Czy w ciąży można chodzić do dentysty? Jakie zabiegi lepiej odłożyć, a na jakie bez obaw decydować się idąc do lekarza dentysty? Choć zęby znajdują się daleko od płodu, to ich stan wpływa na ciążę i odwrotnie – ciąża wpływa na kondycję zębów.

Warto pamiętać, że wbrew powszechnemu poglądowi, ciąża wcale nie demineralizuje, czyli nie odwapnia zębów. Tak samo jak nie odwapnia innych kości w organizmie kobiety.

Obserwowane w czasie ciąży pogorszenie stanu zębów wynika z innych przyczyn. Hormony ciążowe powodują pewnego rodzaju rozpulchnienie dziąseł, które utrudnia zachowanie higieny w związku z dużą ilością płytki nazębnej na powierzchni zębów.

Lekarze stomatolodzy zachęcają panie, by zadbały o zęby na etapie planowania ciąży lub jej wczesnego etapu. Wizyta w gabinecie stomatologicznym powinno odbyć się przed 12. tygodniem ciąży.

Pierwszy trymestr

Podczas pierwszego trymestru lekarz oceni stan naszej jamy ustnej, a ze względu na nadmierne osadzanie się płytki nazębnej poinstruuje, jak poprawnie szczotkować zęby i oczyszczać przestrzenie między zębami. Może się zdarzyć, że poprosi o wyszczotkowanie zębów zwracając uwagę na błędy, które popełniamy.

Istotny jest tu czas, jaki poświęcamy na umycie naszych zębów (2 razy dziennie, rano po śniadaniu i przed pójściem spać). Ważne będzie też dobranie odpowiedniej pasty, która zawiera antyseptyk i fluor.

Podczas pierwszego spotkania i sprawdzenia naszego stanu zębów dentysta umówi nas również od razu na kolejne wizyty, które nie mogą wypadać rzadziej niż w każdym trymestrze ciąży.

Leczenie periodontologiczne

Skaling i polerowanie powierzchni korzenia są całkiem bezpieczne dla rozwijającego się maluszka oraz dla kobiety w ciąży. Mogą być wykonane manualnie lub maszynowo. Dopuszczalne jest też użycie znieczulenia miejscowego. W uzasadnionych przypadkach w celu diagnozy można też wykonać zdjęcie rtg.

Ważna jest dieta

To co jemy wpływa na stan naszych zębów. Panie będące w ciąży, które są narażone na pogorszenie stanu zębów, powinny w odpowiednich proporcjach spożywać produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, produkty mleczne oraz mięso. Warto też pić odpowiednią ilość płynów.

Powinnyśmy unikać wysoko przetworzonego jedzenia, słodyczy, napojów gazowanych i smażonych potraw oraz owoców morza. Najlepiej, jeśli decydujemy się zwiększyć ilość posiłków przy jednoczesnym ograniczeniu ich wielkości.

Mity!

  • Znieczulenie miejscowe w trakcie zabiegów stomatologicznych może być szkodliwe dla płodu. To nie prawda! Środki znieczulenia miejscowego nie działają szkodliwie. Strach przed bólem powoduje u ciężarnej znacznie większe wydzielanie naturalnych hormonów stresu w porównaniu do ich zawartości w środkach znieczulających.
  • Badanie rentgenowskie w czasie ciąży jest bezwzględnie wskazane. Nie! Promieniowanie jonizujące jest szkodliwe dla płodu, zwłaszcza w okresie pierwszego trymestru. W związku z tym badania rentgenowskie, jeśli tylko mogą powinny być wykonane po rozwiązaniu. Są one dopuszczalne jednak w wyjątkowych sytuacjach.
  • W trakcie ciąży zęby psują się bardziej niż w innych okresach życia kobiety. „Jedno dziecko więcej – jeden ząb mniej”.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments