Fot. Materiały organizatora

Funkcjonowanie firmy na rynku wiąże się z wieloma wyzwaniami. Fundacja Rozwoju Designu LuCreate – organizator konferencji Lubelski Wzór – po raz kolejny postanowiła pokazać, że współpraca branży kreatywnej i biznesu jest bardzo ważnym elementem strategii rozwoju. O szczegółach tego wydarzenia opowie Michał Ćwiek, dyrektor kreatywny LuCreate.

Skąd wziął się pomysł organizowania konferencji Lubelski Wzór?

Celem działalności Fundacji LuCreate jest rozwój designu, realizowany przez budowanie relacji pomiędzy projektantami a środowiskiem biznesu, sztuki oraz społeczności lokalnych. Chcieliśmy dać czas i przestrzeń na nowe kontakty, inspiracje i edukację, stąd narodził się pomysł organizowania konferencji Lubelski Wzór. Dzięki warsztatom, spotkaniom oraz panelom dyskusyjnym projektanci poznają oczekiwania i potrzeby biznesu, a przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się, jak branża kreatywna przyczynia się do wzrostu konkurencyjności firm.

Dlaczego uważacie, że połączenie tych dwóch środowisk to dobry pomysł?

Sami jesteśmy projektantami, więc opieramy organizację wydarzenia między innymi na własnych doświadczeniach. Przez te kilka lat zebraliśmy też sporo informacji zarówno od przedsiębiorców, jak i środowisk kreatywnych i na tej bazie budujemy program. Widzimy w lubelskich firmach olbrzymi potencjał, a design jest wyzwalaczem rozwoju nie tylko na rynkach globalnych, ale i krajowych.

Jak wyglądała organizacja Lubelskiego Wzoru w poprzednich latach?

Zaczęliśmy nieśmiało, chcąc zbadać środowisko branży kreatywnej w Lublinie i jego potrzeby na łączenie się i wymianę doświadczeń. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania, dlatego też kolejne edycje były już dużo bogatsze. Postawiliśmy na warsztaty, panele dyskusyjne prezentujące studia przypadków i wystawy.

Jak będzie przebiegała tegoroczna konferencja?

W tym roku panele dyskusyjne poświęcone są m.in. branży meblarskiej oraz spożywczej. Chcemy na przykład zwrócić uwagę na opakowania, które są przecież jednym z kluczowych elementów produktu i powinny przyciągać odbiorców. Największą wartością Lubelskiego Wzoru, poza nawiązaniem nowych kontaktów, jest wiedza i doświadczenie projektantów i przedsiębiorców, którymi dzielą się z uczestnikami. To także dobra okazja do przeanalizowania projektów, które nie zakończyły się sukcesem, zastanowienia się nad tym jak w przyszłości poprawić efektywność niektórych rozwiązań. Warto tu też wspomnieć, że całość wydarzenia jest dla uczestników bezpłatna.

Jako projektanci potrzebowaliście wsparcia na starcie?

Myślę, że każdy kto zaczyna swoją działalność w biznesie szuka wiedzy i jakichś form wsparcia. Działając kilka lat na rynku i chcąc rozwijać biznes też szuka się inspiracji i nowych ścieżek. Jeśli ktoś już tę ścieżkę wydeptał i chce się dzielić tym czego nauczył się po drodze – to dlaczego z tego nie skorzystać. Gdyby Lubelski Wzór był organizowany, kiedy ja zaczynałem, na pewno bym się na niego wybrał. Teraz też czerpię z niego bardzo dużo.

Jakie zauważyliście wymierne skutki łączenia obu środowisk i wspierania ich?

Największą satysfakcję sprawiają nam znajomości nawiązane podczas konferencji, które owocują realną współpracą. Najczęściej mają swój początek w zakulisowych rozmowach, gdzie uczestnicy poznają swoje oferty, portfolia i planują ścieżki współpracy. Jesteśmy dumni, że sukces zaczyna się u nas, a przedsiębiorcy i projektanci zostają partnerami na lata, co skutkuje świetnymi projektami.

Czy możemy mówić o konkretnej liczbie uczestników?

Co roku odwiedza nas około 500 przedsiębiorców, projektantów i przedstawicieli instytucji kulturalnych, samorządowych i społecznych. Wielu z nich jest z nami po raz kolejny, chcąc zaprezentować efekty swoich działań i podzielić się doświadczeniami z innymi.

Lubelski Wzór, to nie tylko wymiana poglądów. Przyznajecie też nagrodę Lubelskiego Wzoru. Jak wyłaniacie laureatów?

Zaczyna się to z chwilą zgłaszania uczestnictwa w konferencji, które odbywa się poprzez rejestrację. Jednym z elementów formularza jest prośba o wskazanie firmy i projektanta, którzy mogą pochwalić się ciekawą współpracą czy wdrożeniem. Po analizie głosów i naszych rozważaniach, decydujemy kto otrzyma statuetkę. Lubelski Wzór wyróżnia wyjątkowych projektantów i przedsiębiorców związanych z Lubelszczyzną. Zeszłoroczni laureaci to KABO&PYDO, studio projektowe odpowiedzialne za ciekawą linię ceramiki oraz firma AVANT, która wdrożyła projekt. Doceniliśmy cały proces projektowy i współpracę, jaka przebiegała pomiędzy firmami. Jesteśmy ciekawi, kto w tym roku wyróżni się na tle innych i zdobędzie nagrodę Lubelski Wzór.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments