Co to są czany? I jak smakuje banosz? Zanim wyjedziecie w przepiękne Karpaty, przeczytajcie nasz poradnik. Specjalnie dla Was wybraliśmy miejsca, które warto zobaczyć i dania, których koniecznie musicie spróbować.
1. Schodnica koło Truskawca
Schodnica to wyjątkowe miejsce, jedyne takie w Europie, gdzie znajduje się około 40 źródeł z różnymi typami wód leczniczych. Można też oddać się leczniczym kąpielom błotnym.
Można tu mieszkać w hotelu, w sanatorium, czy wynająć prywatną kwaterę. Ostatni wariant jest tańszy, a poza tym mieszkańcy z pewnością będą dla Was skarbnicą ciekawych historii dotyczących tradycji, kuchni i kultury.
2. Werchowina
Jeśli lubicie wypoczynek w górach i górskie krajobrazy, to miejsce jest dla Was. Przez Werchowinę płynie jedna z najbardziej urokliwych rzek – Czornyj Czeremosz. Przyjeżdżając tu latem, warto popływać na kajakach.
Co ciekawe, w Werchowinie powstały zdjęcia do znanego filmu „Cienie zapomnianych przodków” i można zobaczyć miejsca, które w nim „zagrały”, posłuchać ciekawych historii mieszkańców na ten temat.
3. Howerla
Howerla to najwyższa góra Ukrainy. Jej wysokość to 2061 m. Oczywiście taka wędrówka w góry nie jest łatwym zadaniem, ale uwierzcie, że widok z wierzchołka jest warty tego wysiłku.
4. Kosów
Rynek we wsi Kosów słynie z szerokiego wyboru ceramicznych wyrobów, wyszywanek (ukraińskie tradycyjne ubranie), dywanów, różnych wyrobów ze skóry, żelaza oraz futer.
5. Czany na zdrowie
Czym są czany? To specjalne kąpiele, które relaksują i poprawiają stan naszej skóry. To jakby wielki kocioł zrobiony ze stali. W nim nagrzewa się woda z różnymi ziołami do temperatury 42 stopni Celsjusza. Przypomina to duży kubek z herbatą, tylko takiej w której się wykąpiemy 😉 Takie czany można łatwo znaleźć w Karpatach, ponieważ są bardzo popularne.
6. Banosz na stół
Banosz to stare huculskie danie, które musicie spróbować, jak odwiedzacie Karpaty. Robi się je z mąki kukurydzianej, śmietany, śmietanki, smażonych grzybów lub skwarek i naturalnej bryndzy. Jeżeli chcecie delektować się prawdziwym banoszem, musicie pamiętać kilka ważnych rzeczy:
– banosz gotuje wyłącznie mężczyzna;
– banosz musi być gotowamy na otwartym ogniu i tylko drewnianą łyżką.
7. Jezioro Synewyr
Synewyr to żywa legenda Karpat. Istnieje wiele legend i mitów o tym miejscu. W najgłębszym miejscu ma 24 m głębokości, dlatego nawet w upalne dni woda w jeziorze jest ciepła tylko na pierwszych 1-2 metrach. Lepiej w nim nie nurkować właśnie ze względu na niskie temperatury.
Karpaty, najpiękniejsze jesienią, Zapraszamy!