Lublin na nowo stanie się planem filmowym. W niedzielę (10 marca) w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się casting do filmu historycznego pt. „Zieja”. Na wszystkich chętnych do spróbowania swoich aktorskich sił organizatorzy czekają w sali oratoryjnej w CK. Początek castingu o godzinie 10.
„Zieja” to film Roberta Glińskiego. Produkcja ma opowiadać o życiu księdza Ziei, który będzie zarazem głównym bohaterem filmu. Zieja to polski duchowny, kapelan Szarych Szeregów i Armii Krajowej oraz uczestnik powstania warszawskiego. Po zakończeniu wojny był działaczem opozycji i współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”.
Zdjęcia do produkcji będą realizowane w Lublinie oraz jego okolicach. Zaplanowano je na okres od wtorku (26 marca) do środy (3 kwietnia). Na casting mogą zgłosić się wszyscy mieszkańcy Lublina oraz jego pobliskich miejscowości (z Nałęczowa, Janowa, Wąwolnicy, Kazimierza Dolnego, itp.) Jednak z racji osadzenia akcji filmu od lat 20. do 80. XX wieku, wymagany jest odpowiedni, klasyczny wygląd.
Producenci poszukują przede wszystkim kobiet o naturalnym wyglądzie. Mają one mieć krótkie, półdługie lub długie włosy o naturalnych kolorach, naturalne paznokcie. Brwi naturalne szerokie. Nie dozwolone są sztuczne paznokcie, rzęsy i permanentny makijaż oraz kolczyki i widoczne tatuaże.
Panowie zgłaszający się na casting muszą mieć klasyczną fryzurę, dłuższe włosy– odpowiednie do przedstawianych czasów lat 70. XX wieku. Fryzury powinna być bez wygolonych boków głowy. Wskazana natomiast jest łysina i naturalne zakola, broda oraz wąsy. Nie dozwolone natomiast są tatuaże w widocznych miejscach, czy kolczyki.
Jeśli nie możecie pojawić się osobiście na castingu organizatorzy zapraszają do przysyłania zgłoszeń również drogą mailową. Zgłoszenie możecie kierować na adres: rekrutacja@sceneria.com.pl, justyna@sceneria.com.pl lub beata@sceneria.com.pl. Do zgłoszenia należy dołączyć wyraźne zdjęcie portretowe i całej sylwetki. Musi być ono dobrze oświetlone i odpowiednio skadrowane, bez nakrycia głowy, ciemnych okularów i bez dodatkowych osób na zdjęciu. W temacie maila musicie wpisać: tytuł filmu i miejsce oraz datę zdjęć.
Wyboru statystów dokonuje reżyser.
Harmonogram zdjęć:
26 marca, Janowiec:
Mężczyźni w różnym wieku, o klasycznym wyglądzie w charakterze żołnierzy.
30 marca, Wąwolnica (rok 1936):
Kobiety i mężczyźni w każdym wieku jako ludność polska, ukraińska i białoruska uczestnicząca we Mszy św. odprawianej przez księdza Zieję.
1 kwietnia, Lublin (rok 1945):
Dzieci w wieku 3-10 lat, kobiety w wieku 35-60 lat oraz mężczyźni w wieku 50-70 lat – w charakterze ludności cywilnej tuż po wojnie
2 kwietnia, Lublin (1926 rok):
Dzieci w wieku 6-10 lat.
3 kwietnia, Lublin (1922 rok):
Dzieci, kobiety, mężczyźni w charakterze rodziny biorącej udział w pogrzebie oraz:
Lublin (1936 rok): Kobiety i mężczyźni o urodzie semickiej i kobiety i mężczyźni narodowości białoruskiej oraz ukraińskiej.