Każdy miłośnik książek marzy o własnym kącie, gdzie może się wyciszyć i dobrze bawić przy wybranej lekturze. Na szczęście można ją urządzić w prawie każdym mieszkaniu, w zależności od powierzchni. Podpowiadamy, gdzie i jak można zaaranżować bibliotekę w domu.

Wybierz dogodną lokalizację

Na przechowywanie książek warto przeznaczyć dobre miejsce, by mogły godziwie się starzeć bez szkody dla ich wyglądu i z dumą prezentować się na półkach. Z reguły nie posiadamy osobnego wnętrza na bibliotekę, ale możemy wyznaczyć kawałek miejsca np. w sypialni, salonie, pokoju dziecka, czy nawet w korytarzu lub na poddaszu. Jest wiele możliwości na to, by wykreować taką przestrzeń w pomysłowy sposób. Regały, czy półki to tradycyjne meble i jak najbardziej niewychodzące z mody, ale miejsca takie mogą przybierać różne kształty i formy – nie ma ograniczeń.

Miejsce do siedzenia

Kluczowym elementem naszej biblioteki będzie fotel, sofa lub kanapa. Wszystko zależy od wielkości przestrzeni którą dysponujemy. Najlepiej zainwestować w miękki, duży i tradycyjny fotel albo kanapę. Ważne, by mebel, który posłuży do czytania umożliwiał swobodne koło niego przejście, a jeżeli w planach mamy więcej siedzisk niż jedno, to, by były zwrócone ku sobie – nie odwrotnie.

Oświetlenie

Spełnia ważną rolę zarówno do czytania, jak i podświetlenia naszych księgozbiorów. Dobrze, by był spory dostęp do światła naturalnego, ale i inna źródła światła są kluczowe, by nie zepsuć sobie wzroku. Punktem wyjścia jest oświetlenie ogólne. Wypełnia całe pomieszczenie, a dzięki niemu bezpiecznie poruszamy się. Zwykle jest to światło górne lub z opraw naściennych. Możemy również zastosować oświetlenie akcentujące – do pokreślenia konkretnych punktów oraz zbudowania nastroju. Ważne będzie również oświetlenie zadaniowe, czyli lampy wiszące lub biurkowe. Ważne, by wybrane oświetlenie miało odpowiednią temperaturę światła – przy czytaniu najlepsze jest ciepła barwa, ponieważ relaksuje. Niektórzy też rekomendują żarówki do oświetlenia dziennego.

Przytulna aranżacja

Domowa biblioteka nie jest miejscem oficjalnym, więc dobrze, by była przytulna. Dodanie miękkich tkanin to dobry pomysł, np. dywanu, czy aksamitnych obić mebli, kilku poduch na sofach lub jednej, dwóch na fotelu i miękkiego koca. Można powiesić tu swój ulubiony obraz bądź grafikę albo postawić coś, co jest dla nas ważne i kojarzy się z miłym wspomnieniem. To oaza, więc powinno być przyjemnie, przytulnie i po swojemu.

Inspiracji w urządzaniu swojej biblioteki możecie poszukać na muratordom

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments