Zwolenników teorii, że Ziemia jest płaska ciągle przybywa. Tajne grupy na Facebooku i strony internetowe o tej tematyce dostarczają wielu sensacyjnych informacji o tym, że planeta, na której żyjemy może nie być okrągła. Postanowiliśmy zbadać to zagadnienie.
– Ziemia jest płaskim i nieruchomym dyskiem centrum wszechświata. Jest to jasne dla nas ludzi, najbardziej inteligentnych wśród inteligentnych projektantów. Poprzez zmienienie Ziemi w kręcącą się kulę rzuconą wokół Słońca, przemieniają ludzkość w losowy, bezsensowny, bezcelowy wypadek ślepego, głupiego wszechświata! To oparta na traumie kontrola-umysłu! Swoją mentalną manipulacją zabijają w nas naszą boskość – to tylko jedna z opinii znalezionych na forum zwolenników teorii o płaskiej Ziemi.
Oszukują nas
– Jest to najbardziej udowadnialny spisek, największy spisek i jest on na wprost twojej twarzy, bo chodzisz po tej ziemi. Cały czas to słyszę, “co to zmienia jaki kształt ma ziemia”. Tu nie chodzi o kształt ziemi, tu chodzi o kłamstwo. Chodzi o fakt, że jesteśmy okłamywani już 500 lat i nadal nas okłamują okradając nas z pieniędzy oraz z właściwego celu nas tutaj na ziemi i tego skąd pochodzimy – pisze inny ze zwolenników teorii o płaskiej Ziemi. A takich ludzi jest coraz więcej.
Płaska Ziemia to system wierzeń mówiących o tym, że miejsce, na którym żyjemy jest dyskiem otoczonym nieokreśloną kopułą, że nasza planeta znajduje się w centrum wszechświata, grawitacja wcale nie istnieje, a nas do Ziemi przyciąga elektromagnetyzm. Ciekawe?
Według płaskoziemców, bo tak nazywa się zwolenników tej teorii, Słońce i Księżyc są znacznie mniejsze niż podają światowe agencje kosmiczne i znajdują się w odległości około 5-6 tysięcy kilometrów. W końcu, jak twierdzą, NASA już raz oszukała wszystkich, inscenizując lądowanie na Księżycu. Więc z pewnością mogli oni też sfałszować zdjęcia ukazujące kosmos.
Jakie są najbardziej popularne dowody na to, że Ziemia jest płaska? Jak podnoszą zwolennicy tej teorii, “gdyby Ziemia była kulą, to samoloty lecące prosto odleciałyby w kosmos!”.
Ziemia według płaskoziemców
Nikt z płaskoziemców nie kwestionuje też teorii Mikołaja Kopernika. Teoretycy uważają, że wokół płaskiej Ziemi krąży Księżyc, a jego zaćmienie następuje wtedy, kiedy Ziemia zwrócona jest do Słońca spodnią stroną i księżyc znajduje się dokładnie nad nią.
Płaskość Ziemi sprawia też, że nie podlega ona prawom grawitacji, ani tej klasycznej, ani wynikającej z teorii względności. Pod spodem dysku znajduje się po prostu jakieś źródło niezbadanej jeszcze siły, która utrzymuje nas wszystkich na powierzchni Ziemi. Ma ona, zdaniem płaskoziemców, charakter elektromagnetyczny. Nie znamy dzisiaj jeszcze jej aspektów, tak jak nie znaliśmy jeszcze 120 lat temu sił oddziaływań jądrowych słabych i silnych. Ale to, że jej nie znamy, nie dowodzi przecież, że jej nie ma!
Arktyka jest centrum płaskiej planety, a wybrzeże Antarktydy, które powinno łączyć Ziemię z kopułą, jest pilnie strzeżone i nikt nie jest w stanie wejść tam i zobaczyć krawędzi Ziemi.
Forum jako źródło wiedzy “naukowej”
Na Facebooku istnieje wiele grup poświęconych wyznawcom płaskiej Ziemi. Nowych członków czeka ostra weryfikacja. Zapisaliśmy się do jednej z nich, by poznać to środowisko. Większość postów to pseudonaukowe filmy z dowodami na to, że Ziemia jest płaska.
Znaleźliśmy jednak również kilka szokujących wpisów. – Mam 12 lat. W szkole wpajają mi, że Ziemia jest okrągła, a ja wiem, że to nie prawda, a rodzice nie pozwalają mi się uczyć o płaskiej Ziemi. Co mogę zrobić? – szuka pomocy Asia.
Grupowicze nie pozostawiają posta bez odzewu. – Szkoła to miejsce indoktrynacji, coś, co trzeba przetrwać… Rozumiem Twój dylemat. W razie czego mów “Zgodnie z obowiązującą nauką jest tak i tak” – odpowiada Asi 35-letnia Dorota.
– Jeśli chcesz kontrolować ludzi to musisz ich okłamywać, a jakie jest największe kłamstwo jakim mógłbyś ich okłamać? To jest właśnie to, gdzie żyjemy, skąd pochodzimy i o co tutaj tak na prawdę chodzi. Jest ponad 200 dowodów na to, że Ziemia nie jest wirującą kulą. Możesz użyć swoich własnych oczu i doświadczenia, aby stwierdzić, że Ziemia jest oczywiście płaska i stacjonarna – uważa inny z nich.
Zdarzają się i takie dowody na to, że Ziemia jest płaska. – Kłamstwem tak mocno już w nas zakorzenionym jest teoria, jakoby Ziemia była kulą! Takie idiotyzmy wciska się dzieciom w szkołach bo wiadomo, dzieciom łatwo namieszać w mózgach. Łatwiej nimi sterować niż w przeszłości z powodu aplikowanych szczepionek i tak zwanego fluoryzowania zębów. Faszerują nas i nasze dzieci chemią i narkotykami, po których uwierzymy w każde kłamstwo jak ewolucja, czy właśnie kulistość Ziemi. Zauważmy, że nie znamy nikogo, kto by poszedł w jakimś kierunku i wrócił w to samo miejsce z drugiej strony. Gdyby kulistość Ziemi była faktem na pewno znalazłby się jakiś śmiałek, który chciałby to sprawdzić – pisze Hydepark.
Kilka faktów od Kuloziemców
Co widzielibyśmy, gdyby ziemia była płaska, niezależnie od tego, czy stoi w miejscu, czy się obraca? Z każdego punktu płaskiego dysku byłoby widać dokładnie te same punkty nieba. Obserwacje jednak jasno wykazują, że na kulistej Ziemi, na której żyjemy, na półkuli południowej widać kompletnie inne niebo, niż na półkuli północnej.
Cień rzucany przez Ziemię podczas zaćmienia księżyca jest okrągły. A skoro Ziemia wciąż się obraca, to w połączeniu z kształtem cienia daje jasny dowód, że nie żyjemy na płaskim dysku.
Statki na horyzoncie też są dowodem na to, że żyjemy na kulistej planecie. Każdy z nas patrzył kiedyś na horyzont, z którego stopniowo wyłaniają się żagle i kominy statków. Wydaje się, że wypływają one spod wody.
A dlaczego w Nowym Yorku jest inna godzina niż w Poznaniu? Strefy czasowe istnieją, ponieważ Słońce oświetla Ziemię z różnych stron wraz z jej obrotem wokół własnej osi. Gdyby Ziemia była płaska, w każdym jej punkcie pora dnia byłaby identyczna. Co więcej, gdyby Słońce było jak reflektor oświetlający planetę, w każdym punkcie obserwowalibyśmy je na tej samej wysokości, co oczywiście nie zgadza się ze stanem faktycznym.
Teoria płaskiej Ziemi to wiedza ekskluzywna
Dlaczego ludzie wolą teorie niepoparte odkryciami naukowymi? – Osoby wierzące w teorie niepoparte naukowo, sprzeczne z prawdą, uważają, że posiadły wiedzę ekskluzywną. Przywiązują się do swoich przekonań bardzo emocjonalnie. I to dlatego często wypierają argumenty, które zagrażają ich wierzeniom – tłumaczy Dawid Myśliwiec, lubelski youtuber z kanału Naukowy Bełkot. – Często takie osoby czują, że wiedza, którą posiadły wyróżnia je na tle „wszystkich”, że nie są tym „stadem owiec” dającym sobą manipulować. Dlatego bardziej niż wiara w swoje przekonanie cieszy ich fakt bycia „lepszym” od wszystkich – dodaje.
Dawid Myśliwiec zwrócił uwagę również na kwestie przyjmowania i rozumienia przez ludzi wiedzy popartej nauką. – Gdy pojawia się ktoś, kto wyjaśni nam dane zjawisko w sposób prosty i łatwy w zrozumieniu, to o wiele chętniej chcemy go przyjąć niż teorie, czy prawa naukowe, które wymagają specjalistycznej wiedzy. Przyjęcie czegoś, co łatwo da się wytłumaczyć, jest dla nas wygodne – podkreśla.
Prosiliśmy również o komentarz kilku profesorów z lubelskich uczelni. – Nie chcę być kojarzony z tymi głupotami – skwitował jeden z nich.
– Nie będę się wypowiadał na temat teorii płaskiej Ziemi – usłyszeliśmy od innego.