Od kwietnia z lubelskiego lotniska możemy polecieć do Antwerpii, a stamtąd wybrać się do Brukseli. Stolica Belgii ma nam wiele do zaoferowania. Warto odwiedzić to miasto nie tylko ze względu na unikatowe zabytki, ale również frytki belgijskie, czy czekoladę.

# Grand Place

W Brukseli przede wszystkim trzeba zobaczyć Grand Place, czyli najładniejszy, historyczny europejski rynek z gotyckim Ratuszem. Grand Place otoczony jest zabytkowymi kamieniczkami. Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na placu znajdują się również domy cechowe i Maison du Roi – obecnie siedziba Muzeum Miasta.

# Łuk Triumfalny i Park Cinquantenaire

Łuk Triumfalny przy Parku du Cinquantenaire w Brukseli został wzniesiony, by upamiętnić zdobycie niepodległości przez Belgię. Pomiędzy kolumnami znajduje się flaga tego kraju. Sam obszar parku zajmuje około trzydziestu hektarów i jest jednym z większych w Belgii. W miejscu tym stale odbywają się treningi cardio, zajęcia jogi i body pump.

# Muzeum Samochodów (Autoworld)

Ponad 250 wspaniałych aut z całego świata, które opowiadają historię świata motoryzacji. To miejsce, które musi odwiedzić każdy miłośnik motoryzacji. W budynku znajduje się kolekcja ponad dwustu pięćdziesięciu okazów, od pierwszych zabytkowych samochodów do najbardziej nowoczesnych i luksusowych eksponatów. Poznacie tam również życiorys najważniejszych postaci w historii rozwoju motoryzacji.

# Pałac Królewski

Pałac Królewski to oficjalna rezydencja belgijskiego monarchy. Budowla posiada zachwycającą fasadę wykonaną w stylu neoklasycznym. Oprócz wyszukanych wnętrz Zamku Królewskiego zwiedzający mają także możliwość podziwiania wspaniałej kolekcji słynnego Muzeum Sztuki w Bellevue oraz szeregu wystaw sztuki współczesnej.

Dla zwiedzających zabytek jest otwarty od połowy lipca do połowy września w godzinach 10:30-16:30 od wtorku do niedzieli. Za wstęp nic nie zapłacicie.

# Parlament Europejski

Wizyta w Parlamencie Europejskim to sposób, by dowiedzieć się, jak na co dzień działa instytucja, która jest głosem obywateli Unii Europejskiej. Zwiedzający mogą się dowiedzieć, jak działa Parlament Europejski. Oferta dla zwiedzających jest bezpłatna i w większości dostępna w każdym z dwudziestu czterech języków urzędowych Unii Europejskiej.

# Siusiający chłopiec 

Siusiający chłopiec i jego odpowiednik – siusiająca dziewczynka to od lat jedne z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych Brukseli. Figurka chłopca została wykonana z brązu. Jak mówi jedna z legend, chłopiec był synem króla. Podczas polowania chłopiec zaginął. Król rozkazał przeszukać wszystkie pobliskie lasy, jednak nikt nie mógł odnaleźć dziecka. Dopiero po kilku dniach, gdy wszyscy stracili już nadzieję na odszukanie królewicza, leśniczy usłyszał szemrzący strumyczek. Odsunął gałęzie i zobaczył nagiego, sikającego chłopca.

# Wzgórze Sztuki (Górne Miasto)

Wzgórze artystów znajduje się w górnej części Brukseli, inaczej nazywanej Górnym Miastem. Mont des Arts zapewnia jeden z najpiękniejszych widoków w Brukseli. Z punktu widokowego na wzniesieniu mamy widok na słynną wieżę ratusza na brukselskim Grand Place. W pogodne dni można podziwiać stąd Bazylikę Koekelberg, a nawet Atomuim. W pobliżu Mont des Arts znajdują się główne atrakcje turystyczne: Muzeum Instrumentów Muzycznych, Royal Museum of Fine Arts, Pałac Królewski i Katedra.

# Pomnik Godfryda de Boullion

Był Francuzem, choć urodził się na terenie dzisiejszej Belgii, stąd jego pomnik w Brukseli. Godfryd de Boullion był jednym z pierwszych, którzy w 1099 roku wdarli się do Jerozolimy, co oznaczało sukces wyprawy. Pomnik postawiono na cześć przywódcy I wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej.

# Dom Historii Europejskiej

Dom Historii Europejskiej to kolejne muzeum na mapie Brukseli. Powstało ono z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, a jego oficjalne otwarcie odbyło się w 2017 roku. Znajduje się w pobliżu Parku Leopolda, w sąsiedztwie instytucji europejskich.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments