Wraz z Androidem 12 firma Google całkowicie przeprojektowała swój system operacyjny. Stworzono nowy język projektowania pod nazwą „Material You”, który ma przede wszystkim jeden cel: uczynić Androida bardziej osobistym i przyjaznym, a tym samym odejść od bardzo jednolitego, ale także nieco mechanicznego wyglądu jego poprzednika. Co jeszcze o nim wiemy? Podpowiadamy.

Nowości Android 12

Google poinformowało, że Android 12 będzie posiadał wiele udogodnień również dla smartfonów, które nie korzystają z usług Google. Otrzyma nowy system zabezpieczeń, dzięki któremu ryzyko włamania i ataków będzie bardzo ograniczone. Najprawdopodobniej smartfony z Androidem 11 po aktualizacji do Androida 12 będziemy aktualizować już wyłącznie przy pomocy sklepu Google, tak jak to ma miejsce w przypadku innych aplikacji. Pozwoli to producentowi również na szybsze wprowadzanie wszelkich poprawek. Android 12 oferuje nam inteligentny system zarządzania pamięcią masową, dzięki czemu będziemy mogli lepiej wykorzystywać dostępną przestrzeń dyskową i wprowadzać aplikacje w hibernacje, dzięki której otrzymamy nieco więcej miejsca na nasze pliki w telefonie. Ciekawostką jest również funkcja trybu ograniczonego dostępu do sieci, dzięki której system będzie mógł ograniczyć dostęp do Internetu wybranym aplikacjom, bez konieczności wyłączania go w całym telefonie.

Android 12 – interfejs

Praktycznie nie ma takiego elementu interfejsu użytkownika, który nie został przeprojektowany. Od przycisków, przez suwaki, po menu — wszystko to zyskało nowy wygląd — mocno zaokrąglone rogi widać w wielu miejscach — na przykład w oknach dialogowych. Między elementami pozostaje więcej miejsca — jest to zaleta w przypadku korzystania z dotyku. Wszędzie pojawiają się nowe animacje, które wizualizują przejścia między różnymi procesami. Widać tu dużą dbałość o szczegóły. Przykładem może być zamykanie wideo typu „obraz w obrazie”. Po dotknięciu jednego z nich na dole pojawia się duży przycisk, w którego kierunku można przeciągnąć wideo, aby je zamknąć. Po drodze okienko robi się coraz mniejsze, aż w końcu — wskakuje w kółko przycisku. Nawet tam klip nadal działa w miniaturowej formie, dopóki nie oderwiemy palca od wyświetlacza. Może to zabrzmieć śmiesznie, ale sprawia, że powierzchnia wydaje się bardziej dynamiczna. Więcej ciekawostek technologicznych znajdziemy na: https://scroll.morele.net.

Android 12 a starsze modele urządzeń

W Android 12 będą wyposażone flagowe modele Samsunga z serii S, Note, Fold, a także z serii A 2021, A 2020, M 2020 i Xcover. System otrzymają również modele Xiaomi, takie jak: Mi 11, Mi 10, Redmi 9, Redmi K30, M2 – wersje Pro. Modele Nokii takie jak: 8.3, 5G, 5.4, 5.3, 3.4, 2.4,1.3, a także niektóre modele LG, Oppo, Motoroli i Sony.

Artykuł powstał przy współpracy z https://scroll.morele.net.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments