Już w najbliższą niedzielę (16 września) na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej po raz kolejny odbędzie się inscenizacja tradycyjnego jarmarku końskiego. Widowisko przywoła klimat historycznych targów łęczyńskich i piaseckich.

Jarmarki końskie powoli odchodzą do historii, jednak dawniej były jednymi z największych i najważniejszych wydarzeń w roku, na które ściągali zarówno amatorzy jazdy konnej, jak i rzeźnicy. Podczas pertraktacji nie brakowało dobrego humoru i głośnych awantur, zawsze jednak udawało się dobić targu, co symbolizował tak zwany litkup, czyli opijanie zawartej transakcji.

Zakupy kontrolowała cała komisja targowa, w skład której wchodzili weterynarz sprawdzający stan zdrowia zwierzęcia, starosta i prominentni mieszkańcy miasta, a wśród zebranego tłumu można było spotkać znawcę koni – cygana, pilnującego porządku posterunkowego, dziedzica szukającego wierzchowca do eleganckiej bryczki czy młynarza z pomocnikiem, a także podsycających atmosferę kibiców, karciarzy i żebraków.

Sceny te odwzorowane zostaną już w niedzielę, podczas corocznej inscenizacji jarmarku końskiego w sekcji roztoczańskiej lubelskiego skansenu. Nie zabraknie rozchichotanych dziedziczek spacerujących pomiędzy sprzedającymi, gospodarza terenu, który otworzy i zamknie targ, zaprezentuje konie i przedstawi gości, a przede wszystkim samych zwierząt – podopiecznych muzeum. Jak co roku będziemy więc mogli zobaczyć muzealne konie w ruchu, ustalić ich temperament oraz ocenić siłę i możliwości podczas tak zwanego uciągu, czyli pociągnięcia żelaźnika z obciążeniem. Będzie to też jedna z niewielu okazji przypatrzenia się pracom kowalskim i rymarskim.

– To już 23. edycja „Jarmarku końskiego” odbywająca się w Muzeum Wsi Lubelskiej podczas której przeniesiemy się w czasie, do okresu międzywojennego, kiedy to w miasteczkach odbywały się targi końskie. To już prawdopodobnie jedno z ostatnich miejsc, w którym zobaczymy wykuwanie podków na miarę i czyszczenie końskich kopyt – zachęca Ewa Sadowska, organizator jarmarku.

Bilety w cenie 6 zł oraz 12 zł do nabycia w kasie Muzeum Wsi Lubelskiej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments