Elewacja jednego z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych zabytków w Lublinie – Kaplicy Trójcy Świętej, będzie miała odnowioną fasadę. Muzeum Narodowe zapowiada, że chciałoby z pracami remontowymi zdążyć przed początkiem sezonu turystycznego.

– W grudniu trwały prace konserwatorskie w środku obiektu. Obecnie rozpoczęliśmy procedurę uzgodnień konserwatorskich na prace, które mogą być zrobione na zewnątrz, czyli właśnie w tzw. szczycie – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.

W szczycie wieńczącym frontową fasadę świątyni będzie postawione rusztowanie. – Będzie to związane z koniecznością wymiany tej części elewacji. Po części będą to uzupełnienia, a w części nowa elewacja, naprawa spękań i detali, które tam są – dodaje szefowa muzeum.

Remont fasady kaplicy nie będzie się jednak wiązał z zamknięciem obiektu dla zwiedzających. Muzeum Narodowe zapowiada, że prace te chciałoby ukończyć do początku letniego sezonu turystycznego.

O zabytku

Kaplica Trójcy Świętej jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Została zbudowana w latach 1341-1370 w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. Mury całej kaplicy – nawy i prezbiterium, w obu ich poziomach – powstały wg jednej koncepcji W drugim dziesięcioleciu XV wieku podjęte zostały prace malarskie we wnętrzu kościoła. Wykonał je anonimowy zespół malarzy ruskich pod kierownictwem mistrza Andrzeja. Malowidła ukończono w 1418 roku, co zostało utrwalone cyrylicą na tablicy fundacyjnej w łuku tęczowym kościoła. Podczas prac nad nową budowlą więzienną, w latach 1823–1826, kościół został połączony z zabudowaniami neogotyckimi i stał się kaplicą więzienną.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments