku w naszym mieście. Ukończyła XIV Liceum Ogólnokształcące w Lublinie. Aktorstwo fascynowało ją od dziecka, przez 11 lat tańczyła w Społecznym Ognisku Baletowym w Lublinie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Grała w Teatrze Osterwy, obecnie związana z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Szerszej widowni Sokołowska znana jest przede wszystkim z seriali: „Na dobre i na złe” oraz „Przyjaciółki”.

6Janusz Józefowicz

Absolwent III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Choreograf, aktor, reżyser i scenarzysta. Od 1992 dyrektor artystyczny teatru Studio Buffo. Stworzony przez niego polski musical Metro odniósł wielki sukces. Prywatnie mąż Nataszy Urbańskiej.

7Zbigniew Hołdys

19 grudnia 1951 roku w Lublinie urodził się Zbigniew Hołdys, wokalista, gitarzysta, kompozytor, poeta, dziennikarz, grafik, autor scenariuszy filmowych. Jedna z najwybitniejszych osobowości polskiego rocka. W 1977 roku z grupą przyjaciół założył zespół Perfect. Najsłynniejsze jego kompozycje: „Nie Płacz Ewka”, „Chcemy Być Sobą”, „Ale wkoło jest wesoło”, „Niewiele ci mogę dać”, „Autobiografia”, czy utwór „Stalker”.

8Bohdan Łazuka

Aktor teatralny i filmowy oraz piosenkarz, urodził się w 1938 roku w Lublinie. W naszym mieście ukończył Szkołę Podstawową nr 24. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jak sam wspominał w wywiadach, jego debiut aktorki odbył się w Teatrze Osterwy. Jako uczeń podstawówki został wybrany do zagrania w jednej ze sztuk. Występował m.in. w Kabarecie Szpak, Kabarecie Starszych Panów, kabaretach Olgi Lipińskiej, warszawskich teatrach: Współczesnym, Syrena, Komedia, Rozmaitości, Kwadrat. Zagrał śpiewające role w filmach „Przygoda z piosenką” i „Małżeństwo z rozsądku”.

9Piotr Szczepanik

Urodził się 14 lutego 1942 roku w Lublinie. Piosenkarz, aktor i gitarzysta. Studiował historię sztuki na KUL. Początkiem kariery stał się dla niego kabaret „Czart”. W 1963 roku debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Znany z takich przebojów jak: Kochać, Żółte kalendarze, czy Goniąc kormorany.

10Mikołaj Roznerski

Urodzony w 1983 roku we Wrocławiu polski aktor teatralny i filmowy. W latach 2007-2011 by aktorem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Zagrał w wielu popularnych serialach, takich jak: M jak Miłość, Singielka, Druga szansa oraz filmach, m.in. Narzeczony na niby, Volta czy Porady na zdrady.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments