Akademiki tylko dla zaszczepionych studentów? Na takie rozwiązanie zdecydował się już rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podjął on decyzję, że od przyszłego semestru w akademiku będą mogły przebywać osoby jedynie w pełni zaszczepione. Rektor poinformował o tym w liście do studentów. Sprawdziliśmy, jakie jest stanowisko lubelskich uczelni w tej sprawie.

– Nie ma na razie podstawy prawnej, aby zabronić studentom niezaszczepionym zamieszkania w akademikach. Dlatego Politechnika Lubelska nie planuje wprowadzić takich obostrzeń, ale ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta pod koniec sierpnia. Wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemicznej w kraju i aktualnego stanu prawnego – wyjaśnia Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.

Takie rozwiązania nie wprowadza też UMCS. – Ze względów epidemiologicznych ograniczyliśmy liczbę kwaterowanych osób w poszczególnych domach studenckich. Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie I tura przyjmowania wniosków o przyznanie miejsca w domach studenckich na nowy rok akademicki już się odbyła. O miejsca mogli starać się studenci, którzy planują w roku akademickim 2021/22 kontynuować kształcenie w UMCS – wyjaśnia Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS w Lublinie.

II tura naboru, która rozpocznie się w sierpniu, przeznaczona będzie dla osób podejmujących kształcenie na I roku studiów I i II stopnia, jednolitych magisterskich oraz na I roku kształcenia w ramach prowadzonych szkół doktorskich.

Podobnie jest na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. – W okresie trwania pandemii, Uniwersytet Medyczny w Lublinie realizuje swoją działalność w oparciu o przepisy i regulacje Głównego Inspektora Sanitarnego. Szczepienia przeciw SARS CoV-2 są dobrowolne. Nie mamy zatem umocowań, aby wymagać od korzystających z Domów Akademickich, potwierdzeń o zaszczepieniu – informuje Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Spełniamy wytyczne GIS i czynimy wszelkie możliwe starania aby pracownicy i studenci Uniwersytetu byli bezpieczni. W obiektach administrowanych przez Uniwersytet Medyczny jest wymóg noszenia maseczek ochronnych, czynna jest aparatura do pomiaru temperatury ciała, są dystrybutory z płynem dezynfekcyjnym – zapewnia. I dodaje: Jesteśmy gotowi na reagowanie i dostosowanie się do sytuacji epidemicznej i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

Potwierdzenia dotyczącego zaszczepienia nie wymaga też Uniwersytet Przyrodniczy. – Zgodnie z informacją przekazaną przez kierownika Domów Akademickich miejsca w domach studenckich zostały już przyznane studentom ze starszych roczników, bez podziału na osoby zaszczepione i nieszczepione. Obecnie prowadzony jest przydział miejsc dla pierwszego roku i również nie wymagamy posiadania potwierdzenia o szczepieniu – informuje Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments